fbpx
Таг: Јани Макрадули

таг: Јани Макрадули

Вклучувањето на Поштата во листата на најзагрозени споменици во Европа отвара можности за финансирање на нејзината обнова

Европа Ностра – Европскиот глас на граѓанското опшество посветено на културното и природно наследство и неговата партнерска организација, Институт на Европска Инвестициoна Банка, вчера ја објави Листата на 7-те најзагрозени споменици и локалитети со културно наследство во Европа за 2021 година. На листата е вклучена и зградата на Централната Пошта во Скопје, ремек-дело на македонскиот архитект Јанко Константинов. По тој...

Макрадули именуван за член на УО на „Пошта“, Деспотовски разрешен од ФИТР

Владата на вчерашната 18. седница заклучи да му препорача на Надзорниот одбор на Акционерско друштво за поштенски сообраќај „Пошта на Северна Македонија“ во државна сопственост–Скопје за член на Управниот одбор на АД „Пошта на Северна Македонија“ во државна сопственост–Скопје да го избере Јани Макрадули, информираат од владината прес-служба. Владата донесе Одлука за давање на претходна согласност на Управниот одбор на...

Жителите на Кочани ја поддржаа иницијативата за прогласување на дел од Осоговските Планини за заштитен предел

Жителите на Кочани ја поддржаа иницијативата за прогласување на дел од Осоговските Планини за заштитен предел. Граѓанските организации, кои вчера присуствуваа на првата јавна расправа во салата на Спомен-домот „АСНОМ“ во Кочани, на која беше презентирана Студијата за валоризација за предлог-подрачјето за заштита на “Осоговски Планини” во категоријата V- Заштитен предел, побараа по прогласувањето на актот што побрзо да...

Пратеници, појавете се во Собранието и донесете забрана за увоз на отпад, апелираат од О2

Застанете зад вашите зборови и појавете се во Собранието утре, ставете ја точката за гласање и изгласајте ја конечно. Престанете да нè лажете како мали деца -  им порачаа на пратениците на владеачката коалиција од граѓанската Иницијатива О2 откако минатата недела не помина како точка на дневен ред предлогот за забрана на увоз на отпад како енергенс. Измените на Законот...

Иако опасен отпад увезуваме само како суровина или енергенс, екологистите тврдат дека и тоа се злоупотребува

Дали во Македонија се увезува опасен отпад или не и за која намена воопшто се увезува отпад во земјава е дилема со која се соочуваат граѓаните откако во јавноста се појавија фотографии на увезен отпад. Ова прашање е регулирано со постојниот Закон за управување со отпад, а последниов месец дена државата во неколку наврати демантираше дека во Македонија се...

Светска Банка со поголем фокус на борбата со загадувањето во земјите на Западен Балкан

Годишно во светот умираат 4,2 милиони луѓе од последиците на загадениот воздух, а речиси 91 процент од светската популација живее во услови на загаденост, рече Марко Мантованели директорот за регионот на Европа и Централна Азија на Светска банка на денешната регионална конференција за земјите од Западен Балкан  „Управување со квалитетот на воздухот на Западен Балкан - Прашања, решенија и...

Општина Кочани избра лабораторија за дополнително мерење на аерозагадувањето

Лабораторијата „Еколаб“ од Прилеп, е избран изведувач за дополнително мерење на квалитетот на амбиенталниот воздух во Кочани. Задачата на лабораторијата е да ја утврдува состојбата со ПМ-честичките и издувните гасови во воздухот на локации детектирани од страна на инспекциските служби. Аерозагадувањето во Кочани има константно повисоки вредности, поради што, по вонредната инспекција компанијата „Пејпр мил“ за производство на пластични...

„Fridays for Future“ од Скопје упаднаа на конференција за аерозагадување: Бесконечни конференции – нула резултати!

Ги анализиравме сите мерки од сите министерства кои се поврзани со аерозагадувањето во последната година и нашите анализи кажуваат дека околу 30% од мерките се спроведени. Ова го соопшти на денешната прва Регионална конференција за аерозагадување Ана Чоловиќ Лешовска од организацијата „Еко свест“, како домаќин на конференцијата во Скопје. Заменик министерот за животна средина, Јани Макрадули, истакна дека актуелната власт...

Екологистите за Планот за чист воздух: Mногу „ќе“, a слаба реализација

Од Програмата за намалување на аерозагадување за оваа година, сè останува на „ќе“, стои во реакцијата на О2 Иницијативата на интервјуто на заменик-министерот за животна средина, Јани Макрадули за „Слободен печат“, во која тој тврди дека еко-активистите погрешно ги разбрале податоците со кои тој пред една недела излезе во јавноста за да го презентира што е сработено од владината...

Остри реакции од еколошките здруженија за спроведувањето на Планот за чист воздух и за Макрадули

Девет месеци откако беше најавен како стратешки приоритет на Владата за справување со аерозагадувањето во државата, Планот за чист воздух влезе во фаза на реализација, проследен со критики од еколошките здруженија. Јани Макрадули, заменик министерот за животна средина задолжен од Владата за спроведување на Планот за чист воздух, вчера го презентираше сработеното: 64 милиони евра доделени на 19 македонски општини...

Владата пренаменува два милиона евра за замена на нееколошките системи за греење

Владата ќе пренамени 121 милиони денари (околу 2 милиона евра) од буџетот за реализација на Програмата за намалување на аерозагадувањето за 2019 година. Дополнителните средства од буџетот се наменети за замена на постоечките нееколошки системи за греење во домаќинствата, градинките, основните и средните училишта, здравствените и административните објекти во најзагадените градови со горилници на плин, со АЦ инвертери, ВРФ...

Швеѓанката Грета ја покрена и Македонија: На Запад дуваат нови ветрови, мораме да ги следиме

Домашната јавност веројатно слушнала за малата Швеѓанка Грета Тунберг и нејзините петочни штрајкови пред Парламентот на оваа земја со барање политичарите сериозно да разберат дека мораат нешто да сторат за да се спречи глобалното затоплување пред да биде предоцна, но, впечаток е дека климатските промени се далеку долу на листата проблеми кои ја загрижуваат. Група млади луѓе од Скопје, собрана...

Една година по протестите уште се чека законот за Водно

Речиси една година откако беше најавен дека ќе биде донесен во најкус можен рок, законот за заштита на Водно се уште е заглавен во институционалните лавиринти. Во подготовката на законот, покрај Град Скопје учествува и канцеларијата на Програмата за развој на Обединетитие нации (УНДП). Како што е познато, проблемот кој се појави со трасата за изградба на гасоводот на делницата...

И мерната станица во Центар жртва на горештините: Крахира мониторингот на аерозагадувањето

Skopje i Vodno sonce sonchevo krstot od Kale
Мониторинг системот на мерната станица Центар е надвор од функција и не го мери аерозагадувањето во центарот на Скопје. Последните податоци кои ги испраќаше оваа мерна станица континуирано покажуваа зголемени вредности на ПМ 2,5 честичките од 62 микрограми на кубен метар, а вчера од 18 часот оваа мерна станица е исклучена. Претходно на истата станица откажа сензорот за ПМ...

Аерозагадувањето расте, греење нема, мерачите се исклучени, нови дури догодина

Загаден воздух со вредност од дури 404 микрограми на кубен метар ПМ 10 честички кај скопски Ректорат беа забележани на страницата „Мој воздух“ денес во 11 часот. На половина од календарската 2019 година, државата се уште не ја извршила набавката на инструментите од мрежата на 17 мерни станици во земјата кои го мерат аерозагадувањето, а кои во моментов се...

Струмичките екологисти контра Макрадули: Не веруваме во стандардите за кои зборувате за Иловица

За какво почитување на закони, светски пракси и техники зборувате господине Макрадули кога зборувате за рудникот Иловица-Штука, кога токму за овој рудник државата досега прекршила неколку закони, промашени и истечени се сите законски рокови веќе со години, го прашуваат струмичките екологисти заменик-министерот за животна средина, Јани Макрадули, по повод изјавата што тој ја даде на „Радио Слободна Европа“. Тој во...

Се намалува ДДВ-то за парното од 18 на пет отсто

Данокот на додадена вредност (ДДВ) на парно-греењето ќе се намали од 18 на пет отсто информираше денеска премиерот Зоран Заев по одржувањето на состанокот на Интересорската група за животна средина. „Намалувањето на данокот ќе значи и пониски сметки за парно греење за околу 11 отсто или за 220 денари месечно, односно 2.600 денари годишно. Намалувањето на данокот ќе биде дополнителен...

Со 160-те мали централи ќе ја бетонираме земјата, а нема да ја постигмене целта

Дури и да се изградат сите 160 мали хидроцентрали кои се планирани да бидат изградени во државата, Македонија нема да го достигне таргетот на ЕУ до 2020 година да произведува 25 проценти од енергијата од обновливи извори. Ова беше соопштено на денешната меѓународна конференција „Хидроенергетски проекти и заштита на природата – предизвици и решенија“, што се одржа во Скопје, во...

„Го сакам Водно“: Предложениот закон далеку од ветувањата на Шилегов за заштита на Водно и Матка

На толку дебати, состаноци, средби и средства на даночните обврзници дадени за експерти и дневници, работните групи кои се задолжени за изработка на овие закони ни даваат старо-нов закон за Водно, без битни промени, и буквално препишан од пред 40 години. Ова е реакцијата на граѓанското здружение „Го сакам Водно“ по повод денешната изјава на Јани Макрадули, заменик-министерот за животна...

ДЗР контра Макрадули: Ревизорскиот наод дека индустријата загадува е точен

Сите податоци кои се презентирани во Меѓународниот ревизорски извештај за квалитет на воздухот, кој неодамна беше објавен од страна на Државниот завод за ревизија се релевантни и се обезбедени од надлежни институции од страна на ревизорскиот тим, се вели во писмената реакција на Државниот завод за ревизија, откако „Мета“ побара коментар на изјавата на Јани Макрадули, заменик-министерот за животна средина...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...