fbpx
Таг: ЈО

таг: ЈО

Законот за ЈО помина на Влада, оди во Собрание на усвојување по скратена постапка

Владата на осмата редовна седница која ја одржа синоќа во 22 часот, го утврди текстот на предлог-законот за јавното обвинителство за кој е одлучено да оди на усвојување во Собранието по скратена постапка. „Утврдениот предлог-закон е усогласен во претходна постапка во Собранието и во него се вградени решенија што обезбедуваат функционирањето на принципот на владеењето на правото согласно европските вредности...

Собранието ја разреши Катица Јанева

Собранието денеска со големо мнозинство гласови (102) ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Одлуката треба да биде верификувана од Советот на јавни обвинители кој за попладнево закажа седница. Постапката за разрешување започна поради незаконито, несовесно и нестручно вршење на функцијата, откако Катица Јанева заврши во притвор како осомничена за случајот „Рекет“. Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески рече...

Фетаи: Најважно е предметите на СЈО да продолжат, без разлика кој ќе ги застапува

Не е битно дали ќе гони Фатиме, Вилма или некоја трета Костадинка, но е битно тој што се огрешил пред законот да се соочи со последиците од дејствијата кои што ги има преземено, изјави денеска пред Кривичниот суд, обвинителката од СЈО Фатиме Фетаи. – Мислам дека во моментов не треба да не интересираат ситници и моментни настани. Сепак, треба да...

„Бомбите“ од сефот на СЈО одат во сецко и дробилка

„Бомбите“ кои ги поседува Специјалното јавно обвинителство ќе бидат уништени, соопшти вчера Министерството за правда, известувајќи дека Владата ја решила иднината на СЈО, вметнато во предлог-законот за Јавното обвинителство. Но, која е постапката за уништување на материјалите од  нелегално прислушкуваните разовори , и што со копиите на „бомбите“ надвор од СЈО? Министерството за правда во своето вчерашно соопштение не...

Македонските институции стануваат сè повеќе свесни за важноста на отворените податоци

Последниве неколку години се забележува голема и динамична промена во насока на зголемување на отвореноста на институциите, а тоа е пропратено и со зголемен интерес на јавноста за одредени...