fbpx
Таг: јазлеста кожа

таг: јазлеста кожа

Тевдовски: Mинималната нето-плата ќе се зголеми на 12.000 денари

„Новата влада, веднаш по формирањето, во консултации со социјалните партнери, ќе го пушти во собраниска процедура законот за зголемување на минималната плата“, најави денеска на прес-конференција претседателот на Комисијата за економија на СДСМ, Драган Тевдовски. Тој додаде дека минималната нето-плата ќе се зголеми на 12.000 денари и ќе важи и за индустријата за текстил, облека и за кожа. „Тоа значи дека околу...

Почна со работа добиточниот пазар во Кривогаштани

Добиточниот пазар во општина Кривогаштани денеска продолжи со работа по пауза од три месеци. Агенцијата за храна и ветеринарство ја укина забраната за продажба на добиток, која стапи на сила откако во земјава се појави болеста јазлеста кожа и беше забранета продажбата на добиток на целата територија на Македонија. Од ЈП „Пелагонија“, под чија надлежност е пазарот, упатуваат апел до сточарите...

Русија забрани увоз на говеда и на месо од Македонија

Руската Федерална служба за ветеринарна и фитосанитарна контрола вчера воведе привремено ограничување на увозот на говеда, месо и на други месни производи од Македонија во Русија. Одлуката е донесена поради регистрирањето на епидемија на јазлеста кожа кај стоката во Македонија. Забраната се однесува и на увоз на производи од говедско месо, како и од други животни што се подложни на болеста јазлеста...

Николовски: Сточарите се оставени без помош, се крие вистината за јазлеста кожа

„Болеста јазлеста кожа сè уште коси, се шири и предизвикува огромни штети на сточарите, месната и на млечната индустрија. Сè уште на ниту еден сточар не му се исплатени пари за одземените и убиени животни“, изјави членот на извршниот одбор на СДСМ, Љупчо Николовски. Според него, вистината за оваа болест се крие од Светската организација за здравстена заштита на животните, на...

Жители на Кочанско: Се шири смрдеа од јамата со заболени говеда

Одвај закопани трупови на говеда заболени од јазлеста кожа шират смрдеа, што е неподнослива во попладневните и во вечерните часови, реагираат жители на кочанските села Кучичино и Чифлик. Жителите, кои имаат ниви близу локацијата каде се закопани заболените крави, тврдат дека кога подобро ќе се погледне во плитката дупка, можат да се видат и делови од телата на пцовисаните крави. -...

Поцков: Со ребалансот скратени 15 милиони евра за земјоделски субвенции

„Со последниот ребаланс, буџетот на Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и на руралниот развој е намален за 912 милиони денари. Тоа се 15 милиона евра помалку пари за субвенции за земјоделците“, изјави пратеникот на СДСМ, Сашко Поцков. Тој потсетува дека во последните пет години на земјоделците им се скратени повеќе од 140 милиони евра за субвенции. - Годинава се кратат многу пари...

Ветувањето за дезинсекција го одложи протестот на сточарите

Ветувањето дека општините Берово и Пехчево ќе извршат дезинсекција како превенција против болеста „јазлеста кожа“ кај стоката, го одложи за денеска најавениот протест на сточарите. Најавената вакцинација привремено го смири гневот на сопствениците на крупен добиток, чии семејства живеат од продажбата на млеко и млечни производи, што моментално е стопирано. Штетите не застануваат тука, бидејќи стоката од зафатените со болест...

Сточарите од Малешевијата ги блокираа патиштата, бараат итни мерки за болеста кај добитокот

Сточарите од Малешевијата денеска излегоа на протест и ги блокираа патот Берово - Виница и патот Берово Пехчево, кај селата Мачево, односно Смојмирово. Тие бараат од надлежните власти да не се уништуваат грлата добиток заболени од јазлеста кожа и итно да се преземат превентивни мерки. Сточарите што денеска протестираа го изразија револтот од, како што рекоа, непостапувањето на надлежните институции по...

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со хеликоптер

Градоначалникот на Општина Ново Село, Ѓорѓе Божинов, пожарникари од струмичката противпожарна бригада и неколку граѓани попладнево се нашле опколени од огнените јазици на планината Огражден каде што во моментов...