fbpx
Таг: касарна Илинден

таг: касарна Илинден

Универзитетот „Мајка Тереза“ и формално стана сопственик на касарната „Илинден“

Со одлука на Владата, Универзитетот „Мајка Тереза“ во Скопје и формално стана сопственик на дел од објектите во кругот на поранешната касарна „Илинден“ каде ќе биде сместен универзитетскиот кампус. На последната владина седница просториите кои биле предвидени за оваа високообразовна установа и формално правно преминале во сопственост на универзитетот. Од Министерството за образование информираат дека во дел од отстапените објекти...

Универзитетот „Мајка Тереза“ наскоро со нов кампус во касарната „Илинден“

Државниот универзитет „Мајка Тереза“ во Скопје наскоро ќе биде преместен во кругот на поранешната касарна „Илинден“ каде согласно владина одлука од минатата година, дел од објектите етапно се отстапуваат и уредуваат за потребите на оваа високообразовна установа, информираат од Министерството за образование и наука (МОН). За интензитетот на активностите денеска на средба во просториите на Министерството за образование и наука...

Универзитетот „Мајка Тереза“ ќе се смести во касарната „Илинден“, следи адаптација на објектите

По шест години од основањето, Универзитетот „Мајка Тереза“ во Скопје ќе добие свој инфраструктурен комплекс. Со одлука на Владата од пред неколку денови, високообразовната установа доби локација во скопската касарна „Илинден“. Постојните објекти ќе се адаптираат за потребите на наставно-научниот кадар и за студентите. Инвестицијата ќе ја реализираат Министерството за образование и наука (МОН) и самиот универзитет, информираат од...

Подофицер и војник на АРМ заразени со корона вирус

Генералштабот на АРМ информира дека во текот на денешниот ден потврдени се два случаи на припaдници на армијата кај кои на тестот за „Covid19“ се покажани позитивни параметри. Станува збор за подофицер и војник кои извршуваат работни задачи во гарнизонот Скопје, од кои едниот припадник извршувал работни задачи во воениот ресторан во касарната Илинден како помошен персонал. „Веднаш по сознанието...

Косовец приведен во кругот на касарната Илинден

Педесет и осумгодишен косовски државјанин со иницијали Х.Р. вчера бил приведен во полициската станица Карпош, откако бил затекнат во кругот на касарната „Илинден“ во Скопје. Косовецот, како што информираат од МВР, бил приведен под сомнение за „неовластено влегување во воени објекти и правење скици или цртежи на воени објекти и борбени средства“. Од МВР додаваат дека по „целосно расветлување и документирање...

Вежба на специјалните единици на МВР во касарната „Илинден“

Припадниците на специјалните единици на Министерството за внатрешни работи денеска во касарната „Илинден“ во Скопје ќе изведат вежба насловена „ВИП 2017“. На вежбата ќе учествуваат Единицата за специјални задачи и Одделот за заштита на определни личности и објекти, информираат од МВР.

Британски државјанин уапсен кај касарната „Илинден“ поради сомнеж дека шпионирал

Триесетгодишен британски државјанин вчера попладне бил уапсен од полицијата откако бил забележан како неовластено се движи во кругот на касарната „Илинден“ во Скопје, информира Министерството за внатрешни работи. Според МВР, вчера во 16.20 часот, во полициската станица Карпош пристигнало известување од касарната „Илинден“ дека е забележано лице, странски државјанин, како неовластено се движи во кругот на објектот. Тој бил приведен...

АРМ вежбајќи за утре ги вознемири скопјани со плотун

Силен татнеж вечерва, околу 19 часот ги вознемири скопјани. Од МВР за „Мета“ соопштија дека станува збор за истрелан плотун, како дел од подготовките на Армијата на Република Македонија, за утрешното одбележување на 18 Август - Денот на АРМ. Од Министерството за одбрана и од Генералштабот на АРМ претходно соопштија дека пред почетокот на утрешната централна свеченост, од касарната „Илинден“...

МВР денеска го одбележува Денот на македонската полиција

Денеска, со почетокот во 12 часот, Министерството за внатрешни работи со централна свеченост во касарната „Илинден“ во Скопје ќе го одбележи 7 Мај - Денот на македонската полиција. На свеченоста, како што е предвидено, ќе говорат министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБ), Горанче Савовски, и Славчо Петрушевски, командат на Единицата за специјални...

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на...