fbpx
Таг: кардиологија

таг: кардиологија

Вистиномер: Руски адвокат претставен како непостоечки професор од Скопје и искористен за реклама за лек за притисок

Фотографија од познат руски адвокат е злоупотребена за претставување на измислен професор „Миодраг Атанасовски од Универзитетска клиника во Скопје, раководител на одделение за васкуларна хирургија“. Атанасовски го нема ниту во шифрарникот на лекари специјалисти, кои работат во јавните и приватните здравствени установи. Во објавата што се шири на Фејсбук, нему му се даваат чудесни перформанси – имал извршено 1.800...

СДСМ: На кардиологија нема апарати за кислород

„Апарати за кислород нема на ниту едно одделение освен на интензивна нега. Вработените се вознемирени бидејќи на одговорност им се пациенти за чие евентуално нарушено здравје тие ќе треба да одговараат. Состојбата на клиниката за кардиологија е алармантна! Додека Груевски и Тодоров глумат по телевизии, во оваа клиника, за пациентите оперирани од срце нема апарати за кислород!“, изјави претседателот...

СДСМ: Кардиологија остана само со еден антибиотик со кој ги лечат сите пациенти

„Никола Тодоров веднаш да излезе и да каже дали Клиниката за кардиологија е оставена само со еден антибиотик и зошто? Според информации од лекари, на клиниката во моментов има само еден антибиотик што им го даваат на сите пациенти кои се болнички згрижени“, се вели во соопштението на СДСМ. Во него, исто така, се додава дека „лекарите стравуваат дека со ваков...

Тодоров го посети одделението за интервентна кардиологија во Струмица

Mинистерот за здравство Никола Тодоров денеска го постигна новоотвореното одделение за интервентна кардиологија при Општата болница во Струмица. Тој ја истакна историската важност за струмичкото здравство, кое се вброи во мрежата на интервентни кардиологии во земјата. Тодоров рече дека инсталирани се 10 ангеографи, а во монтажа е и единасеттиот.  

Американскиот новинар Еван Гершковиќ осуден на 16 години затвор во Русија

Новинарот на американскиот „Волстрит журнал“ Еван Гершковиќ денеска во Русија беше осуден на 16 години затвор за шпионажа кое се верува дека е политички мотивирано. Руското обвинителство побара тој...