fbpx
Таг: Јавен превоз

таг: Јавен превоз

Наместо наеднаш, ЈСП постепено ќе купува нови единечни и зглобни автобуси

Скопското јавно сообраќајно претпријатие во иднина нема да ја повтори грешката со набавката на кинеските и на украинските автобуси, кога наеднаш се купија 80 единечни и  217 двокатни возила. Со најновиот тендер за обнова на возниот парк, тие се одлучиле да се вратат на стариот модел за постепена обнова на автобусите. Од ЈСП - Скопје за „Мета“ велат дека негативното...

Расте бројот на инциденти во автобусите на ЈСП – Скопје (инфографик)

Вандалското однесување на дел од патниците довело до зголемување на бројот на инциденти во автобусите на ЈСП - Скопје во 2018 година. Според Годишниот извештај за работењето на ЈСП - Скопје, лани биле регистрирани вкупно 189 инциденти. Оштетувањето на возниот парк бележи најголем раст, па така, биле регистрирани дури 141 вакви случаи. На тој начин, предизвикувањето штети на автобусите...

За 5 години, бројот на патници на ЈСП опаднал за 8 милиони (инфографик)

Опаѓа интересот за користење на јавниот градски превоз во Скопје. ЈСП - Скопје во изминативе 5 години изгубило околу 8 милиони патници годишно. Услугите на ова претпријатие лани ги користеле 44.726.781 патници, додека во 2014 година со автобусите на ЈСП - Скопје биле превезени 52.990.214 патници, се наведува во годишните финансиски извештаи за работењето на јавното сообраќајно претпријатие. Ваквата ситуација...

Полицијата вчера исклучила 14 приватни градски автобуси во Скопје

Во вчерашната акција за контрола на автобусите и другите возила од јавниот превоз во Скопје, полицијата исклучила од сообраќај 14 aвтобуси, соопшти МВР. Од ЈСП Скопје за „Мета“ објаснија дека во таа бројка нема нивни автобуси. Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи (СВР) контролата ја спровело од 8 до 13 часот, при што биле исконтролирани...

За да се намали сообраќајниот метеж: Користете јавен превоз или возете велосипед

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата за да се намали сообраќајниот метеж во градовите им препорачува на граѓаните да користат јавен превоз секогаш кога можат, да возат велосипед, а кога веќе управуваат со автомобил, да ги почитуваат сообраќајните правила и по можност со еден автомобил да се превезуваат повеќемина. „Истражувањата покажуваат дека патувањето со јавен превоз е побезбедно...

Градските автобуси од утре може да задоцнуваат на „Партизанска“

Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) Скопје соопшти дека од утре до 3 септември, е можно да доцнат градските автобуси поради зафат на булеварот „Партизански Одреди“. Во овој период ќе се вршат геодетски мерења и дупчења на потегот на булеварот од раскрсницата со булеварот 8 Септември до мостот Обединети нации, што може да го попречува нормалното движење, па поради тоа ќе има...

Шилегов: Ќе го решавам проблемот со воздухот и ќе ги изградам тунелите под Кале!

Со проекти во вредност од 300 до 350 милиони евра во текот на неговиот мандат, градоначалникот на Скопје Петре Шилегов очекува дека ќе ги реши во целост или барем во голем дел најголемите проблеми на градот, како што се загадениот воздух, преоптоварениот сообраќај, притоа плаќајќи, како што вели, разумни суми, за разлика од претходното раководство. Фасадата на Сити Галери...

СДСМ: Да остане бесплатниот автобуски превоз и да се воведе возење „пар – непар“

Мерката бесплатен јавен превоз во Скопје, за која апелираме три години досега, е многу задоцнета и не може да биде ефикасна ако не е придружена со други мерки, вели Пеце Мирчески, потпретседател на комисијата за животна средина на СДСМ. - Укажуваме на централната власт во заминување и на локалните власти веднаш да преземат чекори што ќе придонесат за намалување на последиците од...

Град Скопје апелира на помасовно користење на јавниот превоз

Градот Скопје смета дека има голем простор за помасовно користење на бесплатниот јавен превоз од граѓаните и апелира да се остават автомобилите и да се користат бесплатните услуги на јавните превозници, во период на голема загаденост на воздухот. Од градската администрација велат дека доколку дозволат временските услови, ќе ги прскаат градските улици со средството калциум магнезиум ацетат, но дека нема да...

Десетина илјади демонстранти протестираа во Брисел за поголеми работнички права

Десетина илјади луѓе се собраа денеска во Брисел на протест на работничките синдикати поради владините реформи за законот за работа. Поради протестите, сообраќајот и јавниот превоз биле блокирани неколку часа. Портпаролката на бриселската полиција, Илса Ван де Кер, изјавила дека околу 45.000 луѓе присуствувале на протестот кој завршил без инциденти. Ова е четврти протест откако премиерот на Белгија, Шарл Мишел, стапи на...

Ден на масовни протести низ цела Грција

Грција денеска е преплавена од штрајкови и од протести. Илјадници Грци обединети под мотото „Дајте си оставка“ вечерва ќе излезат на протест пред парламентот во Атина и пред Белата кула во Солун. Граѓаните кои ќе бидат дел од ова движење сметаат дека владата на Алексис Ципрас не успеала во нејзината работа и бараат да се повлечат и да распишат избори...

Поднесени 11 кривични пријави против лица вмешани во акцијата „Гора“

Единицата за економски и компјутерски криминал поднела 11 кривични пријави против 11 лица за сторени 11 кривични дела во акцијата „Гора“, од кои осум за вршење јавен превоз без поседување лиценца, две злоупотреба на службена положба и овластување и едно дело - пустошење шума. Притоа, по однос на кривичното дело вршење јавен превоз без поседување лиценца, пријавените повеќепати со товарни возила вршеле...

Министерство за животна средина: Владата и општините итно да преземат мерки за загадувањето

Министерството за животна средина и просторно планирање ќе препорача до Владата и до општините итно да преземат конкретни мерки против загадувањето, истакна Нурхан Изаири, министер за животна средина. Тој рече дека мерките се однесуваат на тоа Град Скопје и Општина Тетово да ги интензивираат активностите за чистење на улиците, а особено околу градилиштата. Втора мерка што ја препорачува Министерството, според...

Руските сили жестоко ги гранатираа Харкив и Днипропетровскиот регион

Ноќеска и утрово руските воени сили вршеа и вршат жестоки артилериски напади на градот Харкив и на Днипропетровскиот регион, а руската копнена и поморска закана за Одеса, најголемиот пристанишен...