fbpx
Таг: Кина

таг: Кина

„Ајфонот“ доби сериозна конкуренција од Кина

Произведувачот на паметни телефони „Ксиаоми“ станува сè посилен во својот лов на пазарот со кој владее компанијата „Епл“ со својот „ајфон“. Кинеската компанија неодамна претстави нов модел кој може да се натпреварува со „ајфон 6“, но е потенок, полесен и, најважно од сè, е поевтин. Паметниот телефон на „Ксиаоми“ чини 320 евра, додека последниот модел на „ајфон“ на пазарот се...

Кина: 17 загинати при експлозија во фабрика

Најмалку 17 лица загинаа, а 20 се повредени при експлозија на гас во фабрика за автоделови во јужнокинескиот град Фошан. Според очевидци, во фабриката одекнале три експлозии, а од детонациите, покрај таванот на фабриката, кој целосно е уништен, оштетена е и околната фабрика за стакло. Update:Number of injured climbs to 33 after multiple explosions at a plant in Foshan, Guangdong Wed.;17...

Кина го блокира „џимеил“

Кина и „Гугл“ веќе три години водат битка за достапноста на услугите на најголемата интернет-компанија во азиската земја. Од минатиот викенд на листата недостапни услуги во Кина се приклучи и „џимеил“ . Во петокот е забележано дека е оневозможен пристапот до голем број џимеил-адреси, а имајќи предвид дека услугата и денеска не е нормализирана, се смета дека станува збор...

Груевски: Две кинески компании сериозно заинтересирани за инвестирање во Македонија

Две кинески компании се серозно заинтересирани за изградба на голема кланица и на цементрарница во Македонија, а постои интерес и за реализација на енергетски проекти, најави премиерот Никола Груевски по денешната билатерлана средба со кинескиот колега Ли Кечијанг во Белград, во рамките на Самитот меѓу шефовите на влади на НР Кина и на земјите од Централна и од Источна...

Потпишан договор за железничката пруга Атина-Будимпешта

Премиерите на Македонија, Србија, Унарија и на НР Кина, денеска на Самитот во Белград потпишаа договор за изградба и за реконструкција на брза железничката пруга која ќе ја поврзе Атина со Будимпешта. Надградената пруга на оваа железничка линија е важен момент за соработката меѓу Европска Унија и Кина, особено зашто со неа ќе се овозможи побрз транспорт на кинески производи од...

Потпишан договорот за царинска соработка со Србија, Унгарија и со Кина

Македонија, Србија, Унгарија и НР Кина денеска во Белград потпишаа договор за царинска соработка. Договорот го потпишаа во рамки на Третиот состанок на шефовите на влади на Кина и на земјите од Централна и од Источна Европа. Договорот, кој беше потпишан во рамките на Третиот состанок на шефовите на влади на Кина и на земјите од Централна и од Источна...

Италија: Запленети канцорогени бразлетни

Италијанската полиција на подрачјето на Падова заплени 170 милиони бразлетни увезени од Кина, направени од отровен пластичен материјал, опасни по здравје. Вкупната вредност на бразлетните е проценета на 10 милиони евра. - Бразлетните се продавале во пакување од 20 до 24 парчиња, а цена на едно парче би била едно или 1,5 еврo - изјави Џовани Параскандоло, началник на финансиската полицијата во Падова. Производите имаат етикета „ЦЕ“...

15 лица се убиени во напад во Кина

Во напад изведен во кинескиот регион Синџанг, каде претежно живее муслиманско население, 15 лица се убиени, а 14 повредени. Во оваа покраина немирите се чести затоа што има големи тензии во односите меѓу кинеската заедница Хан и муслиманскате Ујгури.  

Кина забрани пушење на јавни места

Властите во Пекинг, Народна Реоублика Кина, забранија пушење на сите затворени јавни места. Забраната ќе важи и за работните места и за јавниот превоз. Овој закон ќе стапи на сила на 1 јуни, а казни од 200 јуани (32 американски долари) се предвидени за тие што ќе ја прекршат. Во Кина 300 милиони луѓе пушат, а 700 милиони се изложени на чадот од цигарите.

Кина: 24 загинати при пожар во рудник

Најмалку 24 рудари загинаа, а 52 се повредени во рудникот за јаглен во Кина, соопшти денеска агенцијата „Синхуа“. Акција за спасување во рудникот во североисточната покраина Лиајонинг е завршена, а работата во рудникот е запрена. Според првичните резултати од истрагата, причина за пожарот бил слаб локален земјотрес, со магнитуда од 1,6 отсто. Според официјалните податоци, минатата година во рударски несреќи во Кина...

Силен земјотрес регистриран во Кина

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала ја погоди југозападната кинеска покраина Сечуан, соопшти Американскиот геофизички институт. Засега нема информации за штети или за жртви. Епицентарот на земјотресот бил во планинскиот дел, 25 километри северозападно од градот Кангдинг, на длабочина од 16 метри. Според податоците на Кинескиот институт за сеизмолошки истражувања, земјотресот бил со јачина од 5,8 степени според...

Кинезите бесрамно го искорпираа „ренџ ровер ивок“

Британската компанија „Ленд ровер“ подготвува жалба против кинеските власти откако британската компанија „Ленд винд“ на кинескиот пазар го промовираше моделот „ленд винд X7 SUV“. Претставниците на „Ленд ровер“ се револтирани од фактот што „ленд винд X7“ според дизајнот неверојатно наликува на популарниот британски модел „ренџ ровер ивок“. Британскиот произведувач смета дека станува збор за крадење интелектуална сопственост, поради што со своите кинески партнери...

Хуманитарен турнир во мал фудбал за помош на Евица Бојаџиева

Хуманитарен турнир во мал фудбал се одржа денеска во Штип, на кој учесниците донираа средства за помош на лекарката Евица Бојаџиева, која боледува од рак. Организар на турнирот, на кој учествуваа дваесетина екипи, беше музичарот и спортски работник од Штип, Мирче Кикиритков. Со парите што досега беа собрани, д-р Бојаџиева замина на лекување во Кина, каде, како што велат од семејството,...

Кина испрати 160 здравствени работници во Либерија

Во Либерија пристигнаа вкупно 160 здравствени работници од Кина. Во земјата најпогодена со ебола, кинеските власти испратија лекари, медицински сестри, епидемиолози, инженери и техничари кои ќе работат во еден центар кој го финансира кинеската влада, за што издвои 41 милион долари (33 милиони евра). Според последниот биланс на Светската здравствена организација, повеќе од 500 лица починале од ебола.

Осумнаесет луѓе загинаа во пожар во фабрика во Кина

Осумнаесет луѓе загинаа во пожар во фабрика за прехранбени производи на исток во Кина. Во пожарот во фабриката „Лонгјуан фуд“ повредени се 13 луѓе, додека двајца се во критична состојба. Причината за пожарот не е позната и полициската истрага е во тек.

Кина: Жена нападна деца со нож, едното почина

Тригодишно дете денеска е убиено во Кина, а неговата деветгодишна сестра е тешко повредена кога жена со нож ги нападнала на улица, јавија кинеските медиуми. Полицијата ја привела осомничената 40-годишна жена, за која постои веројатност да е ментално болна. Во медиумските извештаи за инцидентот, кој се случил во градот Бејхај, во јужната кинеска провинција Гуангсју, не се наведува дали жената на...

„Патот на свилата“, нов проект на Кина

Кина ќе издвои 40 милијарди долари за основање инфраструктурен фонд „Патот на свилата“, соопшти кинескиот претседател Си Џипинг. Целта на фондот, како што истакнува Џипинг, е да се засили поврзаноста во Азија. Фондот „Патот на свилата“ ќе биде отворен и ги повикува инвеститорите од Азија и надвор од неа, активно да учествуваат во проектот. Финансиските и трговските иницијативи на Кина, главно,...

Кина ќе ги казни поддржувачите на далај лама

Кина остро ќе ги казни претставниците на Тибет кои го поддржуваат далај лама, прогонетиот тибетски духовен лидер и добитник на Нобелова награда. „Глобал тајмс“ објави дека кинеската антикорупциска комисија побарала од претставниците на Тибет да се фокусираат на „уништување на сепаратизмот и на одржување на социјалната стабилност“. Кинескиот дневник, цитирајќи го претставникот на инспекцискиот тим Централна комисија за дисциплина и инспекција...

Уште сто македонски компании ќе соработуваат со Кина

Компаниите во најголем дел се од секторите трговија, градежништво и индустрија
Во рамки на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК), се приклучија 100 нови компании како дел од „Асоцијација за трговија и деловни односи“ кои работат со Народна Република Кина, соопшти ССК. Компаниите во најголем дел се од секторите трговија, градежништво и индустрија, а  дел се од секторските комори на ССК. - Придобивките за компаниите-членки на „Асоцијацијата за трговија и деловни...

„Алибаба“ стана највредната компанија во светот

Кинеската интернет-компанија „Алибаба“ стана највредната трговска фирма на светот според пазарната капитализација од 247 милиони долари. Промената настана откако акциите на компанијата во вторникот достигнаа рекордна вредност од 100,5 американски долари за една акција. Кинеската компанија го престигна американскиот синџир на супермаркети „Волмарт“, компанија која ја држаше титулата најголема светска трговска компанија според приходи. „Волмарт“ посетува 11.000 продавници во 27 држави и...
Харисон Форд во најновиот филм за Индијана Џоунс- фотографија од Lucasfilm Ltd

Времето на целосно дигитализирани актери доаѓа со брзи чекори напред

Едно од предвидувањата на научната фантастика за сосема „дигитализирани“ актери,  коишто можат целосно да бидат репродуцирани од компјутер со своите глас и појава - најчесто во верзија од нивната...