fbpx
Таг: Јегуновце

таг: Јегуновце

Штипјанец успеал да ограби пет цркви во Тетовскиот регион пред да го фати полицијата

Влегувал на сила во религиозни објекти и одземал пари, при што во летниот период успел да ограби пет цркви во тетовскиот регион. Министерството за внатрешни работи (МВР) денеска соопшти оти уапсиле 53-годишен жител на Штип, кого го сомничат за извршените кражби во цркви. „Денеска (31.08.2023) околу 10.30 часот во тетовско Долно Седларце, полициски службеници од СВР Тетово го лишиле од...

Годинава ќе се инвестира во пречистителната станица во „Југохром“ за справување со шестовалентниот хром

Министерството за животна средина и просторно планирање во 2023 година ќе го стави фокусот на непречено одржување во функција на пречистителната станица за отпадни води во кругот на фабриката „Југохром“ од Јегуновце, каде се доведуваат на прочистување водите-исцедокот од индустриската депонија со опасниот шестовалентен хром, лоцирана крај реката Вардар во тетовското село Јегуновце. Министерот за животна средина и просторно планирање...

ДИЖС: Државата треба да обезбеди средства за решавање на арсенот во Лојане и отпадниот гипс во Згрополци

Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) врши инспекциски надзори и од извршените контроли на старите еколошки загадувања само го известува Министерството за животна средина, но нема други обврски поврзани со санирањето на жешките еколошки точки во земјава. „Министерството треба да обезбеди средства овие локации да бидат прописно заградени и означени, како и да обезбеди средства и за нивна ремедијација. Инспекторатот...

Со средства од буџетот ќе се изработи студија за решавање на проблемот со шестовалентниот хром во Јегуновце

Со буџетскиот ребаланс што вчера помина на владина седница, а Собранието на РСМ треба допрва да го усвои, се издвојуваат финансиски средства за трајно решавање на проблемот со индустриската депонија во Јегуновце, информираат од Министерството за финансии. На оваа локација во моментов се складирани 850.000 тони индустриски отпад од работењето на фабриката „Југохром“, а меѓу отпадните материи се наоѓа...

ДИЖС лани бил во Јегуновце, неправилности со прочистување на шестовалентниот хром не утврдил

Пред една година, Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) за последен пат бил во инспекциски надзор на пречистителната станица за отпадни води во фабриката „Југохром“ во Јегуновце. На барање на Мета.мк, од ДИЖС добивме информација дека на 24 март 2021 година бил извршен редовен инспекциски надзор, при што не биле утврдени неправилности во работењето при прочистувањето на шестовалентниот хром...

„Шорткат“ во Јегуновце: Депонија со шестовалентен хром опасна за луѓето и животната средина

Во новата епизода на емисијата „Шорткат“ што ќе се емитува вечерва во 19 часот ја пренесуваме сликата од уште една жешка еколошка точка во земјава – индустриската депонија во тетовското село Јегуновце, каде е складиран канцерогениот шестовалентен хром, но и други отпадни суровини од работењето на фабриката „Југохром“. https://www.youtube.com/watch?v=tJGcnwXh8VU Погледнете ги новостите и за расфрланиот арсен во Лојане и Табановце, како...

Канцерогениот шестовалентен хром од депонијата во Јегуновце го демне здравјето на граѓаните [фото]

Фабриката „Југохром“ од Јегуновце била отворена во далечната 1955 година, но уште од самиот почеток на нејзиното работење не се посветило доволно внимание на заштитата на животната средина, особено на загадувањето на подземните и површинските води во овој дел од Полошкиот регион. Отпадната хроматна кал и отпадната згура од производството на феролегури од „Југохром“ почнала да се носи во...

Прекршочна пријава за градоначалникот на општина Јегуновце и за бизнисменот кој со него се расправал

По инцидентот во Архивата на Општина Јегуновце, во кој учествувале сегашниот градоначалник на општината, Димитар Костадиноски од ВМРО-ДПМНЕ и бизнисменот М.М.(69) од Скопје, МВР соопшти дека случајот е расчистен. СВР Тетово до Основниот суд Тетово поднело барања за поведување прекршочна постапка и против 44-годишниот градоначалник и против 69-годишниот бизнисмен. Според соопштението, Костадиноски на 5 јануари годинава околу 11.30 часот во Архивата...

Заев од Тетово се пофали со патиштата, градинки и училишта

Нови училишта, градинки, патишта, се дел од работите со кои се пофали вчера премиерот Зоран Заев, говорејќи на проширената владина седница во салата на Советот на општина Тетово. На седницата присуствуваа градоначалниците на општините Тетово, Гостивар, Јегуновце, Врапчиште, Боговиње, Брвеница, Теарце и Желино. Премиерот Заев како завршени проекти ги наведе изградбата на филтер станицата на водоснабдителниот систем во Тетово и...

Вработените во „Југохром“ бараат средба со Ахмети

Вработените во „Југохром Алзар“ бараат средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, за да се разгледа можноста за фабриката во Јегуновце да почне повторно да работи. Во нивниот допис до Ахмети се вели дека средбата ја бараат од две причини. „Цврста определба од сопственикот на компанијата дека ќе инвестира во системот за отпрашување и во поставување филтри, што би се реализирало до...

Коцевски: „Југохром“ да покаже поголема општествена одговорност

Градоначалникот на општина Јегуновце, Тони Коцевски, изрази разочарување од ниската општествена одговорност, која според него ја покажала фабриката „Југохром“ во изминатиов период. -И локалната и централната власт, спрема комбинатот биле толерантни во врска со поставување на филтри на оџаците. Ние како Општина му нудиме и морална и материјална подршка на комбинатот, за возврат од него не добиваме ништо - посочи...

Поставен камен-темелник на нова полициска станица во Јегуновце

Денеска во Јагуновце, министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, заедно со заменик-министерот за внатрешни работи, Земри Ќамили, и со државната секретарка во МВР, Анастасија Илиеска, присуствуваше на поставувањето камен-темелник за изградба на новиот објект на Полициското одделение во Јeгуновце. Новиот објект на ПО Јегуновце, лоциран во кругот на истоимената општина, ќе биде со вкупна површина од 450 квадратни метри, од...

Мицкоски на средба со амбасадорите на државите членки на ЕУ

Премиерот Христијан Мицкоски денеска се сретнал со амбасадорите на државите-членки на Европската унија. Тие разговарале за актуелната политичка и економска состојба во земјата, како и за напредокот на државата...