fbpx
Таг: кафулиња

таг: кафулиња

Казни во Битола: Кафулиња служеле алкохол на малолетници, примале гости без сертификати

Во контроли на подрачјето на Битола околу полноќ, во две кафулиња биле откриени гости без сертификати и било утврдено дека на малолетници им се служи алкохол, соопшти МВР. Станува збор за кафе бар на булевар „1 Мај“ и бар на улицата .Рајко Жинзифов во Битола. Контролите се извршени во времето од 22.30 часот вчера до 30 минути по полноќ денеска. Службениците...

Кафулињата „Гнездо“ и „Интермецо“ добија решенија за намалување на бучавата, потоа следуваат и казни

Секторот за инспекциски работи на Општина Центар соопштува дека продолжува со мерењата и со теренските контроли на гласноста во угостителските објекти во оваа општина и донесува решенија за преземање мерки. Овластените општински инспектори за животна средина, заедно со одговорните лица од овластената лабораторија за мерење на бучава, деновиве се повторно на терен. „По извршените мерења во одредени локали, инспекторите констатираа повисоки...

За продолжениот викенд во Охрид регистрирани 409 прекршоци за неносење заштитна маска

„Светото тројство“ периодов - носење заштитна маска на лицето, држење дистанца и дезинфекција на рацете се чини дека викендов во најголема мера не беше испочитувано во туристичките места каде имаше големи собири на луѓе поради продолжениот празничен викенд. Јавноста за ова се увери преку социјалните мрежи каде што се споделија фотографии од преполните охридски плажи, кафулиња, центарот на градот,...

Пост-корона ваучери: Угостители на иновативен начин се справуваат со кризата

Следејќи го примерот на развиените земји каде бројни локали пронајдоа иновативни решенија за да ја преживеат корона кризата, дел од македонските угостители се обидоа самите да си помогнат себеси во пребродувањето на финансискиот удар. Во име на верната соработка и довербата што ја имаат воспоставено со гостите во нивните објекти, некои угостители започнаа акција на социјалните мрежи за продавање...

Спасовски: Во акцијата во кафулињата воопшто не беше употребена сила

Полицијата нема воопшто употребено сила, а акцијата е спроведена според прописите и правилата, напиша министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на својот Фејсбук профил во врска со акцијата што беше спроведена во саботата во угостителски објекти, при што беа приведени неколку лица. Тој ги повика граѓаните да пријават во МВР доколку се соочиле со несоодветно однесување на полицијата. Вели дека...

Голем број туристи од Грција, Бугарија и од Албанија во Охрид за Прочка

Стотици Грци, но и помал број туристи од Албанија и од Бугарија, допатуваа во Охрид и во Струга за прослава на верскиот христијански празник Прочка. Гостите што допатуваа во Охрид го заживеаја градот. Кафулињата и рестораните се полни, а шеталиштето наликува како во сезона. Навечер гостите ги посетуваат православните храмови. Задоволни се и туристичките агенции, хотелитерите и приватните станоиздавачи. Лани, во посета на...

Охрид денеска како во екот на туристичката сезона 

Невообичаено топлото време за овој период од годината, ги наполни шеталиштето, парковите и кафулињата во Охрид. Овој продолжен празничен викенд во Охрид донесе голем број гости. Тоа можеше да се забележи по улиците и на паркиралиштата, кои изгледаа како среде туристичка сезона. Заживеа и бродскиот туризам, така што кајчињата и бродовите ги превозуваа туртистите до Канео, Горица, Св.Стефан и до другите места. Традиционално,...

Годишната инфлација во еврозоната во март била нула

Инфалцијата на годишно ниво во еврозоната во март била непроменета и практично не ни постоела, покажуваат најновите податоци што денеска ги објави статистичката служба на Европската Унија, Евростат. Цените во март не се намалиле ниту се зголемиле, па инфлацијата се задржала на нула. Евростат соопштил дека најголем придонес во инфлацијата дале рестораните и кафулињата, а најголемо негативно влијание имале цените на гасот.

Дома испечатиле лажни денари и се честеле во кафулиња

Надворешната канцеларија за криминалистички работи од Македонски Брод поднела кривична пријава против 20-годишниот М.С. и неговиот врсник А.Ј., кои се товарат за фалсификување пари. Според полициските информации, осомничените на 16 февруари, во домот на М.С. испечатиле 10 лажни банкноти во апоени од 1.000 денари и 58 банкноти од 500 денари. Истиот ден, осомничените со две лажни банкноти ги платиле пијалаците во...

Полицијата поднела пет прекршочни пријави за инцидентот меѓу навивачките групи кај ГТЦ

Скопската полиција привела 23 лица и поднела пет прекршочни пријави по вчерашниот инцидент кај Градскиот трговски центар (ГТЦ) во кој, според МВР, членови на навивачката група на женскиот ракометен клуб „Будуќност“ и на „Комити“ го нарушиле јавниот ред и мир. Според информациите на МВР, вчера околу 17.15 часот, додека навивачи на „Будуќност“ седеле во кафулињата на Кеј 13 Ноември, дошле неколку...

Трајановски: Кафулињата во Скопје ќе работат по старо

На угостителските објекти нема да им се скрати работното време и ќе работат како и досега, до 24 часот, потврди градоначалникот на град Скопје, Коце Трајановски. - Би сакал да го демнатирам тврдењето дека на кафанџиите ќе им биде скратен еден час од работното време. Тоа не е точно. Кафулињата и кафеаните ќе останат со истото работно време како и...

Жирафата Флопи угинала од тумор на црниот дроб, соопшти Зоолошката градина

Oфицијалните резултати од обдукцискиот наод за угинувањето на жирафата Флопи, покажал дека тој угинал како резултат на малиген тумор во црниот дроб и метастази во белите дробови, соопшти скопската...