fbpx
Таг: Јужна Африка

таг: Јужна Африка

Нобеловецот Дезмонд Туту, кој помогна да се стави крај на апартхејдот почина на 90 години

Надбискупот на Јужна Африка,и добитник на Нобеловата награда за мир, Дезмонд Туту почина на 90-годишна возраст. Неговата смрт беше потврдена од кабинетот на претседателот на Јужна Африка, Сирил Рамафоса, кој го нарече надбискупот „водач на принципи и прагматизам кој му даде значење на библискиот увид дека верата без дела е мртва“. Архиепископот Туту водеше постојана битка со ракот на простата од...

Омикрон досега предизвикува намален процент од хоспитализација

Прелиминарните студии за ширењето на омикрон сојот на корона вирусот од Обединетото Кралство и Јужна Африка се истовремено и позитивни, но и предупредувачки. Од една страна, раните докази покажуваат дека помалку луѓе што се заразиле со омикрон сојот имаат потреба од болничко лекување, со проценки дека хоспитализациите предизвикани од овој сој се намалени од 30 до 70 отсто во...

Вистиномер: Јужна Африка прва го пријави сојот Омикрон во СЗО

Во продолжение пренесуваме анализа на „Вистиномер“ на едно тврдење во врска со најновиот сој на корона вирусот: Рецензираме пост на Фејсбук, во кој се инсинуира дека фактот што Јужноафриканската Република побарала од производителите на вакцини Фајзер и Џонсон и Џонсон, да не испорачуваат следни дози во таа земја, е причина што се појавил сојот омикрон, за кој, инаку, има индиции...

Се шири стравот од новиот сој на корона вирусот во светот, граничните рампи се спуштаат

По подемот на новиот опасен сој на корона вирусот којшто потекнува од Јужноафриканската Република, во светот полека почнуваат да се ограничуваат можностите за патување, извести британскиот јавен радиодифузер Би-Би-Си. Додека се чека негово „кратко“ именување, новиот сој сега е познат како B.1.1.529 Неговото ширење беше идентификувано оваа седмица и тоа ги натера Обединетото Кралство, Сингапор и Јапонија, но и други држави,...

Вакцината „Новавакс“ со висока ефикасност против британскиот сој на корона вирусот

Третата фаза од тестирањето на вакцината „Новавакс“ во Велика Британија покажала висока ефикасност во борбата против британската мутација на корона вирусот, која е актуелна деновиве. Ефикасноста на оваа вакцина достигнала 89,3 отсто во спречувањето на развојот на ковид-19 кај лицата што ја примиле, додека истовремено двете дози од вакцината „Новавакс“ покажале 86 отсто ефикасност на вакцината против британскиот сој...

Сирил Рамафоса е новиот претседател на Јужна Африка

Сирил Рамафоса е избран за нов претседател на Јужна Африка, откако неговиот претходник, Џејкоб Зума мораше да си поднесе оставка, јавуваат светските агенции. Рамафоса, кој е лидер на Африканскиот национален конгрес (АНЦ) беше единствен кандидат за претседател. Раководството на АНЦ побара од Зума, кој е вмешан во неколку корупциски скандали, да поднесе оставка и му даде рок од 48 часа...

Евакуирани 10.000 лица во Јужна Африка поради голем пожар

Околу 10.000 лица се евакуирани од своите домови поради пожар, кој, потпомогнат од силниот ветер, пустоши во регионот Западен Кејп во Јужноафриканската Република. Најлошо е погоден градот Најзна со 77.000 жители, кој се наоѓа на 500 километри од Кејптаун. Во градот пожарникарите се борат со околу 26 пожари долж познатата туристичка патека Гарден рут. Пожарот следува два дена по невремето кое го...

Македонскиот почесен конзул во Шпанија се обидел да се самоубие

Почесниот македонски конзул во Шпанија, Марио Сезар Деус, кој е осомничен за убиство на своите тригодишни близнаци, вчера не се појави пред судот во Кејп Таун бидејќи завршил во болница откако се обидел да се самоубие, јавуваат јужноафриканските информативни веб-страници. Неговиот адвокат, Вилијам Бут, на судот му доставил документ во кој се наведува дека неговиот клиент, додека бил во притвор,...

Уапсен почесниот конзул на Македонија во Шпанија под сомнеж дека ги убил своите деца

Македонскиот почесен конзул, Шпанецот Марио Деус, е уапсен во Јужна Африка во рамки на истрага за убиство на неговите тригодишни близнаци, јавува весникот „Ел Паис“, повикувајќи се на „Јуроп прес“. Деус не е дипломат од кариера туку бизнисмен кој има почесна конзулска улога. Според податоците на јужноафриканската полиција, мајката на децата го пронашла нивните безживотни тела. „Кога таа пристигнала во вилата...

Почина Ахмед Катрада, борецот против апартхејдот

Ахмед Катрада, борецот против апартхејдот во Јужна Африка, кој 26 години помина во затвор, од кои поголемиот дел заедно со Нелсон Мандела, починал утрово во Јоханесбург, на 88-годишна возраст. Како што пренесуваат светските агенции, фондацијата на Катрада соопштила дека тој починал откако на почетокот на овој месец бил хоспитализиран поради тромб во мозокот. Катрада е роден на 21 август 1929 година,...

Стотици илјади луѓе во Франција на улица против пензиските реформи

Втор бран на протести ја зафати Франција против плановите на францускиот претседател Емануел Макрон за да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Осум големи...