fbpx
Таг: Југославија

таг: Југославија

Бајага и обожавателите прославија 40-години од албумот „Позитивна географија“ и првиот концерт на „Инструктури“ во Скопје

Вчера, на 6 април, српската и некогашна југословенска група „Бајага и инструктори“ во Младинскиот културен центар (МКЦ) во Скопје го повтори својот прв концерт одржан на истото место 40 години претходно. На сцена заедно со фронтменот Момчило Бајагиќ – Бајага беа и членовите на легендарната постава од осумдесеттите, гитаристот и пејач Живорад Миленковиќ – Жика и клавијатуристот Александар Локнер, кои...

Случајот „Палчо“ не може да е дело на УДБА, бидејќи УДБА не постои

УДБА не постои уште од распадот на Југославија и осамостојувањето на нашата држава. Тврдењето дека двојното убиство на младата Вања и велешанецот Жежовски се случило поради ширење на страв пред избори, исто така „не држи вода“. Киднапирањето на Вања се случи утрото на 27 ноември, а набрзо после тоа истиот ден таа била и убиена. Да била целта на...

Совет на Европа: За да нема конфликти, земјите од екс-Југославија да се справат со ужасите од минатото

Неуспехот на земјите од поранешната Југославија да се справат со конфликтите од минатото, може да има катастрофални последици за човековите права и потенцијално да доведе до нови конфликти во регионот, вели извештај на Советот на Европа. Гардијан пренесува дека во извештајот, објавен од комесарот за човекови права на Советот, Дуња Мијатовиќ, се вели дека регионот многу години назадувал во барањето...

Нова публикација од Црна Гора ја пренесува сликата за стрипот во историјата, како и за историјата во стрипот

Центарот за демократски транзиции (ЦДТ) од Подгорица денеска ја објави публикацијата „Цртежи и борби“ (Crteži i borbe), која истакнува одредени детали од историјата на југословенскиот стрип и на моменти од поширокиот терен на културата, за заедно да создадат преглед поврзан со три работи: стрипот, НОВ и Црна Гора. Автор на публикацијата е Лука Ракојевиќ, додека дизајнот го изработи Зоран Кардула...

Култниот „Бастион“ на Џајковски, Костовска и Манчевски дел од репортажа на Гардијан за екс-ју поп музиката

Во меѓувреме, во Скопје, Македонија, уште една од неколкуте 808-ки во Југославија беше во сопственост на Кирил Џајковски, кој го формираше Бастион со пејачката Ана Костовска, текстописецот Милчо Манчевски и Љубомир Стојсављевиќ на бас. Групата преживеа едвај некое време, но нивното влијание беше силно почувствувано: Флора Питроло, која повторно го издаде LP-то на Бастион од 1984 година со нејзиниот...

Од Титови пионери до топлес-девојки: Како југословенските ТВ-серии за деца го прикажуваа летото?

Темата на летото како период во кој децата откриваат нови работи, растат низ авантури и се развиваат во адолесценти беше често обработувана во југословенската кинематографија и ТВ-продуција. Покрај детски филмови како „Милиони на островот“ (Milioni na otoku, 1954) или условно кажано тинејџерскиот „Лажливо лето '68“ (Варљиво лето ’68, 1984), летните авантури беа тема на низа ТВ-серии, кои потоа неуморно беа...

Конференција за Југославија: Во некои аспекти, за жал се уназадивме

Поранешна Југославија, погледната од дистанца од 30 години, во некои аспекти нудеше многу повеќе отколку што може да се постигне денес во државите што произлегоа од неа. Покрај економската моќ, еден битен аспект е состојбата со правата на малцинствата, посебно на Ромите, кои имаа многу повеќе права и беа поизедначени како граѓани со сите останати, отколку што е тоа...

Медиумите пренесуваат дезинформации од руски РТ дека Милошевиќ бил ослободен од вина за геноцид

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

Возовите на пат да изумрат, бројот на патници минимален (инфографик)

Со помал број на возови што секојдневно сообраќале, Железници на РСМ – Транспорт во првото полугодие од годинава успеала да превезе речиси идентичен број на патници како лани. Според податоците на Државниот завод за статистика, со воз биле превезени 277.000 патници или за 0,7 отсто помалку во однос на периодот јануари – јуни 2018 година. Статистичките податоци покажуваат дека во...

Во ерата на брзи железници, возот од Скопје до Белград патува десет часа (инфографик)

За да го мине растојанието меѓу Скопје и Белград, на меѓународниот воз „Хелас експрес“ денес му се потребни 9 часа и 55 минути. Во 1989 година, до истата дестинација граѓаните со воз патувале 3 часа пократко. Без границата кај Прешево и Табановце, меѓународните возови пред распадот на СФР Југославија, од Скопје до Белград патувале 6 часа и 48 минути....

Подемот и падот на железницата – за три децении за 12 пати намалено патувањето со воз (видео)

video
Изблиците на неизмерна среќа кога се дочекува некој близок, тажните збогувања низ солзи со оние што патуваат далеку, испраќањето во војска, или пак, на студии во странство, бакнежите, прегратките, солзите, смеата веќе не можат да се забележат на пероните на една од најголемите железнички станици на Балканот. На скопската железничка станица нема повеќе испраќање на шопинг во Трст или во...

Воскреснувајќи го т.н. „Крвав Божик“ од 1945 г. во Македонија, бугарските медиуми го воскреснуваат националистичкиот мит

Голем број бугарски медиуми во понеделникот, на денот на одбележувањето на Божик во Македонија излегоа со потсетување на, како што велат, „Крвавиот Божик“ од 7 јануари 1945 година, кога на територијата на сегашна Република Македонија, а тогашна Демократска Федерална Македонија, биле убиени „1.200 Бугари“. За илустрација ќе го земеме текстот објавен од faktor.bg, каде покрај ова тврдење се зборува за...

Лидерите на Западен Балкан на самит ќе потпишат договор за основање комисија за воени злосторства

Коалицијата за основање на Регионална комисија за утврдување на фактите за воените злосторства (РЕКОМ) направени за време на војните во поранешна Југославија од 1991 до 2001 година, ќе ги повика лидерите на Западен Балкан на самит на 12 јули во Трст да потпишат политички договор за основање на таа комисија. Основачката на Фондот за хуманитарно право, Наташа Кандиќ, вели дека...

Пет повредени при напад на железничка станица во Дизелдорф, еден од напаѓачите е од поранешна Југославија

Најмалку пет лица се повредени откако четворица со секири синоќа почнале да напаѓаат случајни минувачи на главната железничка станица во Дизелдорф. Тројца од повредените се во тешка состојба. Како што јавува „Раша тудеј“,полицијата успеала да фати двајца од напаѓачите, а другите се во бегство. Полицијата тврди дека еден од уапсените е од градот Вупертал, кој се наоѓа на 28 километри...

Хаг го ослободи Шешељ

Поранешниот заменик премиер на Србија, Воислав Шешењ не е виновен за злосторства против човештвото во Хрватска и во Босна, извршени во периодот од 1991 до 1993 година, пресуди денеска Хашкиот трибунал за поранешна Југославија. Шешељ, кој беше лидер на националистичката Српска радикална партија (СРП), беше обвинет за поттикнување и финансирање злосторства против Хрвати, муслимани и друго несрпско население, извршени од...

Охрид на листата најубави градови во поранешна Југославија

Охрид, заедно со градовите Љубљана, Загреб, Белград, Будва, Дубровник и Мостар, е меѓу најубавите градови во републиките на поранешната југословенска федерација. „Градот Охрид се најде на листата на најубави градови во поранешна Југославија. Поради својата природна убавина и историја, Охрид е ставен на листата на светско културно наследство на УНЕСКО. Речиси секој Македонец се обидува да оддели најмалку еден викенд...

Одбележана годишнина од загинат македонски војник на боиштата во Вуковар

Одбележана 24 годишнината од загинувањето на војникот Драгослав Петровски Чиче од тетовското село Ратае, кој животот го загуби во војната во Вуковар во 1991 година. На денешното одбележување на 24 годишнината од неговата смрт, букети цвеќиња пред неговиот гроб положија неговите роднини и пријател и Одборот на бранители. - Наша обврска е да се потсетуваме на сите македонски бранители, без разлика...

Грушко: НАТО води хибридни војни

НАТО има долга историја на хибридни операции, изјави постојаниот претставник на Русија во НАТО, Александар Грушко, наведувајќи го примерот со поранешна Југославија. - Секоја држава или организација може да учи од искуствата на Алијансата – рече Грушко по повод честите обвиненија дека Русија води некој вид „хибридна војна“ во Украина, користејќи методи кои немаат воена природа. - Бевме сведоци на добро...

„Not a living soul“ – лингвистичка и политичка манипулација од руската кујна

Објава на Фејсбук шири невистина дека во англискиот јазик нема еквивалент за рускиот израз „ни души“, односно за нашиот „ни жива душа“, па Англичаните и Американците за тоа го...