fbpx
Таг: Катица Ќулавкова

таг: Катица Ќулавкова

Невладините го осудуваат говорот на омраза, надлежните ги затвораат очите пред неговото ширење

Феноменот на говор на омраза последниве денови е повторно во фокусот на јавноста во Северна Македонија, а неговата употреба се зголеми со почетокот на пандемијата со коронавирусот, пишува Порталб.мк. Со зголемувањето на бројот на заболени од ковид-19, пропагандната машинерија, чиј дел се и бројни влијателни медиуми со делумна унгарска сопственост, деновиве со голем интензитет ги обвинува муслиманите, особено Албанците...

Хелсиншкиот комитет поднесе пријава против академик Ќулавкова за твитот со говор на омраза

Хелсиншкиот комитет за човекови права поднесе пријава против академик Катица Ќулавкова за нејзината изјава на социјалните мрежи со која поттикнува нетрпеливост помеѓу етничките заедници, а за која извести Мета.мк. Според една од водечките организации за заштита на човековите права во Република Северна Македонија, твитот на Ќулавкова „Цената на соживотот ја плаќаме со животот.“ имплицира дека причината за ширењето на вирусот...

Академик Ќулавкова објави твит со говор на омраза, по неколку часа го избриша

Академик Катица Ќулавкова, членка на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) предизвика огорченост на социјалните мрежи откако објави твит со кој изнесува ставови кои беа оценети како националистички и шовинистички. Ќулавкова на 6 јуни 2020 г. на својот твитер профил објави твит со текст „Цената на соживотот ја плаќаме со животот“, на иста линија со наративите кои ги шират...

Академиците, како и политичарите, со дијаметрално спротивни ставови за кризата

Членовите на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) немаат единствен став за политичката криза во земјава и за актуелните случувања и тензиите што ги подгреа платформата на албанските партии. Претседателот на МАНУ, Таки Фити, во своето воведно обраќање на денешното јубилејно 50. Годишно собрание на Академијата, рече дека состојбата е многу сериозна и тензична и дека отсуството на транспарентност...

Промоција на романот „Рапави стихови“ од Милован Стефановски

Романот „Рапави стихови“ од македонскиот писател и поет Милован Стефановски ќе биде промовиран денеска во кино „Култура“, во 12 часот. Најновото прозно дело на Стефаноски го објави „Везилка 2011“, во својата едиција „Проза“. - Романот „Рапави стихови“ поставува едно суштествено прашање како да се преобрази куќата во дом, во топло семејно огниште. Кога животот се поминува во потрага по таков...

„Рапави стихови“, нова книга од Милован Стефановски

Издаваштвото „Везилка 2011“ во својата едиција „Проза“ го објави најновиот роман „Рапави стихови“ од познатиот македонски писател и поет Милован Стефановски. Ова е четврти роман на Милован Стефановски и седумнаесетта објава во неговиот богат книжевен опус. Добитник е на наградата „Браќа Миладиновци“ на „Струшки вечери на поезијата“, наградата „Роман на годината“ на „Утрински весник“, како и на наградата за поема...