fbpx
Таг: казна

таг: казна

Девет години и два месеци казна затвор за Бобан Смилевски за грабежот во НЛБ

Бобан Смилевски доби девет години и два месеци затвор за милионскиот грабеж што го изврши во НЛБ. Неговиот брат Горан Смилевски, второобвинет во случајот, е осуден на шест години и шест месеци затвор. Третообвинетиот Борис Минчевски доби пет години и два месеца, а Мирослав Каевски беше условно осуден на две години и судот му изрече забрана за отуѓување и за давање...

Казна од 500 евра за лицето што сакаше да го испрска Груевски со спреј

Човекот што вчера сакаше со спреј да го испрска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, за време на партискиот митинг во Центар, доби прекршочна пријава и казна од 500 евра. „За време на одржување на собирот, во 21.55 часот во полициската станица Центар бил приведен Р.Р. (36) од Скопје, бидејќи прснал со гасен спреј за заштита во правец на бината, во време...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДСМ ја нема на терен, Николовски не се грижи за шумите

Влада на СДС ја нема на терен, а министерот за земјоделство, пшумарство и водостопанство мистериозно го снема од земјава покажувајќи целосна негрижа за шумите, велат од ВМРО-ДПМНЕ, во партиското соопштение утрово. Во него се додава дека десетици пожари се активни, а не е откриен ниту еден сторител. „СДС свесно испраќа порака дека секое однесување кое е на штета на граѓаните, кое го доведува во...

Германија ќе казнува за говор на омраза и за лажни вести по 50 милиони евра

Германскиот парламент денеска усвои закон кој предвидува казни во износ до 50 милиони евра за говор на омраза и за лажни вести на социјалните мрежи. Казната ќе им биде изречена на сите веб-страници доколку не ја отстранат содржината во која постои говор на омраза или пренесува лажна вест. Германскиот министер за правда, Хајко Мас, изјави дека социјалните мрежи не успеале да ги...

Либерална партија бара одговорност за грешките во изградбата на автопатиштата

Либералната партија ја осудува непрофесионалноста во изведбата на автопатиштата Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид, односно несовпаѓањето на проектираната и на изведената траса. „ЛП бара надлежните органи да направат темелна истрага врз геодетските и геолошки компании поради нестручноста и катастрофалните грешки во проектната документација, надзорниот орган кој ја дозволил изградбата врз погрешена проектна документација, градежната компанија и нејзините македонски...

Грчки „Актор“ обвинет за перење на 50 милиони евра за автопатот Демир Капија – Смоквица

Европската агенција за борба против корупција (ОЛАФ) ја обвини грчката компанија „Актор“ за измама и за перење пари во износ од 50 милиони евра при изградба на автопатот Демир Капија - Смоквица, пишуваат грчките медиуми „Прототема“ и „Катимерини“. Случајот се нашол под лупа на јавен обвинител по доказите што ги собрала ОЛАФ. Грчката градежна фирма во 2012 година го доби тендерот за изградба на...

Драконски казни од вкупно 8,5 милиони евра за скопската и прилепската пиварница

Високи казни од 5,8 милиони евра за Пивара Скопје АД Скопје и 2,7 милиони евра за Прилепска пиварница, поради диктирање цени, изрекла Антимонополската комисија. Како што соопшти Комисијата за заштита на конкуренцијата, на вчерашната седница нејзината Комисија за одлучување по прекршок, донела решение според кое Пивара Скопје од 17.12.2012 година досега склучувала договори за продажба и дистрибуција на нејзините производи...

ЕУ го казни „Фејсбук“ со 110 милиони евра

Европската Унија ја казни компанијата „Фејсбук“ со 110 милиони евра поради давањето лажни информации во врска со купувањето на апликацијата „ватсап“ (WhatsApp), систем за праќање пораки на мобилни телефони. Европската комисија денеска соопшти дека „Фејсбук“, кога ја известил Комисијата за преземањето на „Ватсап“ во 2014 година, навел дека не може да „воспостави сигурно автоматско препознавање“ на корисниците на социјалната мрежа со тие...

Сарачини: Во независна Македонија ниту едно лице не е казнето за говор на омраза

Ниту едно лице или група не е санкционирана за говор на омраза, а ваквата култура на неказнивост им дава храброст на прекршители да изразуваат говор на омраза, претежно преку социјалните мрежи, кој преминува во дискриминација, велат учесниците на конференцијата „Граѓанското општество во акција за еднаквост“. Петрит Сарачини од невладината отганизација „Цивил“, смета дека е крајно време институциите да преземат санкции...

Челси Менинг ќе биде ослободена на 17 мај

Челси Менинг, трансродната личност што беше осудена на затворска казна од 35 години поради објавување доверливи информации, ќе биде ослободена на 17 мај. Менинг одлежа речиси седум години во воениот затвор „Форт Левенворт“ откако беше осудена дека објавила повеќе од 700.000 доверливи информации, видеоснимки, дипломатски преписи, што е најголема објава на такви податоци во историјата на САД. Белата куќа соопшти дека нејзината...

Директори на „Маѓар телеком“ казнети за давање мито на македонски политичари

Поранешните директори на „Маѓар телеком“, Елег Штрауб и Андрас Балог, се спогодиле да платат парични казни, а добиле и петгодишна забрана за вршење дејност како директори или вработени во сите акционерски друштва, објави денеска Американската комисија за хартии од вредност, пренесува порталот „Нова“. Штрауб треба да плати 250.000  долари, а Балог 150.000 долари. - Директорите од „Маѓар телеком“ беа обвинети за...

Русија ќе ги казнува провајдерите кои нема да блокираат интернет-страници

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон со кој се воведуваат казни за интернет-провајдерите што одбиваат да го ограничат пристапот до информации на интернет што ги забрануваат властите. Сите интернет-провајдери претходно биле обврзани да го укинат пристапот до интернет-извори од црната листа на Кремљ во рок од 24 часа откако одреден извор ќе се најде на листата која ја изготвува руското регулаторно тело за...

Станишев побарал да прекине обвинението против него за изгубени тајни документи

Поранешниот бугарски премиер Сергеј Станишев побарал од Апелацискиот суд во Софија да го прекине случајот против него за изгубени тајни документи поради застареност на делото, јавува дописничката на „Мета“ од Софија. Адвокатот Васил Василев побарал да се прекине случајот против Станишев, бидејќи рокот истекол на 27 јануари, така што завршница на случајот се очекува следниот месец. Во декември лани Основниот суд во...

Кочанска текстилна фабрика казнета за неплатена празнична работа

Работници од текстилна фабрика од Кочани работеле на празник. Но, кога ја зеле платата, не биле платени празнично, односно дополнителни 50 отсто за тој ден, како што налага законот. Хелсиншкиот комитет за човекови права на Македонија ја прибрал документацијата и побарал увид од Трудовиот инспекторат, кој го потврдил прекршувањето на закон и наложил санкција. Ова е една од десетината пријави...

Шефает Мустафа е осуден на десет и пол години затвор за обид за убиство

На десет и пол години затвор е осуден 35-годишниот Шефает Мустафа, од карбинското село Ебеплија, кој во јуни годинава со автоматска пупка пукаше во сопствениот брат. Основниот суд во Штип, на Мустафа му изрече казна затвор во траење од осум години за обид за убиство и уште четири години за неовластено држење оружје или единствена казна затвор од десет и пол...

Мигрант доби 10 години затвор за судир на границата помеѓу Унгарија и Србија

Унгарскиот суд осуди на десет години затвор мигрант кој учествувал во конфликт на границата помеѓу Унгарија и Србија минатата година. Како што пренесуваат медиумите, мигрантот со потекло од Сирија е прогласен за виновен дека гаѓал со камен кон полицијата во обид да ја натера да ја отвори границата. Неговата постапка по унгарските закони е окарактеризирана како терористички акт. Ахмед Хамад (40) доби...

Законот за казнување за негирање геноцид не важи за Сребреница

Собранието на Србија усвои закон за казнување за негирање геноцид, но како што предупреди Фондот за хуманитарно право, тоа нема да важи за негирање на геноцидот во Сребреница и на други злосторства сторени за време на војната во Хрватска и во Босна и Херцеговина. Со измените на кривичниот закон, кои беа усвоени синоќа, се воведува ново кривично дело според кое...

Кирацоски: Општина Охрид партиските неистомисленици по казна ги испраќа во Косел

Општина Охрид партиските неистомисленици ги испраќа во казнена експедиција во селото Косел, обвини дополнителниот заменик-министер за информатичко општество и администрација, Александар Кирацоски, откако во Охрид имаше средба со градоначалникот Никола Бакрачески. - Од една страна, тие немаат никакви задолженија, ниту задачи однапред зададени од секретарот на Oпштина, а од друга страна се оценувани несоодветно и спротивно на законот - рече...

Од утре задолжително носење зимска опрема во возилата

Од утре, 15 ноември, на сила стапува законската обврска за задолжително поседување зимска опрема во возилата, без оглед каква е временската состојба во моментот, информира Автомото-сојузот на Македонија. Обврската ќе трае до 15 март 2017 година. Казната за неносење зимска опрема изнесува 45 евра.

Десет години затвор за иранската новинарка Наргес Мохамади

„Репортери без граници“ ја осудија пресудата по жалбата за десетгодишната затворска казна за реномираната иранска новинарска и активистка за човекови права, Наргес Мохамади. Четириесет и четиригодишната Мохамади во мај годинава доби медал на градот Париз за својата работа за заштита на човековите права. Мохамади, која е портпаролка на Центарот за одбрана на човековите права во Иран, се бори за укинување на смртната...

За Центар и Карпош есенва не се мери аерозагадувањето со ПМ 2,5 честички, Лисиче со мистериозни податоци [инфографик]

Сезоната на аерозагадување во Скопје почна, а податоците од мерните станици за Центар и Карпош за ПМ 2.5 честичките ги нема во месечните извештаи на Министерството за животна средина...