fbpx
Таг: камења

таг: камења

Украинци нападнаа автобуси со сонародници евакуирани од Кина

Украинци евакуирани од кинескиот град Вухан вчеравечер биле „пречекани“ од револтирани жители со дожд од камења во градот Нови Санжари, во регионот Полтава во централна Украина, јавија светските новински агенции. Вкупно 45 Украинци и 27 странски државјани претходно вчера биле евакуирани со авион од кинескиот град Вухан, центарот на епидемијата на новиот корона вирус, и биле првин пренесени во украинскиот...

Цел рид од карпи се сруши на патниот правец Кочани-Македонска Каменица-Делчево

Цел рид од карпи се сруши на патниот правец Кочани-Македонска Каменица-Делчево во близина на село Истибања, кај местото „Саваро“ со што целосно е прекинат сообраќајот на тој патен правец. Според информациите од вработени во „Македонија пат“ теренот е незбезбеден, камења се рушат на секои пет минути и затоа возилата се пренасочуваат преку алтернативни сообраќајници. -Свлечиштето започнало да се руши околу 11...

Ново оштетување на дел од градското пристаниште во Охрид

Последното големо невреме што го зафати Охрид предизвика ново оштетување на дел од градското пристаниште. Од Kапетанијата објаснуваат дека оштетувањето не ја загрозува стабилноста на објектот и додаваат дека веќе се известени надлежните органи во градот. Градското пристаниште со тек на време попушта под налетот на брановите. Последното оштетување е голема пукнатина на пристапниот дел, која настана по големото невреме,...

Каменувани автобус на ЈСП и меѓународен воз

Два инциденти со каменување се случиле околу полноќ, при што настрадале автобус на ЈСП и меѓународен воз. Во првиот случај, станува збор за каменуван автобус кој сообраќал на линијата број 50. Како што биле пријавено во полиција, околу 40 минути по полноќ, каменувањето го сториле десетина непознати лица, при што било оштетено едно стакло на автобусот. Немало повреди кај патниците...

Мигрант доби 10 години затвор за судир на границата помеѓу Унгарија и Србија

Унгарскиот суд осуди на десет години затвор мигрант кој учествувал во конфликт на границата помеѓу Унгарија и Србија минатата година. Како што пренесуваат медиумите, мигрантот со потекло од Сирија е прогласен за виновен дека гаѓал со камен кон полицијата во обид да ја натера да ја отвори границата. Неговата постапка по унгарските закони е окарактеризирана како терористички акт. Ахмед Хамад (40) доби...

Патот Шипковица – Бродец делумно расчистен по невремето, жителите и на натаму во грч

Надлежните служби сè уште го расчистуваат патниот правец Шипковица - Бродец - Вешала, кој вчера по големите врнежи од дожд беше затрупан со наноси од камења и земја, но по патот, со претпазливост, поминуваат возила за итни случаи. Градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, која денеска го посети местото, изјави дека градежната механизација и во текот на наредните денови ќе продолжи...

„Шарена револуција“: Камења и шишиња врз Министерството за правда

Неколку камења и пластични шишиња завршија во прозорците на Министерството за правда на денешниот протест на „Шарената револуција“. Претходно демонстрантите го обоија Министреството со боја со помош на пумпи и буриња. Полицијата, иако во зголемен број присутна пред Министерството, не реагираше на активностите на демонстрантите. https://twitter.com/meta_agency/status/744967877145419776 Граѓаните извикуваа „Шутка не ти бега Никола“ и „Нема правда нема мир“. Протестот почна во 19 часот...

Демолирана канцеларијата на Иванов, полицијата ги гони демонстрантите низ градот

Граѓаните што протестираат против одлуката на претседателот на Ѓорге Иванов за помилување на политичарите, од Собранието повторно се вратија пред народната канцеларија на претседателот и со камења го демолираа објектот. Откако ги искршија сите стакла на објектот, демонстрантите влегоа во канцеларијата и ги искршија и компјутерите, масите и столовите. Тие извикуваат „Нема правда, нема мир“. Полицијата ги блокираше сите приоди кон штабот на...

Петнаесет полицајци се повредени во судирот со мигрантите на границата

Вкупно 15 полицајци се повредени, од кои четири посериозно, по судирот на полицијата со бегалците на македонско-грчката граница. Од МВР информираат дека нападите биле повремени, а мигрантите што се обидувале нелегално да ја поминат границата, употребувале сила. Кон полицијата фрлале камења и тврди предмети. Материјалните штети сè уште се пребројуваат, а во неколкуте напади кон полицијата оштетени се три полициски возила...

Солзавец и протести на македонско-грчката граница

Македонската полиција фрли солзавец за да ја расчисти групата бегалци што протестираа на оградата кај Идомени. Грчките медиуми јавуваат дека дел од бегалците се онесвестени и имаат проблеми со дишење поради инцидентите. Бегалците од изутринава повторно протестираат на оградата со барање да се отвори границата. Во кампот вчера се проширил леток на арапски јазик, преку кој бегалците се повикуваат на собир и на протест во...