fbpx
Таг: Јордан Мијалков

таг: Јордан Мијалков

Мијалков осуден на уште 8 години затвор за случајот „Трезор“, вкупно треба да одлежи 20 години

Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков денеска во Основниот кривичен суд во Скопје, за предметот „Трезор“, е прогласен за виновен и доби казна затвор од 8 години. За виновни беа прогласени и обвинетите, поранешниот шеф на неговиот кабинет Тони Јакимовски, кој доби казна затвор од 5 години за помагање, поранешниот помошник-министер во МВР, Небојша Стајковиќ, казна затвор од 5 години,...

Синот на Мијалков, Јордан, и членови на неговото семејство се повикани на разговор во МВР

Сашо Мијалков
Синот на обвинетиот Сашо Мијалков, Јордан Мијалков, членови на неговото потесно семејство и лица од неговото обезбедување, се повикани на информативен разговор во Министерството за внатрешни работи, потврдија за „Мета.мк“ од ова министерство, не обелоденувајќи попрецизни податоци. Причината за тоа најверојатно се информациите кои тие би можеле да ги имаат во врска со бегството на Сашо Мијалков, откако МВР не...

Одобрено обвинението за Мијалков и за Грујевски за „Трезор“

Советот за оценка на обвинителниот акт при Кривичниот суд го одобрил обвинението за случајот „Трезор“ на Специјалното јавно обвинителство. Во случајот обвинети се поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујевски, поранешниот шеф на кабинет на Мијалков, Тони Јакимовски, и поранешниот помошник-министер во МВР, Небојша Сајковиќ. Според СЈО, осомничените преку фирмата „Финзи“, со која во еден период...

Кљусев, Мијалков, Груевски: Кум за кум, братучед за моќ

Људмил Кљусев, кој на 12 ноември беше уапсен во САД, под обвинение за нелегално дистрибуирање наркотици, е син на првиот премиер на независна Македонија, Никола Кљусев. На сослушувањето за да се утврди дали треба да остане во притвор или ќе биде пуштен да се брани од слобода, психијатарот Кљусев, меѓу другото, изјавил дека „нема повеќе желба да се занимава со...

Студентите што користат стипендии од утре ќе можат да ги продолжат истите

Министерството за образование и наука (МОН) извести дека сите корисници на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за...