fbpx
Таг: Кеј 13 Ноември

таг: Кеј 13 Ноември

Вистиномер: Со стара фотографија се шири дезинформација за сквернавење на споменикот на децата бегалци

Постот што го рецензираме, а кој се повикува на Фејсбук објава на Тодор Петров, ја дезинформира јавноста преку стара фотографија. Доколку отидете на Фејсбук профилот на Петров, ќе видите дека еден ден откако тој реагирал за контејнерите и „сквернавењето на споменикот“, потоа објавил фотографии дека контејнерите со ѓубре биле отстранети. Но, доколку ги погледнете убаво двете фотографии, ќе забележите...

Вистиномер: Кејот на Вардар кај ГТЦ со нов лик

„Вистиномер“ го анализираше ветувањето на скопскиот градоначалник Петре Шилегов за целосно нов изглед на кејот на Вардар кај ГТЦ. Анализата подолу ја пренесуваме во целост:   Ветување:  Кејот на Вардар кај ГТЦ е претворен во сообраќаен хаос, каде што возилата се движат врз руиниран плочник и постојано им пречат на гостите во рестораните и на пешаците на кејот. Ставаме крај на злоупотребата...

Започна реконструкцијата на Кејот „13 Ноември“, ќе трае четири месеци

Со проект вреден 88,6 милиони денари со вклучен ддв, ќе се реконструира Кејот „13 Ноември“, покрај реката Вардар, од мостот „Слобода“ кај „Холидеј Ин“ до Камениот мост. Уредувањето на површината од околу 12.500 квадратни метри предвидено е да заврши за четири месеци, односно пред почетокот на летната сезона, соопштија денеска на заедничка прес-конференција по повод старт на работните активности,...

Богдановиќ бара од Жерновски запирање на градежните работи на Кејот 13 Ноември

Претседателот на општинската организација на СДСМ Центар, Саша Богдановиќ, денеска поднел барање до градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, за запирање на градежните работи на Кејот 13 Ноември. „Причината за поднесување на барањето е избегнување на сите евентуални штетни последици кои може да настанат, како за животната средина, така и за формално-правниот аспект од веќе почнатото спроведување на одлуките на...

Улицата на Кејот 13 Ноември ја гради приватен инвеститор, реагира Град Скопје

Градот Скопје не ја гради пристапната улица со посебен сообраќаен режим на Кеј 13 Ноември и не е надлежен да интервенира, се вели во реакцијата на градската администрација. „На посочениот простор треба да се изгради пристапна улица од страна на приватен инвеститор кој склучил договор со Градот Скопје, уште во времето кога градоначалник бил Трифун Костовски. Локацијата и формата на...

Инспектор на Општина Центар побарал да запре иградбата на улица на кејот, изведувачот одбил

Овластен инспектор за градежни работи на Општина Центар побарал да запрат градежните работи за изградба на улица на Кејот 13 Ноември, кои почнале рано утринава, но изведувачот одбил да запре со работа и продолжил со градење, информираат од Општината. „Овластениот инспектор на Општина Центар, по налог на градоначалникот Андреј Жерновски, утринава пристигна на градилиштето на кејот, на кое повторно, во...

Нов обид за изградба на улица на Кејот 13 Ноември

На кејот на Вардар од утрово има нов обид да се продолжи со изградба на бесмислената улица, а овластениот градежен инспектор на Општина Центар веќе се упати на местото, соопшти утринава преку својот фејсбук-профил, градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски. „По веќе добро познатото сценарио, избран е ден - недела, пред празник, продолжен викенд, рано наутро, кога сите спијат. Убеден сум...

ВМРО-ДПМНЕ: Не гласавме за улица на кеј, СДСМ да отстапи од тиранската платформа

ВМРО-ДПМНЕ има целосно разбирање за волјата на граѓаните и затоа не гласаше против одлуката за запирање на изградба на улицата на Кејот 13 Ноември, се вели во партиското соопштение. „Единствено ВМРО-ДПМНЕ бара Општина Центар своите одлуки да ги носи во согласност со законските прописи во државата. ВМРО-ДПМНЕ бара и СДСМ да има разбирање за волјата на граѓаните и да отстапи...

Богдановиќ: Го спасивме кејот, нема да се гради улица во центарот на Скопје

„Го спасивме кејот на реката Вардар во центарот на Скопје. Нема да се гради улица за приватни интереси на бизнис-партнери на Никола Груевски“, вели претседателот на општинската организација на СДСМ во Центар, Саша Богдановиќ. - Кејот останува шеталиште со зеленило, отворен за сите граѓани. Ќе добие и урбанистичка опрема, клупи, фонтани, жардиниери... Успеавме да го заштитиме кејот заедно со граѓаните....

Советот на Општина Центар ја стопираше изградбата на улица на кејот на Вардар

Советот на Општина Центар на денешната вонредна седница со 12 гласа „за“ ја стопираше одлуката за изградба на улица на кејот на Вардар. Наместо улица со посебен режим на сообраќај, Советот на Општина Центар донесе одлука со која на шеталиштето се предвидуваат клупи, жардиниери и корпи за отпадоци. За одлуката не гласаа советниците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, кои жестоко се...

Општина Центар ја стопираше изградбата на спорната улица на кејот на Вардар

Градежен инспектор на општина Центар, по налог на градоначалникот на општината, Андреј Жерновски, денеска наредил стопирање на градежните работи за изградба на спорната улица на Кејот 13 Ноември. „На градилиштето нема информативна табла кој е инвеститор, изведувач и надзор, нема податоци за одобрена техничка документација и одобрение за подготвителни работи. Целата оваа документација е неопходно да се поседува и да...

Општина Центар: Во ДУП никаде не постои улица на кејот, Трајановски ги крши законите

Град Скопје, под чија ингеренција е кејот, донесе незаконска одлука да го узурпира шеталиштето и да направи сервисна улица, која според актуелниот детален урбанистички план (ДУП) никаде не постои, велат од Општина Центар. „Вчера, Град Скопје и ВМРО-ДПМНЕ повторно се обидоа да ги кршат законите и да ги манипулираат граѓаните, кои мора да ја знаат вистината за улицата што Град Скопје...

Град Скопје: Ние не носиме ДУП и не ја градиме улицата на Кејот

Град Скопје не е институцијата што го донела деталниот урбанистички план и не ја гради сообраќајницата на Кејот 13 Ноември, се вели во реакцијата на Град Скопје на прес-конференцијата на претседателот на општинската организација на СДСМ во Центар, Саша Богдановиќ. Од Градот велат дека изјавите на Богдановиќ се невистини и манипулации и дека темата околу изградбата на сообраќајницата подолг период се злоупотребува...

Почна изградбата на спорната сообраќајница на Кеј 13 Ноември во Скопје

Почна изградбата на спорната сообраќајница, која ќе го пресече шеталиштето на Кеј 13 Ноември, во центарот на Скопје. Како што пренесува „СДК“, утрово градежни работници почнале да ги вадат плочките од шеталиштето, а поставена е и заштитна ограда. Сопствениците на околните угостителски објекти, како што пренесува порталот, изненадени од тоа што за време на викенд се почнува со градежни активности,...

Лидерот на бугарската „Преродба“ бркаше новинари од прес-конференција и медиуми нарече „странски агенти“

Три дена по парламентарните избори, на првата прес-конференција по гласањето, Костадин Костадинов, претседателот на проруската политичка партија „В'зраждане“ (Преродба), инаку нарекуван и „бугарскиот Копејкин“, почна со расправија и обиди...