fbpx
Таг: јули

таг: јули

ДЗС: Просечната плата продолжува да расте, во јули достигна 27.231 денар

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во јули година изнесува 27.231 денар, објави Државниот завод за статистика (ДЗС), и таа е за 8,5 отсто поголема од нето просечната плата во истиот месец минатата година. Или, индексот на просечната плата јули 2020 година, во однос на јули 2019 година, изнесува 108,5. Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на растот на платите...

ДЗС: Во јули за 94,9 отсто помалку странски туристи

Туризмот во земјава продолжува да бележи катастрофални резултати како последица на ковид-кризата, која најмногу го погоди токму туристичко-угостителскиот сектор. Според последните податоци на Државниот завод за статистика (ДЗС) за месец јули 2020, бројот на домашните туристи, во однос на јули 2019 година, е намален за 4,8 отсто, а на странските за 94,9 отсто. Бројот на странските туристи во јули 2020...

Свежиот и разладениот зеленчук во јули поевтиниле за 21,3 отсто

Свежиот и разладениот зеленчук (освен компирите и другите коренести плодови) во јули годинава поевтиниле за 21,3 отсто во споредба со претходниот месец, или како што објави денеска Државниот завод за статистика, за толкав процент имало намалување на индексите на трошоците на животот во јули 2020 година, во споредба со јуни. Воедно, минимален пад на цените, односно на индексот на трошоците...

Во јули раст на буџетските приходи од 1,4 отсто, првпат од почетокот на корона кризата

Во јули годинава е забележан прв месечен раст на приходите во буџетот, откако почна ковид-19 кризата, со месечен раст од 1,4 отсто во однос на лани. Тоа се должи на растот на придонесите, но и на повеќе видови даноци. Како што соопштија од Министерството за финансии, по значително подобрата наплата на приходите во јуни, во споредба со април и...

Мицкоски бара изборите да се одржат на средината на јули и побара од Пендаровски да ја продолжи вонредната состојба

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека не прифаќа избори на 5 или на 8 јули, туку бара тие да се одржат кон средината на месецот јули. Тој побара од претседателот Стево Пендаровски да ја продолжи вонредната состојба, за да може да се подготви изборниот процес, со цел да се изработат протоколи за заштита на здравјето на граѓаните. „Имаш време денес...

Јули 2016 година бил најтоплиот месец во последните 137 години

Месецот јули,  годинава бил најтоплиот месец во модерната историја, со рекордна температура на копното и на океаните во последните 137 години, соопшти денеска американската Агенција за океани и атмосфера. „Просечната глобална температура на површината на копното и на океаните во јули 2016 година била највисока, не само за месецот јули, туку и воопшто во однос на информациите за времето од...

Вистиномер: Нема докази дека на ова видео се прикажани починати лица од вакцина во Диселдорф

Самиот факт што смртта настапила после вакцинацијата, не докажува дека вакцината ја предизвикала смртта и тоа го наведуваат сите релевантни државни агенции чија задача е да собираат пријави за...