fbpx
Таг: кандидатски статус

таг: кандидатски статус

Украина и Молдавија добија кандидатски статус за членство во ЕУ

Лидерите на земјите-членки на ЕУ на Украина и Молдавија им доделија статус на кандидати за членство во унијата. Претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел ја објави ваквата одлука, опишувајќи ја донесената одлука како „историски момент“. Исто така, тој спомена дека почетокот на преговорите за членство во ЕУ со овие две земји нема да започне до спроведувањето на неопходните реформи. Мишел...

Пред решавањето за кандидатскиот статус, Украина повеќе стравува од засилување на руската офанзива

Украинскиот претседател Володимир Зеленски предупреди дека Русија ќе ги засили своите напади врз Украина во следниве денови, кога официјален Кијив го очекува епилогот на барањето ЕУ да додели кандидатски статус. Со овој чекор Украина ќе го започне својот пат кон членство во ЕУ, што може да трае многу години. Во своето редовно ноќно видео-обраќање до нацијата, Зеленски рече оти среде...

Хоџај: Косово годинава ќе поднесе барање за кандидатски статус во ЕУ

Косовскиот министер за надворешни работи, Енвер Хоџај, обелодени дека Косово планира во текот на оваа година да поднесе барање во Европската Унија за добивање кандидатски статус. – Сакаме да ги видиме Србија, Македонија, Босна и Херцеговина и Црна Гора како дел од ЕУ, но сметаме дека треба да бидеме наградени за работата што ја работиме во нашата земја и во...

Поевтинуваат горивата – Еуросупер БС-98 за еден денар, Еуросупер БС-95 и дизелот за половина денар

Малопродажната цена на Еуросупер БС-95 и Еуродизел (Д-Е V) од ноќеска се намалува за половина денар по литар, додека Еуросупер БС-98 и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поевтинуваат...