fbpx
Таг: Јордан Ристевски

таг: Јордан Ристевски

СЈО дополнително ќе решава дали ќе се жали за пресудата на Талевска

Специјалното јавно обвинителство дополнително ќе решава дали ќе се жали на пресудата на Кривичниот суд со која новинарката и уредничка на „Сител“, Ивона Талевска, вчера беше осудена на условна казна затвор од две години, доколку во следните четири години не стори друго кривично дело. Талевска ја доби пресудата откако вчера призна вина на првото рочиште за случајот „Тифани“, во кој...

И „Шамарите во општина Центар“ одложено – единствениот систем за снимање зафатен за друго судење

Судењето за случајот со насилствата во Општина Центар во 2013 година, попознат како „Шамарите во Општина Центар“ денеска се одложи кратко по почетокот на денешното рочиште, бидејќи единствениот систем за снимање во Основен суд Скопје 1 бил резервиран уште пред еден месец за судењето за обидот за убиство на тогашниот министер за здравство, Никола Тодоров. Судијката Софија Лаличиќ го резервирала...

Ристевски за „Шамари“ – кој признава, добива шест месеци условна затворска казна

Поранешниот советник во Општина Центар од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јордан Ристевски, обвинет за насилствата пред Општината од јуни 2013 година, случај во јавноста познат како „Шамари“, денеска од Кривичниот суд во Скопје беше осуден на шестмесечна условна затворска казна, доколку во наредните две години не стори ново кривично дело. Пресудата денеска ја соопшти судијката Татјана Михајлова, откако петтообвинетиот во „Шамари“, Ристевски,...

Уште еден обвинет од „Шамари“ ја призна вината, Фетаи го искара Груевски

На денешното судењето за случајот на СЈО за насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година, во јавноста познат како „Шамари“, Јордан Ристевски, еден од обвинетите, ја призна вината за случувањата. Тој рече дека размислувајќи за тоа за што е обвинет, сфатил дека се чувствувал виновен и дека се кае. Неговиот адвокат Боро Тасевски му го откажа полномошното бидејќи, како што...

Ристевски: Жерновски покажа дека не му се важни граѓаните и нивните потреби

Додека граѓаните на општина Центар не можат да излезат на крај со улиците неисчистени од снегот и од мразот, Жерновски е единствениот градоначалник што им пружи за уживање 270 метри Боемска улица, која чини неверојатни 710.000 евра, рече денеска на прес-конференција Јордан Ристевски, советник на ВМРО-ДПМНЕ во Општина Центар. - Преспаниот мандат и неработењето на Жерновски кулминираше со уредувањето на втората Боемска...

Стотици илјади луѓе во Франција на улица против пензиските реформи

Втор бран на протести ја зафати Франција против плановите на францускиот претседател Емануел Макрон за да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Осум големи...