fbpx
Таг: извршна власт

таг: извршна власт

Државни органи без интернет-страници, без социјални мрежи и со портпароли „на одмор“

Варира нивото на транспарентност и отчетност кое го достигнуваат државните институции во однос на комуникацијата со јавноста. Дел од македонските државни органи котираат високо на листата на отчетни институции, дури и се рангирани најдобро во регионот, а други се на самото дно на истата листа, речиси сосема недостапни за граѓаните. Додека едни имаат разработено цели стратегии за комуникација, други...

Промовирани резултатите од Проценката на добро владеење преку Индексот на отвореност

Во организација на Фондацијата Метаморфозис, денеска беа промовирани резултатите од Проценката на состојбата на доброто владеење во единиците на локалната самоуправа во Република Северна Македонија за 2022 година, како и резултатите од Проценката на добро владеење во Северна Македонија и регионот преку Индексот на отвореност според мерењето за 2021 година. Резултатите беа презентирани на онлајн настан, на кој се...

АНАЛИЗА: За плати во јавен сектор 538 милиони евра – увид во платите во министерствата

Годинава за исплата на плати во јавниот сектор ќе се потрошат нешто повеќе од 538 милиони евра. Со ребаланс на Буџетот планирано е зголемување на сумата за 1,7 отсто, но од Владата тврдат дека растот нема да биде како последица на порастот на бројот на вработени, пишува Порталб.мк. „Расходите за исплата на платите се проектирани на ниво од 33,2 милијарди денари...

За да се спречи корупција, државните институции мора да ги објавуваат информациите во отворен и лесно достапен формат

Нема директна корелација меѓу отвореноста на институциите и нивните буџети. Нема ниту корелација меѓу отвореноста на органите на извршната власт и отвореноста на министерствата под кои тие спаѓаат, ова го покажуваат резултатите од сеопфатно емпириско истражување засновано врз Индексот на отвореност при Проектот за граѓанско учество на УСАИД и Националната фондација за демократија, кој го реализираше Фондација Метаморфозис во...

Почна вториот бран мерења на отчетноста на извршната, локалната и законодавната власт

Фондацијата за интернет и општество, „Метаморфозис“, заедно со други партнери од регионот го почна вториот бран на мерења преку индикатори на отвореност, отчетност и транспарентност на владите и државните институции во шест земји од регионот. Истражувањето е дел од проектот „Актион СЕЕ“ – одговорност, технологија и Мрежа на институционална отвореност во Југоисточна Европа. Како што соопштија од „Метаморфозис“ деновиве биле...

Жерновски влегува во централната власт, СДСМ ќе има свој кандидат за Центар

Сегашниот кандидат за градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски, ќе ја повлече кандидатурата за втор мандат на претстојните локални изброи, соопшти премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на „Телевизија 24“. - Со Андреј Жерновски долги години имавме одлична соработка. Договоривме да биде активен чинител во централната власт и со неговата стручност и искуство ќе учествува во сето она што преставува...

Извршната власт во Македонија со најнизок степен на отвореност во регионот

Извршната власт во Македонија е на последно место во регионот според степенот на отвореност, покажува истражувањето направено во рамки на проектот „Актион СЕЕ“ имплементиран од Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“. Според Тамара Ресавска, проектен координатор во „Метаморфозис“, анализата е направена врз основа на веб-страниците на институциите, законската регулатива, подзаконските акти и прашалници испратени до институциите. - Македонија стои најниско во...

Цела Македонија под привремена управа – в.д. ги водат судовите, владата и собранието

Трите власти во државата - законодавната, судската и извршната - се под привремена управа. Веќе два месеци, и подолго, на чело на најважните судови, Владата, Собранието, МВР се наоѓаат вршители на должност, кои привремено ги извршуваат раководните функции на кои се поставени. Ваквата ситуација го скратува дијапазонот на одлуки и на решенија што можат да ги носат, а и веќе донесените...

СДСМ: ДУИ само ја усложнува политичката криза

Со денешниот потег ДУИ ја усложнува и дополнително ја комплицира политичката криза во Република Македонија, соопшти СДСМ. Од опозициската партија велат дека ДУИ еднострано напушта техничка влада, формирана согласно Договорот од Пржино, за спроведување на слободни, фер и демократски избори во Македонија. „Во периодот кога во рамки на проектот „Вистината за Македонија“ беа објавувани докази и аргументи, за криминалот и курупцијата...

Реакции: Повеќе сценарија зад одлуката на ДУИ

Лидерите на НСДП, Демократски сојуз и ПЦЕР, Тито Петковски, Павле Трајанов и Самка Ибраимовски денеска излегоа со реакции за одлуката на ДУИ да ги повлече своите министри од владата. Петковски смета оваа одлука на коалициониот партнер на ВМРО-ДПМНЕ е само начин да се бетонира датумот договорен за избори. - Според тоа како се одвивале работите во минатото, потегот на интегративците е договорено...

ЛДП: Срамна е одлуката на Уставниот суд за Законот за помилување

Срамна и недемократска е одлуката на Уставниот суд да ја прифати иницијативата за промена на Законот за помилување, со која повторно му се даде право на претседателот на државата да помилува лица осудени за изборни нерегуларности, реагираат од Либералнодемократската партија (ЛДП). Според либералдемократите, денешната одлука на Уставниот суд е уште една потврда за спрегата меѓу извршната власт со поединци во...

Османи: С. Македонија нема да ги признае референдумите во Украина за приклучување кон Русија

Референдумите во окупираните украински територии имаат за цел да послужат како алиби за нелегална анексија на територија, што посебно ги загрозува малите држави, како Северна Македонија и земјава нема...