fbpx
Таг: извештај

таг: извештај

Повеќе од 500 милиони долари годишно нелегално се изнесуваат од Македонија

На илегален начин, секоја година се изнесуваат во просек по 521 милион долари од Република Македонија. Ова го покажуваат податоците на меѓународната организација „Глобал фајненшал интегрити“ од Вашингтон. Според организацијата, Македонија се наоѓа на 79. место по износот на изнесени нелегални средства во странство. Во периодот меѓу 2003 и 2012 година, најмногу средства од Македонија се изнесени во 2011 година, односно...

Француски војници злоупотребувале деца во Централноафриканската Република

Нова афера ја тресе Франција откако директорот за теренски операции на канцеларијата на Високиот комесаријат за човекови права при Обединетите нации (ОН) во Женева, Андрес Компас, на обвинителството во Париз му доставил интерен извештај на ОН за сексуална злоупотреба на деца во Централноафриканската Репубилка, во која учестувале припадници на француските мировни сили, пренесуваат медиумите. Компас го доставил документот до француските...

Позитивно оценета борбата на Македонија против трговија со деца

Последниот извештај на експертската група за акција против трговијата со деца (ГРЕТА) при Советот на Европа, алармира дека 31 од 35 земји во Европа не прават доволно во оваа област. Извештајот беше објавен денеска во Брисел и покажува сериозни недостатоци во владините политики во Европа. Извршната секретарка, Петја Несторова, во изјава за јавноста истакна дека не е сторено доволно за да се...

ММФ: Јавниот долг во Македонија ќе изнесува повеќе од 50 отсто од БДП во 2017 година

Јавниот долг на Македонија постојано се зголемува и ќе изнесува повеќе од 50 проценти од домашниот бруто-производ (БДП) во 2017 година, предвидува Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во својот последен извештај, кој е објавен вчера, јави „Нова ТВ“. Jавниот долг претставува збир од долгот на централната влада со дологовите на јавните претпријатија и на фирмите кои се во целосна или во доминантна сопственост...

За 365 дена, пратениците изгласале 345 закони

Пратениците во Собранието оваа година речиси секој ден усвојувале по еден закон, па во 2014 година биле донесени вкупно 345 закони, а се одржале 35 седници. Во новиот мандат, кој почна на 10 мај, пратениците одржале 29 седници. Вкупно се донесени 164 закони, од кои 95 по редовна, 57 по скратена постапка и 12 закони за ратификација на договори. Најкратко траела...

Повеќе од половина од граѓаните задоволни од работата на полицијата

Повеќе од 50 отсто од граѓаните се задоволни од работата на полицијата, а висок процент, 64,2 отсто, бележи довербата и почитувањето што граѓаните ги имаат кон чуварите на редот, покажува истражувањето на јавното мнение за полициското работење што на секои две години го прави мисијата на ОБСЕ во земјата, во соработка со Министерството за внатрешни работи. Процентот на задоволство на граѓаните од...

Седум системски грешки виновни за падот на „кингерот“

Седум системски грешки на пилотите придонеле за несреќата во која загинаа претседтелот Борис Трајковски и неговиот тим, соопшти денеска на прес-конференција Омер Кулиќ, претседтел на тимот за испитување на несреќата. Авионот се спуштил под минимално дозволена висина, временските услови биле неповолни, а пилотите не ја почитувале стандардната процедура, да слетаат на друг аеродром. Тие решиле да продолжат со слетување. Авионот...

Истражувачки тим: СФОР намерно ја криеле локацијата на падот на „кингерот“

Денеска, на прес-конференција, претставник на експертскиот тим што го истражуваше падот на авионот во кој загинаа претседателот Борис Трајковски и неговиот тим, детално ги презентираше резултатите од двегодишната работа на случајот и, како дел од заклучоците, наведе дека авионот бил најден 25 часа по падот. - Авионот е пронајден многу порано. Докажано е дека авионот не е најден како што пишува...

Обвинителството го доби извештајот за падот на „кингерот“

Меѓународниот стручен тим денеска до македонското Јавно обвинителство го достави извештајот за авионската несреќа во која животот го загуби претседателот Борис Трајковски и осуммина негови соработници и членови на екипажот. - Јавното обвинителство на Република Македонија го достави извештајот до надлежното обвинителство на понатамошно разгледување и анализа, по што ќе излезе со информации за евентуално понатамошно постапување - стои во...

Што ќе бара ЕУ да направиме

На редовниот декемвриски самит во Брисел, министрите за надворешни работи на Европска Унија денеска треба да ги усвојат заклучоците за стабилизација и за асоцијација. ЕУ во извештајот, на Македонија и на македонската влада им праќа порака во која вели дека треба:   Да се намали политизацијата на државните институции; Да се зголемат независноста на судството и слободата на медиумите; Да се развие конструктивен политички дијалог; Власта...

Мнозинството Американци ја оправдуваат тортурата на ЦИА

Мнозинството граѓани на САД, односо 51 отсто од нив, го сметаат оправдано користењето тортура во текот на сослушувањето на осомничените за тероризам, додека 29 отсто не ги оправдуваат методите што ги користела Централната разузнавачка агенција(ЦИА), се наведува во извештајот што синоќа го соопшти Центарот за истражување „Пју“. Околу 56 отсто од американските граѓани сметаат дека употребата на тортура довела до откривање...

САД: ЦИА била побрутална отколку што тврдела

Методите на испитување што ЦИА ги користела во случајот со осомничените за тероризам биле многу побрутални отколку што тврдела, соопшти американскиот Сенат. Во извештајот на Сенатот се наведува дека програмата за „засилено испитување“ на ЦИА не успеала да ги обезбеди потребните информации. Во документот се наведува дека ЦИА ја довела во заблуда јавноста и политичарите во врска со програмата. Извештајот е презентиран...

Хејгел: Висок степен на готовност во пресрет на извештајот на Сенатот за ЦИА

Американскиот секретар за одбрана, Чак Хејгел, објави „висок степен на готовност“ за американските војници распоредени низ светот неколку часа пред објавување на извештајот на Сенатот за тајните испитувања на ЦИА. Хејгел го најави предупредувањето за време на ненадејната посета на Багдад. Белата куќа вчера соопшти дека се преземаат сите потребни мерки поради „некои назнаки“ за зголемен ризик“ за американските дипломати и...

Извештајот за падот на претседателскиот „кингер“ стигна во Скопје

Шефот на меѓународниот тим што изврши повторна истрага за авионската несреќа во која загина претседателот Борис Трајковски, Омер Кулиќ, на овластениот претставник на Република Македонија, Сотир Костов, за повторената истрага за падот на авионот му го предаде нацрт-извештајот. Тој следните 20 дена ќе биде разгледуван од надлежните во земјава, а потоа тие треба да дадат свое видување.  

Извештајот за падот на „кингерот“, во кој загина претседателот Трајковски, испратен во Македонија

Извештајот за падот на авионот, во кој во 2004 година животот го загуби македонскиот претседател Борис Трајковски и членови на неговиот кабинет, е испратен до македонските власти, изјавил шефот на истражниот тим за утврдување на причините за авионската несреќа, Омер Кулиќ, за агенцијата „Срна“, пренесуваат медиумите. Кулиќ, за „Срна“, посочил дека до средината на декември, извештајот ќе биде подготвен и...

Состојбата во повеќето најсиромашни земји и натаму не се подобрува

Поголемиот дел од 48-те најсиромашни земји во светот не успеале да ги достигнат „милениумските цели“ за развој и покрај големиот пораст, оценето е во извештајот на Обединетите нации(ОН), објавен денеска во Женева. „Милениумските цели“, што ОН ги дефинираа во 2000 година, имаат цел смалување на екстрeмната сиромаштија и на гладот во светот до крајот на 2015 година. Според годишниот извештај на...

Бојкотот на пратениците, поинтересен од донесувањето закони

Извештајот се однесува на известувањето на 10 национални медиуми во кои се спомнуваат пратениците и Собранието
Во период од 1 до 31 октомври, медиумите најчесто го споменувале Собранието во контекст на пошироките политички случувања, враќањето на пратениците на ДПА во Собранието, бојкотот на опозицијата предводена од СДСМ и процедурата за одземање на мандатите на опозициски пратеници. Значително помалку се информирало конкретно за дебатите, за донесувањето на законите и законските измени и за аргументите кои се изнесуваат...

Македонија е седма во светот по ниски даноци

Република Македонија се најде меѓу најдобрите десет земји во светот со најниска даночна стапка, се наведува во извештајот „Пеинг таксис 2015“ (Paying taxes 2015). Од вкупно 189 земји, Македонија, со стапка од 7,4 проценти, се најде на седмото место. Минатата година даночната стапка во Македонија изнесуваше 8,2 отсто. Во извештајот се наведува дека потребното време за плаќање даноци во Македонија изнесува...

Бизнисмените бараат да бидат консултирани при носењето закони

Македонските бизнисмени бараат од владата стопанските комори задолжително да бидат консултирани пред да се донесуваат законски прописи од значење за економијата, поголема правна сигурност, како и продолжување на реформите на пазарот на трудот за што е можно поголемо намалување на невработеноста. Бизнисмените на средбата со вицепремиерот за европски прашања, Фатмир Бесими, оценија дека економскиот дел од извештајот на Европската комисија(ЕК) е...

Денеска ќе биде доставен извештајот за редовност на пратениците во Собранието

Генералниот секретар на Собранието на Република Македонија, на денешната координативна средба, треба да го достави извештајот за редовност на пратениците. Се очекува претседателот на Собранието и координаторите на пратеничките групи да го достават овој извештај до Комисијата за мандатно-имунитетни прашања, која во рок од 15 дена треба да донесе заклучок и да предложи тој да биде ставен на дневен ред...