fbpx
Таг: карикатура

таг: карикатура

Изложба на карикатури „На тенок мраз“ од Лазо Плавевски во сабота во МСУ

Музејот на современата уметност – Скопје ја најавува изложбата на карикатури „На тенок мраз“ од истакнатиот карикатурист Лазо Плавевски, која ќе биде отворена во сабота (16 април) со почеток во 12 часот во просториите на музејот. „Изложбата го прикажува творештвото на Плавевски настанато во последните седум години. Станува збор за карикатури коишто тој од 2015 година континуирано ги објавува на...

Радио „Исламска држава“: Повторното објавување на карикатурата е крајно глупаво

Радио „Исламска држава“, денеска го оцени како „крајно глупав“ чин тоа што француското сатирично списание „Шарли ебдо“ на својата насловна страница повторно објави карикатира од пророкот Мухамед. - „Шарли ебдо“ повторно објави карикатура на пророкот што е навредливо и е крајно глупав чин - се вели во соопштението на радиото на џихадистичка група, кое се емитува во областите под нивна контрола во Сирија и...

Кој ја објави, а кој не насловната на „Шарли ебдо“

Откако ја објавија насловната страница на првиот број по нападот на сатиричниот магазин „Шарли ебдо“, таа масовно се рашири низ социјалните мрежи, но поголем дел од традиционалните медиуми - не ја објавија. Првиот медиум што ја објави насловната беше францускиот весник „Либерасион“, кој им обезбеди простории на преживеаните новинари и карикатуристи од нападот за да можат да го подготоват изданието на...

Светски карикатуристи го исмеаја Ердоган

Светски познати карикатуристи почнаа кампања за исмејување на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, откако турскиот суд го осуди на девет години затвор карикатуристот Муса Карт. Интернет-кампањата вчера ја почна карикатуристот на „Гардијан“, „Индипендент“ и на „Индекс он цензоршип“, Мартин Роусон, откако Карт повторно се појави пред судот. Ердоган ја поднесе тужбата протв Карт поради карикатурата во дневниот весник „Кумхуријет“, објавена...

Стотици илјади луѓе во Франција на улица против пензиските реформи

Втор бран на протести ја зафати Франција против плановите на францускиот претседател Емануел Макрон за да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Осум големи...