fbpx
Таг: јавен долг

таг: јавен долг

Министерство за финансии: Јавниот долг се намалува, враќаме стари кредити

Заклучно со 2016 година, јавниот долг учествуваше со 48,5 поценти од домашниот-бруто-производ (БДП) или 4,7 милијади евра, а на крајот на 2017 година вкупниот јавен долг е намален на 47,2 проценти од БДП. Ова денеска го одговори заменик-министерката за финансии, Ширет Елези на новинарско прашање за задолжувањето. - Само во јануари 2018 година, Министерството за финансии исплати над 200 милиони евра долг...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ го зголемува јавниот долг, а „остварува“ само партиски тендери

Со денешното задолжување за околу 32,5 милиони преку аукцијата на Министерството за финансии, СДСМ продолжува со постојаното зголемување на јавниот долг, а не ги остварува дадените ветувања. Единствен и најголем проект им се тендерите и државните пари што ги делат на фирмите на СДСМ и на членовите на СДСМ, обвини портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. - Само денеска СДСМ го...

Владата ја финализираше постапката за прифаќање на возачките дозволи во Германија

На својата 76-та седница одржана попладнево, Владата го прифатила текстот на декларацијата со која Македонија и Германија меѓусебно ќе си ги признаваат возачките дозволи. Тоа е последниот чекор пред потпишувањето на документот, со кое во Германија ќе се прифаќаат македонските возачки дозволи на македонските државјани што имаат законски престој во Германија од најмалку 185 дена во годината, како и на...

Богов: Македонската економија подготвена за поголеми светски финансиски потреси

Гувернерот на Народна банка, Димитар Богов, очекува намалување на буџетскиот дефицит, стабилизирање на јавниот долг и економијата во следниот период подготвено да ги дочека евентуалните турбуленции на светскиот пазар. - Со искористувањето на поволниот амбиент за издавање на еврообврзницата се обезбедија финансиски средства до средината на следната година и на тој начин ќе се избегне периодот на нестабилност. Изминатите десет години...

„Фич“ го подобри кредитниот рејтинг на Македонија, ББ од негативен во позитивен

Меѓународната агенција за оценка на кредитниот рејтинг „Фич“, го подобри кредитниот рејтинг на Македонија, ББ од негативен во позитивен. На подобрувањето на рејтингот влијаела политичката стабилизација, подобрувањето на меѓународните односи, напредокот на реформите во „план 3-6-9“, резултатот од локалните избори, активноста на Специјалното јавно обвинителство околу прислушуваните разговори. Од агенцијата наведуваат дека, дипломатските сигнали околу решавањето на спорот со името се позитивни и...

Државниот и јавниот долг намалени во третото тримесечје од годинава

Министерството за финансии денеска ги објави податоците за државниот и за јавниот долг за третото тримесечје годинава, според кои, има намалување на државниот и на јавниот долг во однос на претходното тримесечје. Заклучно со вчера, државниот долг изнесува 3,87 милијарди евра или 37,8 отсто од домашниот бруто-производ (БДП), што споредено со претходното тримесечје е намалување за 9,6 милиони евра, односно...

Тевдовски: Ќе има промени во буџетското планирање, се подготвува нов предлог-закон

Министерството за финансии најави нов предлог-закон за буџет со кој ќе се воведуваат промени во среднорочното буџетско планирање, најави денеска министерот за финансии, Драган Тевдовски. Тој додаде дека од овие промени треба да произлезе фискален совет кој ќе биде алатка за контрола на финансискиот систем. - Јавниот долг изнесува 4,7 милијарди евра и потребно е да се промени среднорочното буџетско планирање. До...

Црна Гора го зголеми ДДВ од 19 на 21 отсто

Црногорското собрание вчера ја усвои измената на законот за данок на додадена вредност, со кој ДДВ од 19 се зголемува на 21 отсто. Измените на ДДВ, кои ги предложи владата, треба да стапат на сила од јануари следната година и треба да ѝ помогнат на Црна Гора во справувањето со големиот јавен долг, кој изнесува околу 65 отсто од домашниот бруто-производ. Големиот...

Јавниот долг на земјите од еврозоната е 89,5 проценти од БДП

Вкупниот јавен долг на 19 земји членки на еврозоната во првиот квартал на годината се зголеми на 89,5 проценти од домашниот бруто-производ (БДП), од 89,2 проценти колку што изнесуваше на крајот на последното тромесечје на 2016 година, објави европската служба за статистика Евростат. Уделот на јавниот долг во БДП во првото тримесечје се зголемил и во 28 членки на ЕУ. Најголем...

Буџетот и јавниот долг достапни на веб-страницата на Министерството за финансии

Министерството за финансии информира дека на неговата веб-страница се направени промени на структурата, па сега на посетителите лесно достапни ќе им бидат извршувањето на буџетот, како и јавниот долг и долгот на државата. „За да се подобри транспарентноста и отчетноста на јавните финансии, на официјалната интернет-страница додаден е посебен оддел „Статистика“, во кој лесно достапни се сите поважни информации, како што...

Тевдовски: Буџетот е тенок, но има пари за плати и за пензии

На сметката на буџетот заклучно со 31 мај има 6,5 милиони евра, а на девизната сметка 209 милиони евра, пари од еврообврзницата, информираше денеска министерот за финансии, Драган Тевдовски. Тој додаде дека во буџетот има доволно пари за сервисирање на тековните трошоци и за исплата на плати и на пензии. Парите од еврообврзницата, пак, ќе се користат за враќање на...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев лаже за амнестијата, за празниот буџет и за јавниот долг

„Лагите на Заев нема да го подобрат стандардот на граѓаните. Тие очекуваат од него да ги исполни ветувањата што ги даде пред избори, а не со манипулации и со дезинформации да ги дефокусира од обврските што ги презеде“, велат од ВМРО-ДПМНЕ во утринското соопштение. Заев лажеше дека кој било од ВМРО-ДПМНЕ во разговорите со СДС побарал каква било амнестија, реагираат од...

Заев смета дека државата има скриен долг од околу една милијарда евра

Просечната плата од 500 евра веројатно ќе стане реалност во 2019 година, изјави вечерва премиерот Зоран Заев, додавајќи дека тоа е две и пол години од почетокот на мандатот на новата влада. Тој, во интервјуто на националниот сервис со уредници од телевизиите, рече дека потребни се консултации за да се види каде треба да се направат промени за да се...

СДСМ: Пред 11 години долгот изнесуваше 1,8, а денес повеќе од 5 милијарди евра

„Следува период во кој новата влада ќе ги преиспита сите задолжувања што ги направи досегашната власт изминативе години на крајно нетранспарентен начин,“ велат од СДСМ. Од партијата најавуваат дека ќе биде спроведена и темелна ревизија на сите нетранспарентни трошења на пари на граѓаните од буџетот на државата. „Никола Груевски и неговите соработници заминуваат од власт оставајќи јавен долг во висина од...

СДСМ: Ќе има ревизија на сите трошења на пари на граѓаните од Груевски и од соработниците

„Граѓаните набргу ќе ја добијат новата реформска влада, која детално ќе ги преиспита сите задолжувања што беа направени на крајно нетранспарентен начин изминативе години, а исто така ќе направи и детална ревизија на сите нетранспарентни трошења на парите од буџетот“, се вели во реакцијата на СДСМ на текстот „СДСМ наследува полн буџет од 180 милиони евра кеш за трошење,...

СДСМ: Миноски без потреба ги задолжи граѓаните за уште 6,56 милиони евра

„Министерството за финансии денеска ги задолжи граѓаните со нов нето-долг од 6,56 милиони евра. Техничкиот министер за финансии во заминување, Кирил Миноски, ќе мора да објасни пред граѓаните зашто ги задолжи со нови 6,56 милиони евра, ако се знае дека оваа недела нема доспеани обврски за враќање“, порача СДСМ. Партијата вели дека е недозволиво да се врши неконтролирано и нетранспарентно...

ВМРО-ДПМНЕ: Долгот е намален во последниот квартал на 2016 година

„СДСМ секогаш кога манипулира, тоа го прави на штета на македонската економија и на граѓаните. Јавниот и државниот долг се намалени во последниот квартал на 2016 година“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ дека долгот е сè уште на критичното ниво над 50 проценти од домашниот бруто-производ. Во него се додава дека „СДСМ со своите лаги...

СДСМ: Миноски лажел, јавниот долг е сè уште повеќе од 50 проценти

Досегашната власт остава во наследство на граѓаните и на Република Македонија јавен долг поголем од 50 отсто од БДП, покажуваат вчера објавените податоци од извештајот на Министерството за финансии, за состојбата на јавниот долг заклучно со 31 декември 2016 година, реагираше денеска СДСМ. „Тоа значи дека министерот за финансии во заминување, Кирил Миноски, во изборната кампања ги лажел граѓаните дека...

СДСМ: Расипничкото трошење на Груевски ни остави јавен долг од 4,7 милијарди евра

„Расипничкото трошење на буџетските пари од страна на ВМРО-ДПМНЕ резултираше со историски највисок јавен долг во висина од 4,7 милијарди евра“, обвини денеска Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. Според СДСМ, огромниот јавен долг и непродуктивното задолжување се единственото наследство од десетгодишното владеење на Никола Груевски и на ВМРО-ДПМНЕ. „Додека илјадници млади ја напуштаа земјата, а граѓаните преживуваа, Никола Груевски, Зоран Ставрески и...

Европската комисија ја намали проекцијата за економскиот пораст на 2,1 отсто

Европската комисија предвиде помал пораст за македонската економија и од 3,7 проценти ја намали на 2,1 отсто во есенската економска прогноза за земјите членки и за земјите кандидати за членство во Европската Унија. Како причина за намалување на прогнозата се наведуваат поплавите и политичката криза. Во првата половина на годината економијата имала забавен пораст, а се очекува подобрување по одржувањето на изборите на 11...

Потпишани измените на Колективниот договор за плати во градинките

Министерката за труд и социјална политика Тренчевска и Јаким Неделков, претседателот на Синдикатот за образование, наука и култура, денеска ги потпишаа измените и дополнувањата на Колективниот договор со кој...