fbpx
Таг: Јаким Неделков

таг: Јаким Неделков

Наставниците ќе земат зa 1.000 денари повисока јануарска плата

За околу 1.000 денари ќе им биде повисока јануарската плата на просветните работници во основното и во средното образование, која треба да ја земат околу 15 февруари. Ова се случува согласно спогодбата која лани ја потпишаа првите луѓе на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) Јаким Неделков и министерот за образование и наука Јетон Шаќири, по ланскиот неколкунеделен...

Наставниците што имале плата од околу 26.000 денари, од овој месец ќе земаат околу 30.000 денари

За 15 отсто повисоки плати ќе добиваат од овој месец вработените во основното и во средното образование. Така на пример, ако платата на наставникот досега изнесувала околу 26.000 денари, со новата пресметка таа ќе изнесува околу 30.000 денари. Септемвриската покачена плата, вработените треба да ја добијат деновиве. Јаким Неделков, претседателот на Синдикатот за образование, наука и култура за Мета.мк вели...

Со договореното покачување, наставникот што сега има 26.000 денари плата, би имал 29.900

Во посредство на помирувач, поминаа 19 дена од процесот на помирување и преговори, во кој Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) и Министерството за образование и наука (МОН) ги приближија ставовите околу висината на платите на вработените во образование. По последната синоќешна средба, министерот Јетон Шаќири соопшти дека почнувајќи со исплата од септември, платите ќе бидат зголемени за...

Од утре учениците ќе одат на училиште, СОНК го стави штрајкот во мирување

Штрајкот во училиштата е ставен во мирување и од утре учениците ќе одат во училиште, соопшти попладнево претседателот на СОНК Јаким Неделков на прес-конференција. Неделков истакна дека ваквата одлука на Советот на синдикатот доаѓа по добиеното известување од Министерството за образование и наука со кое отпочнува постапка за помирување. Советот на СОНК ги анализирал законските одредби согласно законот за мирно решавање...

Повисоки плати ќе побараат синдикатите, на протест во Штип во сабота

Десетина гранкови синдикати, членки на Конфедерацијата на самостојни синдикати (КСС) ќе излезат на протест во Штип, во сабота. На прес-конференција во Штип, претседателот на СОНК, Јаким Неделков кажа дека главните барање се зголемување на платите за 25 отсто, но има и повеќе други барања, како што е вклучување на синдикатите во најавените реформи и почеток на  дијалог со владата. -Нашето...

Неделков: Јавен обвинител со истечен мандат нема легитимитет да застапува обвинение

Адвокатите на Зоран Заев на денешното рочиште за случајот „Поткуп“ го оспорија легитимитетот на обвинителот Владимир Милошевски и до судот приложија одлука на Советот на јавни обвинители, според која на Милошевски му е истечен мандатот во обвинителството за организиран криминал и за корупција. Според одлуката на Советот, што ја приложија адвокатите, Милошевски бил привремено распореден во Основното јавно обвинителство за...

Неделков: Се прави хајка против СОНК за да се разбие единството на синдикатот

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Република Македонија е цел на напади и на организирана хајка од страна определени медиуми и политичка партија, кои имаат цел да го разбијат единството на синдикатот, вели претседателот на СОНК, Јаким Неделков. - Во изминатите седмици, наша проценка и тврдење е дека врз СОНК се врши организирана, диригирана и оркестрирана хајка за...

ВМРО-ДПМНЕ и Левица со амандмани против покачување на платите на судиите и обвинителите

ВМРО-ДПМНЕ и Левица денеска со 4.500 амандмани ги блокираа четирите закони кои предвидуваат покачување на платите на судиите и јавните обвинители, како и на судскиот и обвинителскиот совет. Предлог-законите...