fbpx
Таг: јагниња

таг: јагниња

Спречен шверц на јагниња од Македонија во Албанија

Спречен бил нелегален извоз на 63 јагниња кои од Македонија требало да завршат во Албанија, соопшти Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ). Во координирана акција со инспекторите од МВР, возилото со кое се транспортирале јагнињата било стопирано од полициски службеници во Струга и по спроведена контрола од инспекторите на АХВ, утврдено било дека станува збор за 63 јагниња кои не...

Нелегален сточен пазар никна на тротоарите на влезот во Тетово

Продолжува узурпацијата на јавните површини во Тетово од уличните продавачи. На тротоарот на влезот во Тетово никнува нелегален пазар на кој се продаваат животни. Она што започна минатиот четврток со само двајца или тројца продавачи, оваа недела се претвори во вистински сточен пазар. Сепак, по сè изгледа, ова не ги вознемирува воопшто претставниците на комуналниот инспекторат, кои се недостапни...

Откупувачите на јагниња не очекуваат проблеми со пласманот

Откупувачите на јагниња на средбата со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски посочиле дека не очекуваат проблеми со пласманот и дека јагнето во целост ќе биде откупено. Тие, како што информираат од МЗШВ, позитивно ја оцениле иницијативата што се спроведува преку Агенцијата за храна и ветеринарство за попис на бројот на овци и кози, која што е во...

Сојуз на земјоделци: Јагнешкото месо со ниски откупни цени

Во пресрет на Велигден, јагнешкото месо се продава по цена од 120 денари за еден килограм, реагираат од Сојузот на земјоделци. Според нив, цената е најниска споредувајќи ги последниве неколку години, кога јагнешкото се продаваше по 160 денари за килограм. Сточарите не можат да ги покријат трошоците, голем дел од нив се во загуба. Проблемот може да се надмине ако...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...