fbpx
Таг: изработка

таг: изработка

Почна процесот за подготовка на новиот Генерален урбанистички план на Град Скопје

Со потпишувањето на денешниот договор помеѓу Град Скопје, Министерството за транспорт и врски и Агенцијата за просторно планирање и официјално почнува процесот за подготвување на новиот Генерален урбанистички план на Град Скопје, информираат од градските власти. – Бидејќи станува збор за еден сложен и сеопфатен процес новиот ГУП на Град Скопје 2022-2032 ќе биде изработен со финансиска поддршка на Министерството...

Три конфекции од Прилеп шијат преку 100.000 заштитни маски бесплатни за прилепчани

Прилепските конфекции „Гифти текс“, „Кули“ и „Фешн линк“, демонстрирајќи целосна општествена одговорност во овој период на пандемија со корона вирус, почнаа со шиење на заштитни маски, што бесплатно ќе се дистрибуираат до граѓаните, со цел заштита од корона вирусот. Маските ќе се шијат во конфекциите, ќе се стерилизираат во болницата, а потоа ќе се дистрибуираат до граѓаните според оценките...

Ќе се прави анализа за предлогот на УНЕСКО за алтернативна рута за пругата кон Албанија

Владата на вчерашната седница го задолжи генералниот секретаријат во рок од 10 дена да објави постапка за јавна набавка за изработка на анализа на предлогот за алтернативна рута за пругата долж Коридорот 8, која што веќе ја предложи Реактивната мисија на УНЕСКО во 2017 година, информираат од владината прес - служба. УНЕСКО жестоко ја критикуваше постојната траса на железничкото поврзување...

МВР ќе издава лични карти в сабота и на денот на гласањето на вториот круг избори

Сите одделенија за управни работи на Министерство за внатрешни работи ќе работат на 28 и на 29 октомври, со што граѓаните и на тие денови ќе можат да извадат лични карти, информираат од МВР. „Сите барања за издавање лична карта (оштетена, изгубена или украдена) по законски спроведената постапка, ќе се одобруваат итно во сите регионални одделенија за управни работи при Министерството за...

Фабриката „Тритекс“ отвори нов погон во индустриската зона во Прилеп

Текстилната компанија „Тритекс“ го прошири својот производствен капацитет со изградба на нов погон во Прилеп. Фабриката се наоѓа во индустриската зона „Прилеп 1“ и се протега на површина од 4.000 метри квадратни. Во неа, како што посочија сопствениците, ќе има околу 300 нови вработувања. „По повеќегодишна работа отворивме современ објект кој ќе започне да работи од понеделник“, посочи сопственикот на „Тритекс“, Дејан...

Организаторите со напори да спречат провокации на протестот „Србија против насилство“

Српските пратеници Мирослав Алексиќ, Славица Радовановиќ и Срѓан Миливојевиќ, коишто се меѓу организаторите на протестите „Србија против насилство“ утре ќе се координираат со Полициската управа за Белград за да...