fbpx
Таг: Капитол

таг: Капитол

„Украинците – топовско месо“ е дезинформацијата на Москва за американската помош за Украина

Изгласувањето на американската помош за Украина, Тајван и Израел прво во Долниот, па потоа и во Горниот дом на на американскиот Конгрес, беше главен мотив за реакциите од Москва во кои се содржат старите дезинформациски наративи. Овој настан, нападот на Иран врз Израел, како и несомнено изборите во земјава, придонесоа за засилен број дезинформации пренесени низ медиумите како изјави или пак...

Две држави спуштија рампа за претседателската кандидатура на Трамп

Американските сојузни држави Колорадо и Мејн пресекоа дека поранешниот претседател на САД Доналд Трамп не може да биде избран за кандидат за претседател на САД на нивната територија. Сепак, тоа не е конечно решение, оти Трамп има право на жалба пред Врховниот суд на САД. Тоа ќе значи дека не ќе може да се бори за поддршка на неговите гласачи...

Две пресуди за десничарски милитанти во врска со упадот во Конгресот

Водач на крајно десничарска милитантна организација е прогласен за виновен за заговор за спречување на постапката за преземање на функцијата на претседателот на САД, по изборите во 2020 година, јави Би-Би-Си. На големо судење со порота, Стјуарт Роудс, основач на „Оут Киперс“ (Oath Keepers - Почитувачи на заклетвата), по два месеца судски рочишта, беше прогласен за ретко споменуваното кривично дело...

Трамп со часови го гледал на ТВ нападот на Капитол одбивајќи да повика на прекин на насилството

Доналд Трамп со часови го гледал во живо на телевизија нападот на Капитол на САД на 6 јануари, игнорирајќи ги молбите на неговите деца и другите блиски советници да ги повика неговите поддржувачи да го прекинат насилството, изјавија сведоци на сослушувањето во Конгресот во четвртокот, пренесе Ројтерс. Избраната комисија на Претставничкиот дом го искористи осмото сослушување летово за да го...

Една година од протестите и упадот во Капитол во САД

Минатата година, на 6-ти јануари голема група на поддржувачи на поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп се собраа пред зградата на конгресот протестирајќи ја одлуката добиена по изборите во 2020 година и прогласувањето на новиот и сега актуелен претседател, Џо Бајден. Протестот е забележан како вистински историски ужас во кој беа нападнати полициски службеници, ранети повеќе од 150 луѓе и...

Расте бројот на конгресмени што бараат Трамп да биде отповикан или отстранет од функцијата

Иако до крајот на неговиот мандат остануваат помалку од две седмици, актуелниот претседател Доналд Трамп би можел да се соочи со отстранување од функцијата во овој краток период, откако одреден број на конгресмени или сенатори од Демократската партија побараа актуелниот претседател на САД да биде отповикан или отстранет. На нив им се приклучи и еден пратеник од Републиканската партија. Причината...

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...