fbpx
Таг: изменет режим

таг: изменет режим

Затворени повеќе улици во центарот на Скопје поради одбележување на независноста и протести

Голем дел од улиците во центарот на Скопје денеска ќе бидат времено затворени за сообраќај поради двата најавени протести и одбележувањето на Денот на независноста - 8 Септември, информираат од Министерството за внатрешни работи (МВР). Од МВР соопштија дека за денеска најавен е мото-пешачки протестен марш од Скопски саем кон Влада на РСМ. За таа цел, од 10:30 часот до...

Утре изменет режим на сообраќај во центарот на Скопје поради подготовки за прослава на 8. Септември

Министерството за внатрешни работи (МВР) информира дека утре и задутре во центарот на Скопје ќе биде воведен изменет режим на сообраќај поради подготовки за настанот по повод Денот на независноста 8.Септември. На 7 септември (вторник), почнувајќи од 11 часот затворени за сообраќај ќе бидат улиците "11-ти Октомври" и "Димитрие Чупоски" во правец на движење од ул. "Васил Главинов" до ул....

Сменети трасите на осум автобуски линии во Скопје

ЈСП Скопје соопшти дека поради почеток на асфалтирањето на дел од булеварот „Христијан Тодоровски  - Карпош“ во Бутел, осум автобуски линии од јавниот превоз од денеска ќе бидат изменети. Така автобуските линии 8, 47, 57, 57А, 59, 61, 47А и 71 кои доааѓаат од Бит Пазар, на семафорите кај Општина Чаир ќе вртат лево и ќе се движат по улицата...

Затворена за сообраќај главната улица во Бутел 1 од кружниот тек до семафорите

Поради изградба на атмосферска канализација на улицата Александар Урдаревски во скопската населба Бутел 1, од денеска, во следниот месец, ќе биде затворена за сообраќај на потегот од кружниот тек до семафорите кај ТЦ „Живко Брајковски“, соопшти Општина Бутел. Поради зафатот што го реализираат општината и Град Скопје, сообраќајот ќе се одвива по улицата „Хо Ши Мин“  преку улицата „Цетинска“ или...

Македонскиот јазик ќе можат да го изучуваат сите студенти на Истанбулскиот универзитет

Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (МСМЈЛК при УКИМ) соопшти дека од следната академска година, македонскиот јазик ќе можат...