fbpx
Таг: изгласани

таг: изгласани

Изгласани трите закони од петтиот пакет антикризни мерки, над 100.000 вработени ќе можат да земат плата за февруари и за март

По два месеца препукувања меѓу политичките партии и блокада на работата на Собранието, попладнево пратениците и од власта и од опозицијата, конечно го изгласаа петтиот пакет антикризни мерки, од кои зависеше финансиската помош за граѓаните и за фирмите и исплатата на платите за вработените за месеците февруари и март. Со 113 гласа „за“, без воздржани и без гласови против, пратениците...

Пописот ќе се одржи од 5 до 30 септември, локалните во октомври, а ќе се гласа со отисок од прст

Пратениците синоќа ги изгласаа законските измени за одложување на пописната акција, наместо до 1 до 21 април, за септември годинава, поточно таа ќе се реализира од 5 до 30 септември. Во меѓувреме, ќе трае попишувањето на дијаспората. Со усвоените измени во Кривичниот законик, пак, локалните избори, ќе се одржат на 24 или на 31 октомври, а граѓаните ќе gласаат...

Со 81 глас „за“, изгласани уставните измени

Со 81 глас „за“ вечерва пратениците во Собранието ги изгласаа уставните измени, односно амандманите 33 до 36, кои се обврска за Македонија според Преспанскиот договор што беше потпишан на 17 јуни минатата година. Претходно пратениците на Алијансата за Албанците и на Беса ги повлекоа своите амандмани. Според Уставниот закон кој беше исто така усвоен, овие амандмани влегуваат во сила дури откако...

Изгласани замениците министри, од денеска ги преземаат функциите

На денешната седница на Собранието, по неколкучасовна дискусија во која пратениците на опозицијата дадоа поголем број забелешки, со 62 гласа „за“ беа изгласани 15-те заменици министри предложени од премиерот Зоран Заев. Воздржани беа петмина пратеници, а другите од 108 присутни пратеници не се изјаснија воопшто со притискање на копчето. Притоа претседателот на Собранието, Талат Џафери, им честиташе на замениците министри и нагласи...

Собранието ја изгласа селективната аболиција

Собранието попладнево експресно, без дебата ги изгласа измените и дополнувањата на четири Закони, меѓу кои и Законот за помилување, со кои на претседателот на државата му се овозможува да ја повлече аболицијата за оние лица кои тоа ќе го побараат од него. За дополнувањето на Законот за помилување „за“ гласаа 63 пратеници и ниту еден против. На денешната седница,...

Собранието ги донесе измените на законот за азил

Собранието со 69 гласови „за“ попладнево ги изгласа измените на Законот за азил и привремена заштита, со кој на мигрантите им се овозможува легално да престојуваат на територијата на државата 72 часа, по што ќе мораат да ја напуштат или да побараат азил. Законодавниот дом ги донесе измените по скратена постапка. Пратеникот од Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, рече дека е добро...

Сајберпанк играта „Ghostrunner“ до утре е бесплатна на „Epic Games“

Играта „Ghostrunner“ со сајберпанк тематика, паркур скокање и прекачување каде играте „уличен самурај” што користи надградена катана и кибернетски импланти, е достапна за бесплатно преземање од „Epic Games“ до...