fbpx
Таг: картички

таг: картички

Со невистинa се шири паника за наводна „целосна контрола“ преку кредитните картички

Со помош на една вистинита информација за нова технологија во изработката на платежните картички на Мастеркард, се наведуваат еден куп други функции кои наводно ги извршуваат новите картички и се шири невистина дека преку овие банкарски алатки луѓето стануваат контролирани за многу свои активности. Невистина која припаѓа на фамилијата невистини од разните теории на заговор, пишува „Вистиномер“ во својата...

Измама: Ајфон телефон не се продава за 125 денари

Фан-страницата од којашто се споделува попуст за Ајфон телефон по цена од нереални 125 денари, нема податоци за контакт, нема други објави за промоции, комуникација со корисници, нема голем број на следачи и интеракции, нема наведено адреса и телефонски броеви. Реалната цена на телефонот Ајфон 14 про – еден од најновите модели на Apple телефони, е 90.990 денари односно...

Наплатата на патарина на автопатот Миладиновци – Штип почнува в понеделник во 7 часот

Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПДП) соопшти дека од 7 часот в понеделник, 18 јули, ќе бидат ставени во функција наплатните станици Преод и Кадрифаково на автопатот А4 на делницата Миладиновци-Свети Николе-Штип и обратно. На наплатните станици целосно функционира Електронскиот систем за наплата на патарина. Првите две ленти од десно се за возилата кои користат М-таг електронски уред со кој...

Доделени првите картички за „зелена нафта“ на земјоделците од Штип, Велес и Свети Николе

Директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Никица Бачовски заедно со раководителот на подрачната единица на Министерството за земјоделие, шумарство и водостопанство (МЗШВ) во Штип, Павел Иванов, денеска ги доделија првите картички за точење „еуродизел гориво за земјоделска механизација“. Бачовски апелираше до сите земјоделци кога ќе одат да ги подигнат картичките за зелена нафта да ги...

Српските туристи искористиле 84.000 картички за бесплатна патарина кон Грција

Околу 84.000 бесплатни електронски картички за плаќање патарина искористиле српските туристи што транзитираа низ државава на патот кон Грција. Нивната вредност изнесувала околу 1,2 милиони денари. На 15 август беише двомесечен јубилеј, кога на граничниот премин Табановце српските туристи почнаа да добиваат бесплатни М смарт-картички за да ги преминат патарините низ нашата држава по коридорот 10, како благодарност за отстапените...

Поделени над 40 илјади картички за бесплатни патарини на српски туристи кои транзитираат кон Грција

На граничниот премин Табановце денеска министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и неговиот српски колега, министерот за инфраструктура, градежништво и сообраќај, Томислав Момировиќ, поделија повеќе картички за бесплатни патарини за српските туристи кои транзитираат низ Коридорот 10, кон Грција. Овие картички за српските државјани ќе важат до 15 август, а од 15 јуни досега, поделени се повеќе од...

Од денеска за српските туристи М-смарт бесплатни картички за патарини по Коридорот 10

Патниците од Србија кои во Северна Македонија ќе влегуваат со автомобил, од денеска на граничниот премин Табановце добиваат бесплатна картичка со 760 денари, за плаќање на патарините во двата правца на автопатот „Пријателство“, од Куманово,  до грчката граница Богородица. „Од 15 јуни почнува делењето на М-смарт картичките за српските туристи на граничниот премин Табановце и кои транзитираат по Коридорот 10,...

Владата подготви уште 470 милиони евра за ковид-19 поддршка на економијата

Четвртиот пакет економски мерки на Владата за помош на граѓаните и стопанството во кризата предизвикана од пандемијата на ковид-19 ќе изнесува вкупно 470 милиони евра, објасни премиерот Зоран Заев денеска, презентирајќи го сетот од вкупно 31 мерка. Зборувајќи за поважните, Заев порача дека ќе продолжи поддршката на компаниите за исплата на плати за последните три месеца оваа година, коишто сега...

НБРМ: Плаќањето со картички преку Интернет зголемено за 122,6 проценти за време на ковид-19

Менувањето на навиките на граѓаните во услови на ограничено движење заради пандемијата придонесе за импозантен годишен раст на нивните плаќања со платежни картички преку интернет во земјата од 122,6 проценти, како и на кредитните трансфери извршени по електронски пат од 32,2 проценти, во текот на првото полугодие од 2020 година, велат од Народна банка по обработување на податоците од...

За 1.000 денари зголемени ратите за отплата на потрошувачките, а за 1.400 денари кај станбените кредити

Се зголемува бројот на граѓани кои се задолжуваат кај банките за да ги рефинансираат кредитите и при тоа запаѓаат во уште поголеми долгови. Најдобар показател за тоа е што кај потрошувачките кредити, просечната месечна рата за отплата се зголемила за 21 отсто или за речиси 1.000 денари, додека кај станбените кредити овој раст изнесува 8,8 отсто или речиси 1.400...

Нема во продажба картички „Скопска“ за градските автобуси

Ако сте ја загубиле картичката „Скопска“ и треба да купите нова, тоа не можете да го направите уште од 10 декември во центрите „Скопска“ на Бит Пазар, во Транспортен центар и во центарот на Скопје, пишува „Порталб.мк“. Во ЈСП велат дека нови картички ќе бидат пуштени на продажните места во првите денови на новата година. Граѓаните бурно реагираат на недостигот и...

Од 1 јануари во Бугарија патарината ќе се плаќа електронски, цените на вињетите остануваат исти

За помалку од 24 часа од почетокот на продажбата на електронските налепници за патарина во Бугарија, денеска до пладне биле продадени околу 300 такви вињети, јавуваат бугарските медиуми. Бугарија ќе ги исфрли класичните вињети-налепници и воведува електронска наплата, која ќе се одвива од 1 јануари следната година. Цените на надоместокот остануваат истите, а новост што ќе ги интересира и македонските...

СДСМ: ЈСП да го среди проблемот со градскиот превоз што им го создаде на граѓаните

„Веднаш да престанат кражбата и малтретирањето на граѓаните преку јавниот градски превоз во Скопје. Град Скопје и Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) веднаш да го средат проблемот со градскиот превоз што им го создадоа на скопјани“, се вели во соопштението на СДСМ. Во него се додава дека „додека Никола Груевски се вози со „мерцедес“ од 600.000 евра, а неговите соработници дивеат...

НЛБ банка ги зголеми каматните стапки за кредитните картички

НЛБ банка ги зголеми каматните стапки за кредитните картички од 11,25 проценти на 12 проценти за постојните и новите клиенти. „Ве информираме дека НЛБ Банка АД Скопје ги зголеми каматните стапки за кредитните картички „ виза класик“, „мастер кард стандард“ и „мастер кард лајт“, како и каматната стапка за дозволено пречекорување на трансакциска сметка за физички лица, од 11,25 проценти...

Лицата со посебни потреби од Тетово добија бесплатно паркирање

Јавното претпријатие „Градски паркинг Тетово“, во соработка со Здружението за церебрална парализа, доделува картички за бесплатно паркирање на инвалидизираните лица. Картичките ќе важат во постоејните зони на паркирање, односно во зоните А и Б, и во сите типови на јавни паркиралишта од затворен тип. Од „Градски паркинг Тетово“ изјавија дека проектот за зонското паркирање се одвива според планираното. - Проектот за зонско...

Граѓаните должат повеќе од една милијарда евра на картички и за кредити

Граѓаните должат вкупно 1,11 милијарди евра за потрошувачки кредити и за кредитни картички , покажуваат податоците на Народна банка за декември 2015 година. Во однос на ноември, најголемо зголемување има кај потрошувачките и кај станбените кредити. Народната банка донесе мерки со кои од оваа година банките ќе го стегнат ременот за издавање потрошувачки кредити. Целта, како што неодамна истакна гувернерот Димитар Богов, е банките...

Банките потешко ќе издаваат потрошувачки кредити

Народната банка ќе преземе мерки со кои од следната година банките ќе го стегнат ременот за издавање потрошувачки кредити. Целта е, како што истакна гувернерот Димитар Богов пред еден месец, банките повеќе да даваат корпоративни и станбени кредити, наспроти потрошувачките кои се во пораст и сочинуваат најголем дел од нефункционалните кредити. - На денешната седница, Советот ја усвои одлуката за изменување и...

Комерцијална банка: Нема да има ограничувања при користењето картички во Грција

Со оглед на актуелната состојба во Грција и воведувањето капитални контроли, Комерцијална банка АД Скопје ја информира јавноста дека со картичките издадени од банката, граѓаните нема да имаат никакви ограничувања при користење во Грција. - Врз основа на комуникацијата со компаниите „Виса интејнејшнел“ и „Мастеркард ворлдвајд“, во моментов нема да има никакви ограничувања од страна на банката при користење на...

Доналд Трамп обвинет за погрешно постапување со стотици доверливи документи

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп е обвинет за погрешно постапување со стотици доверливи документи, вклучувајќи и такви за американски нуклеарни тајни и воени планови. Обвинителите велат дека кога Доналд Трамп...