fbpx
Таг: Kallxo.com

таг: Kallxo.com

Косовски медиуми користат јавни пари, иако постојано го кршат Етичкиот кодекс

Со текот на годините разни државни институции се рекламираа со народни пари во медиуми кои произведуваа лажни вести или беа рецидивисти прекршители на Етичкиот кодекс на пишаните медиуми. Многу медиуми кои некогаш профитираа илјадници евра од договори со јавните претпријатија денес не се активни и престанаа да постојат како бизниси, пренесува косовскиот портал Kallxo.com во истражување направено за Центарот против дезинформации...

Верска пропаганда која му се заканува на Косово

Опасните содржини кои промовираат политички ислам, верски екстремизам, вклучително и „света војна“ (џихад) за создавање на исламска држава и непочитување на уставот на земјата, и натаму се присутни на стотици веб-страници на албански јазик, пренесува на македонски „Вистиномер. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   KALLXO.com, во своето истражување спроведено за Центарот против дезинформации на Западен Балкан, предводен од Фондацијата Метаморфозис, откри...

Наративот кој има за цел да создаде анти-НАТО и анти-ЕУ расположение на Косово

Фотографија од филмот „Тврдина на војната“, во која може да се види мало девојче во близина на нејзината убиена мајка, е споделено во неколку објави на Фејсбук и Твитер, и истата се поврзува со бомбардирањето на НАТО во поранешна Југославија. Во објавите лажно се пишува дека фотографијата е направена за време на бомбардирањата на НАТО, пренесува „Вистиномер“.   Мисијата на Русија...

Kallxo.com: Не е вистина дека сомнителни примероци за коронавирус од Косово се испратени во Тирана

По паниката што започна да се појавува во Косово во врска со коронавирусот, со оглед дека бројот на заболените во соседните земји е зголемен, порталот Индексонлajн се придружи на овој тренд и објави ифнормација дека некои сомнителни примероци се испратени за верификација во Тирана. Сервисот за проверка на факти во Косово, Kallxo.com, ја провери оваа информација и дозна дека тврдењата...

Ветувањата на министерките во новата Влада на Косово

Калзо  (kallxo.com) – кој работи на проверка на фактите и е производ од соработката меѓу БИРН Косово и Интерњуз Косово) ги сподели со јавноста ветувањата на министерките во новата Влада на Косово дадени во емисијата “Jeta në Kosovë”. Седумте жени на водечките позиции во новата Влада дадоа ветувања за она што тие тврдат дека ќе го остваруват во текот на...

Наместо 33 косовската Влада ќе има 35 заменици-министри

Калзо ( (kallxo.com – кој работи на проверка на фактите и е производ од соработката меѓу БИРН Косово и Интерњуз Косово) анализираше ветување на Самоопределување дека новата Влада на Косово ќе има 15 министерства, а околу 33 заменици. Имено, според Калзо, Албин Курти се повлече од ветувањето за бројот на заменици-министри што ќе ги има неговата Влада. Тој првично рече дека новата...

Повлекување од „црвените линии” поради кои се доцнеше со формирање на новата Влада

Калзо (kallxo.com – кој работи на проверка на фактите и е производ од соработката меѓу БИРН Косово и Интерњуз Косово) ги анализираше ставовите и преговорите  помеѓу Демократската лига на Косово (ДЛК) и Движењето Самоопределување за формирање на косовската Влада. ДЛК и Самоопределување се откажаа од првичните нивни барања за функциите „претседател“ и „спикер“. Овие повлекувања го отворија патот за формирање на...

Невистинита изјава на Мустафа за „последниот состанок” со Самоопределување

Лидерот на Демократската лига на Косово (ЛДК), Иса Мустафа, на прес-конференција на 15 јануари (2020) рече дека ќе има само еден состанок со Движењето Самоопределување (ДС) за да го потпише договорот. Калѕо (kallxo.com – кој работи на проверка на фактите и е производ од соработката меѓу БИРН Косово и Интерњуз Косово) ја провери ова изјава на Мустафа и заклучи дека Мустафа...

Главниот обвинител негира дека момчето е осомничено за убиството на своите родители во Призрен

На 23.01.2020 година неколку косовски медиуми објавија дека 35-годишникот, А. Хадри, син на брачен пар пронајден мртов во Призрен, е осомничен за убиство на неговите родители. Индексонлајн и други портали, како Репортер,  Газета експрес и Перископи, а дури и порталот на националната телевизија РТК, ја објавија информацијата без ниту една официјална потврда дека синот на жртвата е осомничен за убиство на неговите родители. Косовскиот портал...

БИРН Косово: Немаше пожар во „Телеком Косово“

Интернет-весникот „Инсајдер“  објави информација дека зградата на „Телеком Косово“ е во пламен. Веста беше придружена и со видео, за кое „Инсајдер“ напиша дека е испратено од граѓанин. Оваа информација се ширеше и од други медиуми како: „Репортер“, „Службен портал“, „Газета експрес“, „Перископи“, за подоцна да биде избришана од сите, освен од порталот „Reporteri.net“. Непосредно по објавувањето на веста, БИРН Косово...

Косово останува без функционален Фонд за здравствено осигурување

Актуелниот министер за здравство на Косово, Уран Исмаили, во неколку наврати вети дека ќе го стави во функција Фондот за здравствено осигурување за граѓаните на Косово. Имено, тој изјави дека 2019 година е година на здравствено осигурување и тоа билo приоритет на Mинистерството кое тој го води. Бирн Косово го провери ова ветување на Исмаили и констатира дека Косово заврши...

Министерот Шала не ја кажува вистината за инцидентот со новинарот

Во вторникот навечер (17.12.2019), новинарот на порталот „ИндексОнлајн“ пријави во косовската полиција дека бил физички нападнат од актуелниот Министер за трговија и индустрија, Ендрит Шала, откако тој бил сликан додека посетил негов близок во болница. Шала од друга страна, изјави дека помеѓу него и новинарот имало само вербален конфликт и дека во никој случај не го удрил новинарот,  а...