fbpx
Таг: јанис музалас

таг: јанис музалас

Музалас: Грција повеќе не може да прима бегалци

Грција повеќе не може да прими ниту еден бегалец, алармира грчкиот министер за миграциски политики Јанис Музалас во интервју за германскиот неделник „Шпигел“ објавено вчера. Тој ги повика земјите-членки на ЕУ да не ја обноват Даблинската регулатива, која дозволува враќање на барателите на азил во првата земја од ЕУ во која влегле. - Најмногу што можеме е да примиме многу...

Грција очекува да се намали бројот на бегалци на островите од април догодина

Во април следната година ќе почне постепеното намалување на бројот на бегалците од островите, најави грчкиот министер за миграција, Јанис Музалас. Во интервју за грчкиот весник „Авги“, Музалас го посочува преголемиот број на бегалци и на мигранти на островите како еден од најголемите проблеми и предизвици за грчката влада од бегалската криза, заедно со потребата за добра интеграција на...

Музалас: ЕУ мора да има план Б ако Турција го раскине договорот за бегалците

Грчкиот министер за миграција, Јанис Музалас, апелира Европската Унија да смисли план Б во случај да дојде до ново ескалирање на бегалската криза. Во интервју за германскиот весник „Билд“, Музалас посочува дека постои голема загриженост кај грчката влада за потенцијално раскинување на договорот меѓу Турција и ЕУ со кој од март се контролира бегалскиот бран кон грчките острови. Музалас истакнува дека...

Атина загрижена дека кризата во Турција може да доведе до нов бегалски бран

Кај грчката влада постои загриженост за потенцијално ново зголемување на бегалскиот бран од Турција по обидот за државен удар против претседателот Реџеп Таип Ердоган. Иако владата јавно покажува воздржаност и смиреност, проценките се дека постои подготвеност за нов голем бран бегалци од турскиот брег, особено ако Турција одлучи да го прекрши мартовскиот договор со Европската Унија. На фактот дека кризата во Турција...

Музалас: Идомени ќе се расчисти за еден месец

Грчкиот министер за миграција, Јанис Музалас, уверува дека кампот кај Идомени ќе се испразни за еден месец. Одговарајќи на пратенички прашања во грчкото собрание, во клима на неизвесност за неговото останување во владата, Музалас истакна дека бегалците ќе си заминат од кампот до крајот на следниот месец, без никакви проблеми и без да мора да се примени каква било полициска принуда. - Во текот...

Ципрас ќе одлучува за Музалас по Самитот на ЕУ за бегалската криза

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе одлучи дали министерот за миграција, Јанис Музалас, ќе остане во владата по завршување на Самитот на Европската Унија за бегалската криза. Самитот е закажан за утре и, како што истакна портпаролот на грчката влада, Олга Геровасили, приоритет за грчката влада во моментов е успешно справување со бегалската криза и наоѓање решение на европско ниво. Поради...

Ципрас и Каменос на тет-а-тет средба: Независни Грци инсистираат на оставка од Музалас

Продолжува тензијата во грчката влада и неизвесноста што ќе се случува со министерот за миграција, Јанис Музалас, кој синоќа во интервју ја нарече нашата држава со името Македонија. Министерот за одбрана и лидер на Независни Грци, Панос Каменос, во врска со ова прашање имаше едночасовна средба со својот коалициски партнер, премиерот Алексис Ципрас. Засега нема официјална потврда дали Музалас останува или...

Атина предупредува: Границата нема да се отвори, бегалците да останат во камповите

Грција треба да се подготви за десетици илјади бегалци. Ова предупредување до целиот грчки народ, организации и институции го упати денеска министерот за миграција, Јанис Музалас, истакнувајќи дека целото грчко општество ќе мора да ја подели тежината и одговорноста за оваа ситуација. - Преминот кај Идомени нема да се отвори - истакна Музалас. Тој забележа дека грчката влада секојдневно работи на...

Грција со критика за Македонија поради затворањето на границата за Авганистанците

Грчкиот министер за миграциски прашања, Јанис Музалас, ја критикуваше Македонија за прекршување на европскиот договор за бегалската криза, со кој се гарантира дека границите за бегалците ќе бидат отворени и слободни за премин до 6 март. Коментарот на Музалас доаѓа по одлуката да не се пропуштаат бегалци од Авганистан од Грција во Македонија, поради што од грчка страна од...

Градоначалниците од Атина реагираат на носењето на мигрантите од Идомени

Расчистувањето на Идомени и пренесувањето на голема група мигранти од грчко-македонската граница во Атина, создаде нови главоболки за грчката влада и за министерот за внатрешни работи и за миграција, Јанис Музалас. Четворица градоначалници од јужните предградија на Атина, каде привремено се сместени мигрантите, реагираат против оваа одлука и бараат да не се дозволи нивните населби да станат ново Идомени. Поконкретно,...

Грција ги негира тврдењата за исклучување од шенгенската зона и за одбиена соработка со Фронтекс

Грција остро реагира во врска со информациите дека Европската комисија (ЕК) размислува за нејзино исклучување од шенген- зоната поради проблемот со справување со бегалците. Министерот за внатрешни работи, Јанис Музалас, на денешната средба со новинарите истакна дека овие информации доаѓаат како предлози и притисоци од држави како Унгарија, меѓутоа не се официјален став, ниту размислување на ЕК. Музалас призна дека постојат вакви предлози...

Коѕиас ќе продолжи да ја води грчката дипломатија

Никос Коѕиас останува шеф на дипломатијата во втората влада на Алексис Ципрас. Портпаролката на владата, Олга Геровасили, вчера на полноќ ги објави имињата на новите министри и заменици од СИРИЗА и од коалициската Независни Грци. Владата ќе поднесе заклетва рано утринава, а старо-новиот премиер Ципрас веднаш потоа заминува во Брисел на состанок за бегалската криза. Првите оцени во Грција се дека...

„Твич“ ги укина новите правила за рекламирање откако стримерите почнаа да ја напуштаат платформата

Услугата за пренос во живо „Твич“ објави дека ги укинува своите нови правила за рекламирање - одлука што ја донеле откако неколку стримери најавија дека ја напуштаат платформата. Оваа платформа,...