fbpx
Таг: Катар

таг: Катар

Македонските ракометари се подготвуваат за Светското првенство во Катар

Македонските ракометни репрезентативци денеска продолжуваат со подготовките за Светското првенство, кое ќе се одигра во Катар, од 15 јануари. Тие во Скопје ќе тренираат до 7 јануари, а следниот ден ќе заминат на турнир во Нант, Франција, каде што ќе настапат и селекциите на домаќинот, Алжир и на Аргентина.  По завршувањето на овој турнир, македонскиот тим заминува во Доха и тоа...

Раубал бара оставка од Блатер

Претседателот на Германската фудбалска лига (ГФЛ), Рајнхард Раубал, го повика првиот човек на Светската фудбалска федерација (ФИФА), Сеп Блатер, да поднесе оставка поради доделувањето на организацијата на Светското првенство 2022 на Катар. Рубал за германскиот неделник „Кикер“ изјави дела лично контактирал со Блатер и побарал од него да поднесе оставка. Првиот човек на ГФЛ смета дека Блатер не е единствениот одговорен...

ФИФА не му го одзеде мандатот на Катар за СП во 2022

Во трката за домаќин покрај Катар учествуваа и САД, Јапонија, Австралија и Јужна Кореја
Етичкиот совет на ФИФА го ослободи Катар од обвинувањата за корупција при доделување на Светското првенство во 2022 година. Нема да има сакнции ни за членовите на Извршниот комитет на ФИФА ниту за претседателот на ФИФА ,Сеп Блатер, кој е, исто така, ослободен од секакво сомневање за поткупливост или нерегуларно влијаење врз одлуките. Етичкиот совет, на чие чело беше претседателот...

Мудијалот во Катар ќе се игра во мај

Моќните европски клубови не сакаат да играат во зима
Светското првенство во фудбал во Катар ќе се игра на пролет затоа што Асоцијацијата на најмоќните европските клубови не прифати тоа да се одржи зиме, бидејќи тоа би ја нарушило целата сезона. Летото, пак, отпаѓа како опција поради високите температури. Новиот план на најмоќните клубови подразбира светскиот шампионат да се игра на пролет, односно на крајот од април. Мундијалот би траел до крајот на...

ЕБОР и ЕУ ја поддржуваат зелената транзиција кон соларна енергија во Северна Македонија со кредит од 25 милиони евра

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), со образложение дека македонските капацитети за декарбонизација прават голем исчекор, одобри кредит од 25 милиони евра на ЕСМ, компанијата за производство на...