fbpx
Таг: Кабинет на претседателот

таг: Кабинет на претседателот

Изабела Јакимова, „Младите на Една може“ и „Гоу Грин“ се добитници на Наградата за младинско учество

Познати се добитниците на Наградата за младинско учество која ја доделува Агенцијата за млади и спорт (АМС) во соработка со Националниот младински совет на Македонија (НМСМ). Годинава, наградата во индивидуална категорија ја доби актерката Изабела Јакимова. Неформалната група на млади „Младите на Една може“ (One Can Youth) победија во категоријата на неформални групи на млади, додека здружението „Гоу Грин“ (Go...

Објавен повикот за признанието „Успешни млади“ за 2021 година

Објавен е Јавниот повик за признанието „Успешни млади“ за 2021 година – проект на Претседателот на Република Северна Македонија, кое што се доделува во насока на вреднување на трудот и знаењето на младите, како една од политиките за намалување на одливот на млади луѓе од земјава, како и за создавање на перспективи за младите и успешни кадри. Јавниот повик за...

Утре отворање на изложбата „Жени во занаетчиство“ по повод Деновите на занаетчиството

Во чест и обележје на Деновите на занаетчиство, утре во Кабинетот на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски ќе биде отворена изложбата „Жени во занаетчиство“ чијшто покровител е сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска. Изложбата ќе се отвори во 16:30 часот. На отворањето свои обраќања ќе имаат сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска, министерката за култура, Бисера Костадиновска Стојчевска, амбасадорката на САД...

Делегации на Владата и на претседателот ја одбележаа 20-годишнината од загинувањето на армиските припадници кај Љуботенски Бачила

Делегации на Владата на Република Северна Македонија и од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија положија свежо цвеќе на неколку локации по повод 20 години од загинувањето на осумте припадници на Армијата кај месноста Љуботенски Бачила. Делегациите од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија положија цвеќе пред спомен-обележјата во Општина Ѓорче Петров и во Волково, пред спомен-обележјето во...

Промовиран двојазичниот прирачник „Живот со аутизам-Предизвици и стратегии за поддршка“

Двојазичниот прирачник за семејствата на деца со аутистичен спектар на нарушување: „Живот со аутизам – Предизвици и стратегии за поддршка“, денеска беше промовиран во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски. Целта е со прирачникот да се подигне јавната свест за да се влијае врз промената на ставовите на луѓето кон лицата кои се различни, како и создавање на еднакви можности...

Филмот „Скејтањето не е за девојчиња“ со две награди на Сараевскиот филмски фестивал

Најновиот филм во подготовка „Скејтањето не е за девојчиња“ на режисерката Дина Дума, а во продукција на „Сестри и брат Митевски“ освои две награди за развој во програмата Синелинк...