fbpx
Таг: Јанис Бутарис

таг: Јанис Бутарис

Атинскиот градоначалник за солунскиот колега: Бутарис е вистински патриот

Солунскиот градоначалник Јанис Бутарис откако се најде под жесток притисок за предлогот за евентуална промена на името на солунскиот аеродром „Македонија“, доби поддршка од својот атински колега Јоргос Каминис, кој на „Твитер“ го опиша како „вистински патриот“. „Патриотизам е да се служи во интерес на граѓаните со реализам. Јанис Бутарис е вистински патриот“, напиша Каминис на „Твитер“ споделувајќи заедничка фотографија...

Бутарис: Погрешно бев протолкуван, не предлагам промена на името на солунскиот аеродром

Погрешно беа протолкувани моите изјави, никогаш не предложив, ниту предлагам промена на името на аеродромот, вели солунскиот градоначалник Јанис Бутарис, по реакциите што ги предизвика велејќи дека треба да се размисли за промена на името на аеродромот во Солун кој се вика „Македонија“. Бутарис, изрази жалење што, како што рече, бил изваден и објавен само еден дел од изјавите, а...

Бутарис: Туристите мислат дека слетуваат во Скопје, а не во Солун

Градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис изјави дека треба да се размисли за промена на името на солунскиот аеродром „Македонија“ бидејќи туристите кога слетуваат во Солун мислат дека доаѓаат во Скопје. – Не велам дека треба да се промени, но само јавно прашувам, да размислиме за тоа бидејќи името „Македонија“ го подели светот, не подели нас и од тоа сите губиме...

Бутарис: Терминот „Македонија“ не е закана за идентитетот на Грција

Градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис, изјави дека Грците се слабо информирани и не разбираат дека Скопје нема да им го украде идентитетот ако името на земјата го содржи зборот Македонија. -Многу сум разочаран што по 25 години спор за името ние сме во истата позиција. Психологијата и размислувањето на голем број грчки граѓани не е променето. Проблемот е во тоа...

Бутарис: Прашањето за името е „надувано“ поради глупавоста на политичарите

Мора да имате добри односи со соседите. Прашањето за името е надувано пред се поради глупавоста на политичарите. Луѓето сакаат да си најдат идентитет. Со отстапки од двете страни, но и од опозицијата, подготвени се за компромис. Господинот Заев рече дека ќе го смени името на аеродромот, ќе ги смени таблите на улиците, вели солунскиот градоначалник Јанис Бутарис во...

Заев: Вечерата со Бутарис е порака дека постои волја за решавање на спорот за името

Премиерот Зоран Заев бил на вечера со солунскиот градоначалник Јанис Бутарис за Нова година во Солун за да испрати позитивна порака дека постои волја за решевање на спорот со името. Ова денеска го изјави Заев, во својот прв коментар пред македонските новинари по вечерата со Бутарис. Одговарајќи на прашања на новинарите во врска со посетата на Солун тој рече дека создадената...

Заев на предновогодишна вечера со Бутарис во Солун

Премиерот Зоран Заев на „Твитер“ соопшти дека е во Солун, каде, како што претходно беше најавено, ќе ја дочека Новата година со градоначалникот Јанис Бутарис. „Солун прекрасен како и секогаш, пријателски град од соседна Грција. На заедничка вечера со градоначалникот Бутарис разговараме за нештата кои нé поврзуваат, во позитивна атмосфера. Му се заблагодарив на гостопримството и ги споделивме очекувањата...

Заев за Нова година ќе биде во Солун кај Бутарис

Премиерот Зоран Заев, Нова година ќе ја дочека во Солун, каде домаќин ќе му биде градоначалникот на градот, Јанис Бутарис, пренесува порталот „Нова“. Заев ја прифатил поканата која Бутарис му ја упати додека беше во работна посета на Скопје во ноември, и кога се сретнаа со македонскиот премиер. Освен што го покани во Солун, во знакот на добрососедските односи, Бутарис истакна...

Бошњаковски: Ако се постигне договор за името, ќе се организира референдум

Течат преговорите за спорот со името под закрила на Обединетите нации, но во моментов нема видливо решение, но секако кога ќе биде постигнат договор, ќе се организира референдум, рече портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски на новинарско прашање на денешната прес-конференција дали има некаков исчекор во долгиот спор. Прашан дали премиерот Заев ја прифатил поканата на солунскиот градоначалник Јанис Бутарис да...

Димитров и Бутарис разговараа за зајакнување на соработката во културата и во образованието

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, и градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис, кој е во работна посета на Македонија, на денешната средба се согласиле дека комуникацијата меѓу граѓаните на двете земји е од извонредно значење за зајакнување на заемната доверба и разбирање, се наведува во соопштението на Министерството за надворешни работи. На средбата, поконкретно, станало збор за прекуграничната соработка и...

Иванов и Бутарис разговаа за развој на проектот Вардар – Морава – Дунав

И покрај отвореното билатерално прашање, соработката меѓу македонското и грчкото општество е на завидно ниво, но потребно е нејзино понатамошно унапредување, оцени претседателот Ѓорге Иванов на средбата со градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис. - Република Македонија е подготвена за понатамошно зајакнување на соработката во сите сфери од заемен интерес, кои ќе придонесат за нашата заедничка визија за регионална стабилност и просперитет,...

Заев веќе не е сигурен дека спорот за името може да реши во 2018 година

Премиерот Зоран Заев денеска не сакаше да прецизира дали спорот за името ќе се реши во текот на 2018 година, бидејќи разговорите се на самиот почеток. - Владата уште од првиот момент го подготвува теренот за наоѓање решение преку градење на пријателство со сите наши соседи, вклучувајќи ја и Грција. Постои пријaтелска атмосфера и позитивен момент, но уште нема никакви...

Димитров нема да реагира кај Коѕиас за налепниците од грчките цариници

Иднината на регионот била тема на билатералната средба на шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, и на неговиот грчки колега, Никос Коѕиас, но и на четиристраната средба што денеска се одржува во Солун, а на која присуствуваат и владини претставници од Бугарија и од Албанија. - Разговаравме за тоа што можеме да направиме за да создадеме една позитивна визија за иднината и...

Голем број туристи од Грција, Бугарија и од Албанија во Охрид за Прочка

Стотици Грци, но и помал број туристи од Албанија и од Бугарија, допатуваа во Охрид и во Струга за прослава на верскиот христијански празник Прочка. Гостите што допатуваа во Охрид го заживеаја градот. Кафулињата и рестораните се полни, а шеталиштето наликува како во сезона. Навечер гостите ги посетуваат православните храмови. Задоволни се и туристичките агенции, хотелитерите и приватните станоиздавачи. Лани, во посета на...

Охрид и Солун ќе соработуваат во туристичка размена

Градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис, заедно со неговиот заменик, Спирос Пенгас, се сретнаа во Охрид во неформален разговор со претставници на локалната самоуправа. Бутарис, чии предци се по потекло од Крушево, на покана на претседателот Ѓеорге Иванов присуствуваше на Школата за млади лидери. На средбата било договорено грчки туристички оператори да бидат гости и да учествуваат на промотивната тура „Охрид 2016“,...

Школата за млади лидери се одржува по седми пат на иницијатива на претседателот Иванов

Школата за млади лидери на која ќе учествуваат 45 учесници ќе започне денеска и ќе трае до 26 август во Охрид. Покрај претседателот Ѓорге Иванов на чија што иницијатива се одржува седмата по ред Школа за млади лидери, на свеченото отворање ќе се обратат и Петар Стојанов, поранешен претседател на Република Бугарија, Исмаил Серагелдин, директор на Александриската библиотека и други високи...

Ако соученик ве малтретира во вибер група, направете скриншот и пријавете го кај педагогот

Ученик фотографирал соученик во соблекувална пред часот по физичко образование, па потоа фотографијата ја споделил во вибер група во која сите се исмејувале со ученикот-жртва. Девојка споделила фотографија со...