fbpx
Таг: кафе бар

таг: кафе бар

Кафе-барот „Интермецо“ продолжил со работа и покрај забраната, Богдановиќ најави кривична пријава

Изречената забрана за работа од 30 дена не го спречи скопскиот кафе-бар „Интермецо“ да продолжи со работа. По извршените контроли на кафе-барот, вчера вечер истиот продолжил со работа и покрај изреченото решение и забраната за работа од 30 дена, соопшти градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ на својот Фејсбук профил. „Пломбата поставена на влезот на локалот е отстранета што согласно...

Казнето уште едно кафуле во Центар поради гласна музика

Уште едно кафуле доби казна од Општина Центар поради пуштање гласна музика. Минатата седмица Општина Центар соопшти дека изрекла мандатна глоба од 6.000 евра за кафе-барот „Интермецо“ во Капиштец, поради пуштање гласна музика во долг период наназад, а сега информира дека казна од 500 евра за пуштање гласна музика, односно надминување на дозволеното ниво за бучава, и изречена на...

Казна од 6.000 евра поради гласна музика и бучава за кафе-барот „Интермецо“ во Капиштец

Општина Центар соопшти дека по бројните поплаки од граѓаните кои живеат во близина на кафе-барот „Интермецо“ во Капиштец, кои се жалеле на бучавата и гласната музика која се слуша од локалот, општинската Инспекција за животна средина на кафе барот, поради гласна музика му изрекле мандатна глоба во висина од 6.000 евра во денарска противредност. „Проблемот со гласната музика и бучавата...

ОЈО отвори постапка против осомничениот што запали кафе бар во Прилеп

Основното јавно обвинителство Прилеп отвори постапка по поднесена кривична пријава против 24-годишниот прилепчанец кој на 31 декември, минатата година, предизвика пожар во кафе бар во центарот на градот. Прилепчанецот се гони за кривично дело „тешки дела против општата сигурност“, бидејќи со подметнувањето на пожарот предизвикал значителна опасност за животот и телото на луѓето. Како што информираат од Обвинителството, осомничениот претходниот ден...

Запален кафе-бар во центарот на Прилеп

Утрово околу 3.30 часот лице со иницијали Н.Т. подметнало пожар во кафе-барот „Галери Хаус Паб“ во центарот на Прилеп, соопшти полицијата. Во пожарот нема повредени лица, а внатрешноста на објектот е целосно изгорена. Материјалната штета се проценува на повеќе од 200.000 евра. Како што информираат од полицијата, Н.Т. околу 3.30 часот дошол во кафе-барот носејќи со себе канта со...

Поднесено обвинение за убиството во Охрид на Нова Година

Основното јавно обвинителство Охрид денеска до локалниот Основен суд поднел обвинение против српски државјнин кој се товари за убиството на 27-годишен охриѓанец кое се случи на 1 јануари, оваа година. „Со поднесеното обвинение тој се товари дека на 1 јануари 2016 година, пред кафе-бар во Охрид, со употреба на физичка сила, лишил од живот едно лице. Обвинетиот со силни удари...

Посебна комисија ќе одлучува дали ќе се повлече учебникот по социологија за втора година

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник - учебникот Социологија за втора година, гимназиско образование. Во...