fbpx
Таг: извидници

таг: извидници

Крводарителска акција по повод Светскиот ден на извидниците, 22-ри февруари

Под мотото „Направи добро дело!“ Сојузот на извидници на Македонија и оваа година за одбележувањето на Светскиот ден на извидниците и роденденот на основачот на извидништвото, Баден Пауел, 22-ри февруари ќе организира крводарителска акција која истиот ден ќе се одржи во Младинскиот центар Матично. Акцијата ќе започне во 10:00 и ќе трае до 18:00 часот во просториите на старо Матично...

Сојузот на извидници ја избра Маја Јанковска за извидник на годината

Маја Јанковска поради ангажманот во својот матичен Извиднички одред Браќа Миладиновци е избрана за извидник на годината за 2021 година, соопштија од Сојузот на извидници на Македонија. Номинираната Маја Јанковска – ЧАЈЧЕ е активна, посветена и општествено одговорна личност, извидник во ИО Браќа Миладиновци повеќе од 15 години. Таа започнала како редовен развигорец, извидник која нема пропуштено акција и републички...

Демант на дезинформациите во медиумите по повод рецензијата на Вистиномер за финансирањето на извидничкиот камп Sex Scouts and Rock’n’Roll

„Вистиномер“ објави демант на нападите и дезинформациите, коишто беа објавени во некои медиуми. „Мета“ го пренесува демантот интегрално: Деновиве во јавноста се појавија написи и други видови реакции кои содржат дезинформации за работата на Вистиномер, како и содржини на социјалните мрежи во кои, покрај дезинформации, има и пцости, други навреди, клевети и закани против порталот и вработените во него. За навредите, клеветите...

Контраспин: Николоски за политички поени одново ги споменува децата

Спиновите се специјалитет на политичарите и политиката од рано во историјата, до денес, па, така е и во земјава. Она што е недозволиво и многу загрижувачко е што, користејќи ги за политички поени, политичарите, а во овој случај и Александар Николоски и неговата партија, не внимаваат на правата на децата. А, тие права се нарушуваат и со непотребно споменување...

Сојузот на извидници го осудува непрофесионалното известување на медиумите, суспендиран Прв скопски извиднички одред

Сојузот на извидници соопшти дека поради огромниот број на медиумски наслови и „стории“ кои, како што велат, содржат очигледни намери за генерализирање на настанот „Секс извидници и рокенрол“ и дискредитирање на извидничката организација, принудени се да реагираат со цел да ги ублажат непроценливите штетни последици по извидништвото, како резултат на безмилосниот натпревар помеѓу медиумите за максимизирање на бројот на...

Прв скопски извиднички одред: Сведочењата за „Есенски бакнежи, прегратки“ се извадени од контекст

Организаторот на настанот „Секс, извидници и рокенрол“, Прв скопски извиднички одред (ПСИО) се огласи со соопштение по наводите во јавноста дека на овој настан имало недолично однесување. Според соопштението на извидниците, официјалното име на настанот било „Есенски бакнежи, прегратки 2021“ и тој се одржувал веќе 12 години, а имал за цел да ги спои основите на рок музиката, извидничките...

Демант на Фондацијата Отворено општество – Македонија: Не го финансиравме кампот „Секс извидници и рокенрол“

Фондацијата Отворено општество – Македонија ги демантира написите кои се појавија во Курир, Република, Нетпрес, Лидер и Плус Инфо, а кои имплицираат дека ФООМ го финансирал извидничкиот настан Sex Scouts and Rock n Roll. Изнесените информации се комплетна невистина и претставуваат дезинформирање на јавноста, велат од ФООМ. „Би сакале да ја информираме јавноста дека Управниот одбор на Фондацијата Отворено општество-...

Обвинител побарал МВР да почне истрага за скандалот со извидничкиот настан „Секс скаутс енд рокенрол“

Дежурен јавен обвинител вчера дејствувал по обелоденувањето на случајот со настанот „Секс скаутс енд рокенрол“ организиран од првиот скопски извиднички одред, на кој имало соблекување на облеката и прашање колку сексуални партнери имале децата. Како што извести Јавното обвинителство (ЈО), дежурниот обвинител издал насоки до МВР кои дејствија да се преземат за да се утврди фактичката состојба. ХЕРА, Асоцијацијата за здравствена...

Во тек е летниот камп во организација на Сојузот на извидници на Македонија

По пауза од две години поради ковид-19 пандемијата, повторно се активираше традиционалниот летен камп во кој учество земаат околу 180 извидници од цела Македонија на возраст од 12 до 16 години.  Деновиве, на плажата во Извидничкиот центар-Охрид, освен редовните посетители можат да се забележат и разиграните деца и млади кои учествуваат на летниот камп што е во организација на...

Извидници од Македонија и од Белгија се дружеа во Извидничкиот центар во Охрид

Извидници од Белгија и од Македонија, изминатава седмица се дружеа во Извидничкиот центар во Охрид, во рамките на младинската размена – „Биди подготвен“ (Wees Paraat). Во младинската размена учествуваа 13 извидници од Белгија и 18 од Македонија, членови на скопските одреди „Брицо“, „Галеб“, „Илинден“, „Марково Крувче“, „Бони М“, Феникс“ од Прилеп и домаќините од Охрид. Гостите од Белгија имаа можност и...
УКИМ

Отворен ден на УКИМ на 19 август

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје организира „Отворен ден на УКИМ“ на 19 август, петок, на кој ќе бидат презентирани студиските програми на факултетите, активностите на студентите и...