fbpx
Таг: Карбинци

таг: Карбинци

Онлајн наставата ќе биде проблем за Општина Карбинци, учениците од планинските места немаат компјутери

Додека тече расправата за тоа како да се одвива наставата од септември, податоците од руралната општина Карбинци покажуваат дека наставата со физичко присуство е алтернатива за училиштата. Дури, просторот за секој ученик е далеку поголем од тоа што пропишува протоколот, во одредени училишта во училницата ќе има одвај неколку ученици, а има и одделение со само еден ученик. Онлајн...

Браната на реката Отиња во исчекување на владини пари

Нов почеток на деценискиот проект за Штип означи неодамнешната јавна расправа за изградбата на брана на реката Отиња. Предизборното ветување на градоначалникот од СДСМ, Благој Бочварски, се очекува да почне да се реализира на крајот од неговиот мандат. Браната, наменета за рекреација, туризам, заштита од поплави, водоснабдување и влијание врз климатските услови, ќе биде адутот во кампањата за следните локални...

Оранжерии за марихуана како печурки никнуваат во карбинскиот регион

Нови пластеници за одгледувањето на коноп, речиси целосно подготвени за пролетната сезона, можат да се забележат во близина на седиштето на Општината Карбинци. Околу оранжериите, поставен е видео надзор со предупредување за електрифицирана ограда. Ова е вториот комплекс на оранжерии со површина од близу три хектари на територијата на Општината Карбинци. Од таму соопштуваат дека во подготовка е поставување на...

Бесплатниот превоз остави 15 ученици од Карбинско дома

„Задолжителното средно образование на родителите од плачковичките села им донесе секојдневен трошок. Општината Штип нема обезбедено превоз за 15 ученици што живеат во планинските села од општината Карбинци“, посочи Изет Ибрахими, кој е и советник во општината Карбинци. Тој истакна дека родителите на тие деца се принудени секој ден со сопствени возила да ги носат на училиште. - Како и лани, и оваа години...

Кривична пријава за жителот на Карбинци што мачеше волк

СВР Штип до Основното јавно обвинителство во Штип поднесе кривична пријава против З.В. (37) од село Карбинци поради постоење основи за сомневање дека сторил кривично дело мачење животни. Пред околу три месеци, пријавениот, пред продавница во село Карбинци, на повреден волк, кој не бил способен да се движи, со грубо постапување и со изложување на непотребни маки, му нанел непотребни болки...

Пуштени во употреба игралишта во Карбинци и во Штип

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески, и заменик министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Ванчо Костадиновски, денеска предадоа во употреба повеќенаменски игралишта во општините Карбинци и Штип. Во придружба на градоначалникот на општина Карбинци, Зоран Минов, прво во употреба беше пуштено повеќенаменското игралиште во село Таринци, општина Карбинци, а потоа со градоначалникот Илчо Захариев, го пуштија повеќенаменското...

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на...