fbpx
Таг: Јашари

таг: Јашари

Утре и задутре Меѓународна конференција „E-Society.mk – Отворени институции и отчетност“

Во организација на Фондацијата „Метаморфозис“, утре и задутре (27 и 28 ноември) во хотелот „Холидеј Ин“ во Скопје ќе се одржи 15. Меѓународна конференција „E-Society.mk – Отворени институции и отчетност“. Конференцијата е завршен настан на четиригодишниот проект ACTION SEE (Одговорност, технологија и мрежа на институционална отвореност во Југоисточна Европа) во кој седум организации од Западниот Балкан и Обединетото Кралство ги соединија...

Фондацијата „Метаморфозис“ учесник на Стокхолмскиот форум за интернет 2019

Фондацијата „Метаморфозис“ повторно е поканета да даде свој придонес на еден од најважните годишни глобални настани во областа на технологијата и интернетот „Стокхолмскиот Форум за интернет 2019„ (SIF) кој се одржува овие денови во Шведска. Во организација на Шведската агенција за меѓународен развој (СИДА) денес и утре во главниот град на Шведска се одржува „Стокхолмскиот Форум за интернет 2019“. #SIF2019 е...

Шекеринска го најави крајот на “десороизацијата“, се исправи неправдата кон НВО од времето на Груевски

Преку автентичното толкување, Владата на Северна Македонија, заедно со владините институции и Собранието, ја исправаат неправдата која што поранешната власт на ВМРО-ДПМНЕ, им ја нанесе на невладините организации. Тие биле казнувани и давале пари неправедно, за грешки што не ги направиле. Ова го изјави денеска вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, и додаде дека преку погрешното толкување или...

Што покажа и што можеме да научиме од првиот претседателски изборен круг

Фото: Борче Поповски
Првиот круг од претседателските избори во Република Северна Македонија (РСМ) покажа дека политичката реторика која не дава конкретни резултати на терен и подобар живот за граѓаните веќе не функционира, особено не кај албанските гласачи, коментираат соговорниците за „Порталб.мк“. И оние кои гласаа, но и оние кои не гласаа, испратија порака дека власта треба под итно да се реформира, почнувајќи со...

Потпишан Меморандум за соработка меѓу Владата и Фондацијата „Метаморфозис“ за страгегијата за транспарентност

Министерот задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски и извршниот директор на Фондацијата „Метаморфозис“, Бардил Јашари, вчера го потпишаа Меморандумот за соработка меѓу Владата на Република Северна Македонија и фондацијата „Метаморфозис“ за поддршка во креирањето и реализацијата на стратегијата за транспарентност на Владата на Република Северна Македонија. Стратегијата ќе биде резултат на регионалниот проект ACTION SEE, спроведен од „Метаморфозис“...

Владата на Македонија најдобра во регионот според индексот на отвореност на институциите

Според најновото истражување, Владата на Македонија покажа 75,61% отвореност и најдобри резултати во регионот и пораст од 23,27% во споредба со изминатиот период. Истражувањето е направено преку Индексот на отвореност, дизајниран според единствена Методологија за мониторинг која одговара на потребите и препораките за земјите од Западен Балкан. Ова истражување за отвореноста, отчетноста и транспарентноста на институциите во Македонија и 5 држави...

ФООМ ќе поддржува реформи кои се за подобро образование, судство и борба против корупција

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски на завршниот настан по повод 25 години од формирањето на Фондацијата Отворено општество - Македонија порача дека дигитализацијата е најкусот пат до транспарентноста и до отчетноста кон граѓаните. – Транспарентноста е инструмент во рацете на граѓаните кој им овозможува да ја оценат релевантноста на процесите и одлуките донесени од институциите – рече...

Утре се одржува првиот Форум за управување со интернет во Македонија

Во амфитеатарот на Министерството за надворешни работи, утре ќе се одржи првиот годишен Форум за управување со интернет - ИГФ МКД (Internet Governance Forum Macedonia). Целта на настанот е подигнување на свеста и промовирање подобро разбирање на „управувањето со интернетот“. - Форумот за управување со интернетот Македонија – ИГФ МКД е посветен на решавање на прашањата како што се слободниот пристап,...

Денеска конференција „Е-Општество“ за слобода и за приватност на интернет

„Слобода и приватност на интернет“ е темата на единаесеттата меѓународна конференција „Е-општество“, што се одржува денеска во хотелот „Холидеј ин“, а се спроведува во рамките на проектот „Децентрализирана соработка помеѓу регионот Долна Нормандија и Република Македонија“, во соработка со Фондацијата за интернeт и општество „Метаморфозис“ и со Меѓународниот институт за човекови права и мир од Каен, Франција. Конференцијата ќе се...

Утре конференција „Е-општество“ за слобода и за приватност на интернет

„Слобода и приватност на интернет“ е темата на единаесеттата меѓународна конференција „Е-општество“, што ќе се одржи утре во хотелот „Холидеј ин“, а се спроведува во рамките на проектот „Децентрализирана соработка помеѓу регионот Долна Нормандија и Република Македонија“, во соработка со Фондацијата за интернeт и општество „Метаморфозис“ и со Меѓународниот институт за човекови права и мир од Каен, Франција. Бардил Јашари,...

Ако соученик ве малтретира во вибер група, направете скриншот и пријавете го кај педагогот

Ученик фотографирал соученик во соблекувална пред часот по физичко образование, па потоа фотографијата ја споделил во вибер група во која сите се исмејувале со ученикот-жртва. Девојка споделила фотографија со...