fbpx
Таг: кал

таг: кал

Нови објекти изградени, паркинзите во кал: Во општина Аеродром се возеше „Камел Трофи 2021“ (видео)

Центарот за современи уметности – Скопје изработи сатирично-документарно видео „Камел Трофи Аеродром 2021“. Белиот џип „Лада“ успешно го помина патешествието низ паркинзите и останатите јавни површини во скопската населба Аеродром. https://www.youtube.com/watch?v=1eW7fLklumI „Сатирично документарното видео „Камел Трофи Аеродром 2021“ е продуцирано со желба да се помогне на неколку илјади жители од општина Аеродром кои повеќе од 4 години секојдневно газат прав и/или...

Мајка и ќерка пронајдени живи во кал во населбата Сингелиќ

По четири дена од невремето, Бесим Весели денеска во населбата Сингелиќ пронајде мајка и ќерка живи во кал и успеа да ги спаси, објави „Алсат-М“. Поради големото невреме во саботата калта ги заробила мајката и нејзината четиригодишна ќерка, а денеска Бесели успеал да ги спаси. Мајката и ќерката се пренесени во болница. Пронајдените во кал, најверојатно од голем шок и стрес...

АМСМ: Дождот однесе една коловозна лента од патот кон ски-центарот Кожув

Врнежите од дожд и надојдените големи количества на вода во коритото на Коњска река, кое е стеснето поради изградна на хидроелектрична централа, однесоа една коловозна лента од регионалниот пат Гевгелија - Смрдлива вода - ски центар Кожув во должина од 15 - 20 метри, соопшти попладнево Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ). Од АМСМ инфирмираат дека поради прелевање на водата од...

Потресни сцени во Идомени, деца легнати на шините во кал молат да се отворат границите

Бегалската голгота на Идомени расте како што се влошуваат временските услови. Околу 12.000 бегалци се заглавени во кал и ѓубре во бегалскиот камп среде обилни врнежи кои се очекува да траат се до среда. Во очај група од мали деца бегалци лежеа на железничките шини молејќи да се отворат границите. Сцената на дечиња со картони на кои се испишани паролите...

Митерленер: Бегалците свесно седат во кал, така вршат притисок

Австрискиот вицепремиер, Рајнхолд Митерленер, изјави дека бегалците на грчко-македонската граница свесно седат на дожд и во кал, за да извршат притисок за отварање на балканската рута. Митерленер во изјава за виенскиот весник „Кронен цајтунг“, рече дека фотографиите со деца и бебиња во кал свесно се политизираат. -Во Грција има на располагање сместувања кои одговараат особено за семејства и деца, но многу бегалци не...

Пожарникари спасиле рибар што пропаднал во жив песок

Во наносите од кал во реката Брегалница кај селото Софилари, вчера пропадна 64-годишен штипски риболовец. Ловејќи риба покрај реката, тој пропаднал до половина, а неговите колеги рибари, но и мештаните од селото се обиделе да му помогнат. Два часа се обидувале да го извадат со лопати, јажиња и со дрва. Откако напорите им пропаднале, на помош ги повикале штипските...

Студентите што користат стипендии од утре ќе можат да ги продолжат истите

Министерството за образование и наука (МОН) извести дека сите корисници на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за...