fbpx
Таг: изложби

таг: изложби

На 13 јули ќе се одржи првиот настан за промоција на јапонските видео игри

Организацијата за прoмоција на источноазиски култури во Македонија „Пагода“, во соработка со медиумот Комикс.мк, го најавуваат првиот настан за промоција на јапонските видео игри, насловен како JRPG (Јapanese role playing games). Овој настан ќе се случи на 13 јули во „BASE42“, со почеток до 19 часот.  Во рамките на овој JRPG настан, предвидено е да има панел дискусија на тема „Од...

„Скопско лето“ одбележува 45 години постоење

Богатата ризница на настани на овогодинешното „Скопско лето“ кое ќе трае од 21 јуни до 31 јули, ќе ја шири својата енергија преку уметниците, музичарите, забавувачите и изведувачи, кои преку нивната умешност за уметност ќе творат на неколку локации низ Скопје. Главната отворена локација ќе ја заземе Сули Ан (Факултетот за Ликовни уметности), но и театарот „Златен Елец“. Годинава побогат...

МКЦ во среда слави 50-ти роденден: Бесплатни филмски проекции, свирки и изложби

Домот на младите - 25 мај во среда, 28 декември слави 50 години од неговото основање. Денешниот Младински културен центар е основан во 1972 година, а по повод јубилејниот роденден, сите млади и постари љубители на уметноста се поканети на целодневната филмска, ликовна и музичка програма, која е бесплатна за посета. Во џебното кино на МКЦ од 15 часот ќе...

[Галерија] „Exhibitions vol.“ – просторен одѕив на младите локални уметници

Платформата „Exhibitions vol.“ во организација на „ShortBus“ или како што уште се нарекува, суб-културен центар ја претстави најновата, четврта изложба во низата за промовирање на млади уметници. Овој пат, на „Exhibitions vol.4“, посетителите може да видат уметнички дела од Душан Стефановски, Искра Чарли и Елена Гелева. „Оваа изложба е составена од разни видови на стилови, не е ограничена во однос на тоа...

Денеска и утре активности со фокус на волонтирање и зелен активизам по повод Денот на млади

Со кино на точак, младински волонтеризам, изложби и тематски работилници за рециклирање, денеска (11 август) и утре (12 август) со почеток во 17 часот во Домот на култура „Билјана Беличнец“ во Кисела Вода започнува одбележувањето на Денот на младите. Концептот е сместен во духот на младинското волонтирање и зелениот активизам што има за цел, како што се вели во соопштението,...

Со концерт во НОБ, вечерва се отвора 43 издание на „Скопско лето“

Со концерт на Европскиот Креативен Оркестар при Институтот ФАМЕ'С, вечерва во салонот на Националната опера и балет (НОБ) ќе се отвори 43-тото издание на манифестацијата „Скопско лето“ 2022, информираат организаторите. Концертот е под диригентска палка на Тимоти Редмонд, а се одржува на првиот ден на летото на Светскиот ден на музиката и е по повод затворањето на француското претседателство на...

Нови Сад постана европска престолнина на културата за 2022, заедно со Каунас и Еш

Европски престолнини на културата за 2022 година се српскиот град Нови Сад, литванскиот град Каунас и градот Еш во Луксембург. Богатата програма на културни настани најпрво ќе започне во Нови Сад на 13 јануари, со програмата Дочек 7530. Постанувањето на европска престолнина на културата ќе биде одбележано со мултимедијалната претстава „Зенитеум:: 2022“ на режисерот Драган Живадинов на еден од...

Одбележан 49 роденден на МКЦ, најдобрите изложби во 2021 и најава за јубилејниот 50-ти роденден во 2022 година

Вчера Младинскиот културен центар во Скопје го одбележа својот 49-ти роденден со стрим од концертот на украинскиот композитор Љубомир Мелник што е познат и како најбрзиот пијанист во светот. Денес се објави ранг листата на најуспешните изложби одржани во МКЦ во текот на 2021 година. На првото место се најде групната - „Изложба“ на уметниците Ана Трајковска, Душан Стефановски, Ивана...

Изложбата „Допирот“ – идни екологии претставена на „Бела ноќ“ со силни пораки до општеството

Автобус на уметноста | Фото: Мета.мк
Во саботата, на 25-ти септември во објекот на мултимедијалниот центар „Мала станица“ беше отворена изложбата „Допирот“ - идни екологии, посветена на животната средина, како дел од програмата на 17-тото издание на „Бела ноќ“. Концептот на „Допирот“ е дел од проектот НИЕ СМЕ ТУКА: ИДНИ ЕКОЛОГИИ и насловува имиња на осуммина уметници кои во своите дела оддале прецизни критики на денешното...

„Бела ноќ“ годинава ќе се одржи на 25 септември, богата програма на различни локации низ Скопје

Овогодинешното издание на „Бела ноќ“ ќе се одржи на 25 септември на неколку локации низ Скопје. Како дел од настанот, на два музички подиума во МКЦ ќе се одржи 11-тото издание на ПМГ Рекордингс фестивалот, на кое ќе настапат ПМГ Колектив, Сетстат, Марија Каева, Блекстејт, Луфтханза, Диџеј Магија, Дарко Јорданов, Нино Наумов, Божидар Видоески, Илина Ангел и DJ UX...

Стрип центар Македонија на настан во Тирана за вмрежување на релевантните стрип асоцијации

Втората смотра од проектот CAN (Comic alliance Networking) for Balkans, финансиран од програмата „Креативна Европа-подпрограма за култура на Европската унија, ќе се одржи од 30 јули до 2 август во Тирана, информираат од Стрип центар Македонија (СЦМ). Носител на овој неколкугодишен проект е Музеј на историјата во округот Брашов во Романија. Освен Државниот историски музеј од Тирана, Албанија во овој...

Скопје одбележува 58 години од катастрофалниот земјотрес од 1963 година

Со предавања, концерти, изложби, полагање на свежи цвеќиња, крводарителска акција и серија од други активности македонскиот главен град денеска одбележува 58 години од катастрофалниот земјотрес што го погоди на 26 јули 1963 година. На овој ден, природната катастрофа која го погоди Скопје однесе 1.070 човечки животи, дополнително беа повредени најмалку 3.000 лица, а околу 200.000 скопјани останаа без своите...

На 10 јули ќе започне мултимедијалниот фестивал Prespaland 2021

Со низа активности и концерти, овој викенд во Преспа ќе започне првиот мултимедијален фестивал посветен на овој регион, на традицијата и историјата- PRESPALAND 2021, информираат организаторите на фестивалот. Во јули, август и септември, во рамки на фестивалот, ќе се одржуваат едукативни работилници, спортски активности, традиционални и вкусни локални приказни, музички настапи, а ќе има и многу сценски изведби, како и...

Единаесеттото издание на фестивалот АКТО годинава ќе се одржи во четири градови

Единаесеттото издание на АКТО Фестивалот за современи уметности, оваа година под мотото „Поп ап“ (Pop Up), или „Искрснување“, ќе се одржи во четири градови низ Македонија. Од 12 до 14 август фестивалот ќе се одржи во Битола, а потоа со нови содржини ќе продолжи во септември во Скопје, во октомври во Штип и во Тетово во ноември. Покрај секојдневната музичка...

Ликовни изложби во галеријата на Куќата на Робевци

Во вторник, 29 мај, НУ Завод и Музеј од Охрид ја отвора сезоната на постојани ликовни изложби, во атрактивниот галериски простор - Куќата на Робевци. Првата изложба ќе биде на кинески уметник, чие име, како што велат, заради ексклузивност, ќе биде соопштено непосредно пред отворањето. – Ова лето ќе имаме интересни изложби, нема да станува збор само за класични изложби на...

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со хеликоптер

Градоначалникот на Општина Ново Село, Ѓорѓе Божинов, пожарникари од струмичката противпожарна бригада и неколку граѓани попладнево се нашле опколени од огнените јазици на планината Огражден каде што во моментов...