fbpx
Таг: јавно-приватно партнерство

таг: јавно-приватно партнерство

И министерот Нуредини во потрага по инвеститори, развојот на Попова Шапка засега останува само ветување

За развој на Попова Шапка има потенцијален инвеститор, и централната власти се во преговори со него. Ова го соопшти и министерот за животна средина и просторно планирање одговарајќи на прашање на Порталб за развојот на Попова Шапка. Сепак, засега нема конкретни детали, барем не такви што се споделени со јавноста, пишува Порталб. Врз основа на направената студија за Попова Шапка,...

Порталб: Министерството за економија не го открива потенцијалниот инвеститор во Попова Шапка

Од Министерството за економија велат дека процедурите за постигнување конечен правен договор за Попова Шапка во износ од 50 плус 50 милиони евра се во завршна фаза, но не соопштуваат детали за инвеститорот, бидејќи според нив ова е стратешка инвестиција и тоа е во интерес на постапката. Очекуваат со вакви инвестиции да се зголеми туристичката понуда во земјава и...

Вистиномер: Не e изграден нов затворен пазар во Струга

„Вистиномер“ анализираше изборно ветување на сегашниот градоначалник на општина Струга, Рамиз Мерко. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Ветување: Изградба на затворен зелен пазар во Струга со јавно-приватно партнерство    ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Градоначалникот на општина Струга, Рамиз Мерко, во неговата предизборна програма „За Општината што ја сакаме” (стр. 16) со која излезе на локалните избори во октомври 2017 година, вети изградба на нов затворен...

Порталб: Зимскиот центар „Попова Шапка“ ќе биде делумно приватизиран преку јавно-приватно партнерство

На својата 51-та седница, Владата на Северна Македонија вчера одлучи компанијата што управува со зимскиот центар „Попова Шапка“ „ЕЛЕМ Турс“, која во моментов функционира во склоп на „АД ЕСМ“, да биде поделена и да функционира како независна компанија. Исто така, беше решено за „Попова Шапка“ да се спроведе моделот за јавно–приватно партнерство и да се објави оглас за заинтересираните...

Две компании од Турција во конкуренција за јавно-приватно партнерство за дистрибутивниот систем на природен гас

На 24. седница на Владата е разгледана и усвоена информацијата и извештајот во врска со активностите од првата фаза на конкурентен дијалог за доделување на договор за воспоставување на јавно-приватно партнерство за финансирање, проектирање, изградба, управување, одржување и развивање на дистрибутивниот систем на природен гас во државата, информираат од таму. „Врз основа на извештајот Владата донесе Одлука за избор на...

ЕСМ бара, а владата ќе одлучи дали Попова Шапка ќе се продаде или ќе се даде на јавно приватно партнерство

Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) бара дозвола од македонската влада за за да се воспостави јавно - приватно партнерство за развој на зимско - рекреативниот центар „Попова Шапка“, меѓутоа оваа информација беше првично обелоденета од еден вработен на оваа компанија и член на опозициската партија ВМРО - ДПМНЕ, пренесува „Порталб.мк“. Директорот на ЕСМ, Васко Ковачевски, вчера конечно го објави барањето...

Штип и Крива Паланка пред изградба на дистрибутивната гасоводна мрежа

Со оглед на близината на магистралниот гасоводен систем, општините Штип и Крива Паланка меѓу првите почнаа со проектирањето, а ќе бидат веројатно и првите две општини што ќе може да стартуваат со секундарната гасификација. Општина Штип, според градоначалникот Благој Бочварски, е пред добивање на дозволата за градба. - За гасификација сме на крај од проектирањето, почнувајќи од основниот проект, идејниот...

„ЕЛЕМ“ и Владата се мајтапат со јавноста: Каде се анализите за Попова Шапка?

Во период од четири месеци, колку што ЕЛЕМ ја поседува анализата „Due Diligence”  за физибилити студијата за Попова Шапка, трипати изјавија за „Порталб.мк“ дека истите се „доставени во Влада“. Од друга страна, Владата повеќе пати демантираше дека такви студии им биле доставени. Денес пак, од „ЕЛЕМ“ истакнаа дека немаат информација дали овие анализи се доставени или не. Од септември годинава, „ЕЛЕМ“...

„Градски паркинг“ за 4 години заработил над 1,7 милиони евра од паркингот во Клинички центар (инфографик)

Над 1,7 милиони евра заработило јавното претпријатие „Градски паркинг“ во изминативе 4 години од управувањето со паркингот во кругот на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје. Податоците од годишните извештаи за работењето на ова претпријатие за периодот 2015 - 2018 година покажуваат дека овој паркинг му носи најголеми приходи во споредба со било кој друг јавен паркинг со кој...

Пропадна првиот, ќе се распишува втор тендер за изградба на монтажни гаражи на Клинички

Ниту една компанија не пројавила интерес за да ги гради двете монтажни катни гаражи во Клиничкиот центар - Скопје. Од Министерството за здравство за „Мета.мк“ информираат дека ниту една понуда не пристигнала на јавниот оглас за доделување на договор за јавно - приватно партнерство, којшто беше распишан на почетокот од август годинава. Ова значи дека за неколку месеци ќе...

Два јавно-приватни хеликоптера ќе пружаат брза помош, Владата ги намалува сообраќајните казни

Владата на вчерашната седница донела одлука да се склучи јавно-приватно партнерство со кое два хеликоптера од приватна фирма ќе пружаат брза помош на граѓаните и ќе вршат спасувачки операции. Како што соопштија од Владата, Хеликоптерскиот итен медицински систем (ХЕМС) и хеликоптерските услуги за пребарување и спасување (САР) ќе ги води САРХЕМС ДООЕЛ Скопје, која била избрана по јавен повик. „Најдоцна...

Проблемот со паркингот на Клинички ќе се решава со монтажни гаражи преку јавно-приватно партнерство

Нова монтажна катна гаража ќе никне на местото на старата зграда на Клиниката за гинекологија, и уште една спроти Клиниката за трансфузиологија. Министерството за здравство отвори постапка за јавно-приватно партнерство за изградба на две катни монтажни гаражи, кои се очекува да го решат проблемот со паркирањето на клиниките. Министерот Венко Филипче за Мета.мк вели дека се очекува до Нова година...

Филипче: Готова е физибилити студијата за јавно-приватно партнерство за Итната помош

Министерот за здравство, Венко Филипче, во јавната дебата „Јавно приватно партнерство како модел на економски инвестиции" изјави дека физибилити студијата за јавно - приватно партнерство на Итна медицинска помош е завршена, пишува „Порталб.мк“. „Имаме информација од економскиот опертор дека физибилити студијата е завршена и за периодот кој следи ќе биде доставена до Министерство за здравство“, изјави Филипче. На прашањето на „Порталб.мк“,...

Велешката болница е првата одобрена од Агенцијата за квалитет и акредитација

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска ја посети Општата болница Велес и им честиташе на раководството и на вработените на успехот да бидат првата општа болница што добила акредитација на три години од Агенцијата за квалитет и акредитација на здравствените установи. -Оваа акредитација значи квалитет и безбедност во здравствената заштита, која ги развива, ревидира и унапредува стандардите на здравствена заштита...

Финансиската полиција поднесе кривични пријави против поранешни градоначалници

Управата за финансиска полиција подготвила пет кривични пријави против поранешни градочалници на општините Струга, Свети Николе, Дебар, Студеничани и Долнени, како и против едно физичко и едно правно лице. Пријавите се поднесени во Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, кое соопшти дека ги проучува пријавите и ќе се произнесе за нив. „Кривичните пријави се поднесени поради основан...

Давчевски: Има докази за опасен отпад на Дрисла, Обвинителството веднаш да отвори истрага

Советничката група на СДСМ и на коалицијата во Град Скопје денеска алармира за состојбите во депонијата Дрисла, укажувајќи дека таму има опасен отпад, но и дека концесионерот ФЦЛ од Италија прибира приходи, иако ништо не инвестирал. - Побаравме информација за степенот на инвестирање, но и за начинот на експлоатирање на овој комунален објект, со кој стопанисува странски партнер  преку јавно-приватно партнерство,...

Руинираните објекти во фабрика „Треска“ тргнати, ќе надживеат дрвјата или зградите?

Од некогашната фабрика за мебел „Треска“ не е останато речиси ништо по неколкумесечното чистење на руинираните индустриски објекти на оваа локација во скопската населба Буњаковец. Мета.мк обезбеди фотографии од...