fbpx
Таг: караван

таг: караван

Од утре започнува караван за вакцинација, граѓаните ќе може да се вакцинираат на лице место

Од утре, Министерството за здравство, со поддршка од УСАИД, УНИЦЕФ и Светската здравствена организација ќе го започне караванот за информирање и вакцинација, информираат во министерството. Предвидено е да се посетат 24 заедници низ земјата, под слоганот „Заедно заштитени - вакцините делуваат“. „Караванот ќе пренесува до локалните заедници информации за редовните вакцини за деца, за вакцините против сезонски грип и за...

Иницијативата „Социјална правда сега!“ го продолжува својот карван во Битола и во Прилеп

Вестите за социјална (не)правда во својот град, битолчани ќе имаат можност да ги гледаат во живо кај Офицерскиот дом, пред споменикот на Стив Наумов, на 17 јуни со почеток во 20.30 часот, а прилепчани на 18 јуни на Камена бина спроти „Реклами“ со почеток во 20 часот. „Ги покануваме сите граѓанки и граѓани во Битола и во Прилеп, како и...

ДПМ ќе организира 17 поетски каравани

Нов циклус од 17 поетски каравани ќе организира Друштвото на писателите на Македонија во 2015 година, во рамките на проектот за дисперзија на културните настани. „Покрај договорената соработка за оваа манифестација со библиотеките во Гевгелија, Куманово и во Велес, со Домот на културата „Иван Мазов“ во Кавадарци, со литературните манифестации „Караманови средби“ во Радовиш и „Ганеви денови“ во Кожле, поетите,...

Работилница на УНФПА во Штип

Караванот работилници на Фондот за население на Обединетите нации (УНФПА), под наслов „Гласот на младите: Иднината што ја сакаме“, оваа недела продолжи во градот Штип. -Верувам дека приоритет за подобра иднина е подобрувањето на образовниот систем, кој ќе даде поквалитетен кадар. Така ќе се влијае на порастот и на развојот на македонската економија, а со тоа и на развојот на...