fbpx
Таг: каснување од куче

таг: каснување од куче

На Движењето „Беса“ „им избега“ кучето што го врзаа кај Општина Тетово пред четири години

Кучињата продолжуваат да скитаат по Тетово. Таму беа и кога со градот раководеше градоначалничката Теута Арифи во два мандати, но можат лесно да се најдат и денес кога на чело на градот веќе година и пол е Билал Касами, чија партија кога беше во опозиција, преку една акција симболично врза едно куче пред општината, барајќи решение за проблемот. Опозиционерите...

По година и пол од најавата, отворен новиот стационар за бездомни кучиња „Лајка“ (галерија)

Лајка не е само објект, Лајка не е само ова што го гледате. Лајка е еден посебен концепт на третманот на бездомните животни. Ова официјално значи историја за поранешниот стационар или концепт Вардариште. Со овие зборови градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов официјално го отвори стационарот „Лајка“ по скоро година и пол најави. „Капацитетот на објектот е околу 100 кучиња....

Во Скопје од јануари досега 446 пријави за каснување од куче

Од почетокот на годината до крајот на месец август, Mинистерството за внатрешни работи регистрирало 446 пријави за каснување од куче. „Мета.мк“ и претходно пишуваше за бездомните кучиња и пријавите за каснување од истите. Во јуни, тогашните податоци покажаа 310 пријави по овој основ за првите пет месеци од годината. Што значи, за два месеци евидентирани се нови 136 случаи. Статистиката што...

Во Скопје и Охрид најмногу пријави за каснување од куче во последните 4 години

На територија на државата во последните четири години, најмногу пријави за каснување од куче имало во Скопје. До Секторот за внатрешни работи во Скопје пристигнале 1.454 пријави, за кое претходно пишуваше Мета.мк. Но ова е проблем со кој се соочуваат и граѓаните од останатите места во државата. Пријави за каснување од куче евидентирани се и во другите сектори на Министерството...

Во последните 4 години, 1.454 граѓани пријавиле каснување од куче, обесштетувањето достигнува и до 2.000 евра

Во периодот 2017-2020 година на територија на Град Скопје, вкупно 1.454 граѓани пријавиле каснување од куче во Министерството за внатрешни работи. Најмногу од нив се однесуваат на минатата година, кога се евидентирани 618 пријави. За првите пет месеци од годинава, МВР регистрирало 310 пријави по овој основ. Секој граѓанин кој што ќе биде нападнат или каснат од бездомно куче има...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...