fbpx
Таг: Капитол хил

таг: Капитол хил

Сослушување за нападот на Капитол: Трамп го запали фитилот

По повеќе од 18 месеци од нападот на американскиот Капитол, на 6 јануари 2021 година, во четвртокот се одржа долгоочекуваното сослушување водено од Комитетот што го истражува инцидентот. Тоа е првото сослушување во серијата која се очекува овој месец, што треба да ги открие деталите од истрагите во кои се вклучени и интервјуа со повеќе од 1.000 луѓе за...

Сенатот го ослободи Трамп за обвинението дека ги поттикнал насилствата во Капитол Хил

Сенатот го ослободи поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп за обвинението дека ги поттикнал немирите на шести јануари во Капитол хил, во кој имаше и загинати. На судењето, 57 сенатори гласаа дека Трамп е виновен, а 43 против. Иако имаше повеќе гласови за покренување обвинение, сепак за Трамп да биде отповикан требаше да гласаат 67 од стоте сенатори. По повод...

Сенатот гласаше да му се суди на Трамп – постапката за отповикување продолжува

Судењето во Сенатот на доскорешниот претседател на САД, Доналд Трамп, е уставно правилно и ќе се одржи во рамките на постапката за негово отповикување, поради поттикнувањето на насилствата на Капитол Хил на 6 јануари и упадот во Конгресот, реши Горниот дом на Конгресот, односно парламентот на САД, јавија светските медиуми. Мнозинството сенатори не се согласија со аргументацијата на адвокатите на...

Отповикувањето на Трамп изгласано во Претставничкиот дом, конечниот збор е на Сенатот

По неколку часа парламентарна дебата, Претставничкиот дом односно долниот дом на Конгресот на САД ја изгласа резолуцијата за отповикување (импичмент) на претседателот Доналд Трамп на помалку од една седмица пред крајот на неговиот мандат. Резолуцијата, односно одлуката, го товари првиот човек на САД за „поттикнување бунт“ за неговиот говор минатата седмица, кој доведе до насилни протести и упад во Законодавниот...

Трамп ги обвини медиумите дека лажат за бројката на присутни луѓе на инаугурацијата

Претседателот на САД, Доналд Трамп, ги обвини медиумите дека се „нечесни“ околу проценките за бројот на луѓе што присуствувале на неговата инаугурација пред Капитол хил, јавува „Би-би-си“. Новиот претседател на САД реагирал на фотографиите објавени во медиумите, со кои се споредува бројот на граѓани што биле присутни на неговата и на инаугурацијата на претходниот претседател на САД, Барак Обама, во 2009...

Затворен Капитол хил поради сомнителни пакети

Капитол хил во Вашингтон е затворен поради сомнителен пакет, јавуваат светските медиуми. Полицијата соопшти дека пронајден е сомнителен пакет, а медиумите јавуваат дека на местото се присутни припадници на контрадиверзантски единици. „Се истражуваат два сомнителни пакета“, се наведува во соопштението на полицијата, која набрзо додала дека еден од пакетите е проверен. Ова е втор пат Капитол хил да биде затворен за...

Едно лице рането откако се обидело да пука во Капитол Хил

Едно лице се обидело да испука куршум од пиштол при неговиот обид да влезе во комплексот за посетители во американскиот Капитол Хил, што ги принуди полицајците да стрелаат во него и да го ранат. Инцидентот во Вашингтон доведе до привремено затворање на зградите на американскиот Конгрес и на Белата куќа. Човекот бил пренесен во болница и се уште не е позната...

ЕСМ и Адора постигнаа договор за закуп на скопските топлани

АД Електростопанско на Северна Македонија (ЕСМ) и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите кои се во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна на АД ЕСМ...