fbpx
Таг: јужен ветер

таг: јужен ветер

Облачно со повремен дожд во претпладневните часови

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. На југоистокот ќе има услови за појава на ретки грмежи. Кон крајот на денот врнежите ќе престанат. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Утринските температури ќе се движат од 7 до 14 Целзиусови степени, додека дневните ќе достигнат од 11 до 22 Целзиусови степени. Во Скопје слично...

Облачно со дожд, поинтензивни врнежи во западните делови

Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, кои ќе се поинтензивни во западните делови од земјава. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од југоисточен правец, информираат од УХМР. Утринските температури ќе се движат од 6 до 13 Целзиусови степени, додека дневните температури ќе бидат во интервалот од 12 до 22 Целзиусови степени. Во Скопје денеска ќе...

Облачно време, попладне со услови за локално невреме

Времето ќе биде променливо облачно со повремен локален дожд, ќе дува умерен до засилен јужен ветер. Попладне, а особено во вечерните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, на места со поинтензивни процеси во форма на невреме. За кратко време, претежно во западните и северните делови се очекува да наврне поголема количина воден талог. Утринската темепратура ќе се...

Времето денеска сончево и топло

Времето денеска ќе биде сончево, со мала до умерена облачност. Попладне, особено во западните делови, облачноста ќе се зголемува. Ќе дува слаб до умерен, претежно јужен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус 1 до 6 Целиусови степени, а дневната од 11 до 19 степени. Во Скопје се очекува слично време, со утринска температура до 3 Целзиусови степени, а дневна до 18...

Сончево време со слаб јужен ветер

Времето денеска ќе биде сончево, ќе дува слаб претежно јужен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус 7 до 1, а дневната од 7 до 13 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, утринската температура ќе се спушти до минус 3, а дневната ќе се искачи до 10 Целзиусови степени. До петок ќе преовладува претежно сончево и релативно топло време. На повеќе места...

Топло време со температура до 25 степени

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со слаб јужен ветер. Утринската температура ќе се движи од еден до шест, а дневната од 19 до 25 степени. Во Скопје слично време, утринската температура ќе се спушти до четири, а дневната ќе се искачи до 23 степени.

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...