fbpx
Таг: избори

таг: избори

Владејачката коалиција убедлив победник на изборите во Јапонија

Партијата на јапонскиот премиер Шинзо Абе убедливо победи на дешените предвремени парламентарни избори, покажуваат излезните анкети, пренесуваат медиумите. Либерално-демократската парија на Абе, според првичните резултати, освоила меѓу 275 и 306 места во Долниот дом на јапонскиот парламент, кој брои вкупно 475 места и заедно со нивниот помал коалиционен партнер, партијата Комеито, ќе има двотретинско мнозинство. Предвремените избори во Јапонија беа распишани...

Насер Селмани реизбран за претседател на ЗНМ

Досегашниот претседател на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), Насер Селмани од дневниот весник „Вест“, со освоени 154 гласови, повторно е избран за претседател и во наредните четири години ќе го предводи здружението на новинари. Неговиот противкандидат, Семи Мехмети, уредник на порталот „Алмакос“, на денешните избори освои 21 глас. На изборите за членови на управен одбор на ЗНМ, најмногу гласови освои новинарот...

Јакимовски: Време е за избори за испразнетите пратенички места

Ако треба и со предвремени избори, ама мора да се заврши оваа рашомонијада со актуелните пратенички мандати, изјави вчеравечер во Прилеп, претседателот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски. - Целосната безидејност и политичка дезориентираност на СДСМ ја достигна својата кулминација со дилетантските најави за некакви бомби. Конфронтацијата од тој тип сигурно нема да му донесе ништо добро на овој народ, ниту повисок социјален статус,...

Се распушта парламентот на Израел

Израелските пратеници денеска ќе гласаат за распуштање на парламентот за да се овозможи организирање на предвремени избори. Денешното гласање е прелиминарно, а ќе се гласа следната недела, кога се очекува Кнесетот официјално да се распушти. Со тоа ќе се отвори пат изборите да се организираат две години порано. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во вторникот смени два министра од центристичките партии, кои не...

Молдавија: Проевропските партии водат на изборите пред проруските

Проевропските партии во Молдавија се во блага предност во однос на прориските, покажаа првичните резултати од вчерашните парламентарните избори, соопшти изборната комисија. Трите партии кои се залагаат за влез на Молдавија во Европска Унија, заедно освоија 44 отсто од пребројаните 87,7 отсто од гласовите. Проруската опозиција заедно освои 40 отсто од гласовите. Изненадувачки е што проруската Социјалнистичкат партија освои 21,6 отсто...

СИРИЗА не сака национален консензус за избор на претседател

Грчката влада и опозиција засега не наоѓаат заеднички јазик за изборот на претседател и за смирувањето на разбрануваната политичка клима во државата. Првиот човек на опозициската СИРИЗА, Алексис Ципрас, ја одби понудата на премиерот Андонис Самарас да направи заеднички договор за избор на претседател за да се стави крај на политичката нестабилност во земјата. Ципрас ги разби сите илузии...

Премиерот на Тајван си поднесе оставка

Откако опозицискиот кандидат Ко Венје победи на локалните избори во Тајпеј, денеска оставка си поднесе премиерот Ѓан Ји-хуа. Изборите за градоначалник во Тајпеј претставуваат тест за довербата на прокинеската влада на претседателот Ма Јинг-џеу, кој 16 години како претседател на Националистичката партија Куоминтанг владе со главниот град. Од 1996 година досега, секој претседател на Тајван претходно бил градоначалник на Тајпеј.  

Нов раздор меѓу Папандреу и Венизелос

Нови внатрешни несогласувања ја тресат партијата на грчките социјалисти - ПАСОК, по предлогот на поранешниот премиер и лидер на партијата, Јоргос Папандреу, партијата да се рестартира и да се распише нов конгрес за да се избере нов претседател на социјалистите. Предлогот на Папандреу дојде еден ден по средбата со актуелниот лидер на ПАСОК и министер за надворешни работи, Евангелос Венизелос....

Шекеринска: Бегаат од техничка влада поради страв од граѓаните

Немаше сала во која влеговме, а не беше полна. Немаше сала во која влеговме, а да не видиме дека луѓето се сериозно загрижени затоа што ѝ се случува на Македонија. Немаше куќа во која денеска тропнавме во Штип и во Кочани, а во кои не ги слушнавме истите коментари: „Чекаме некој да нè спаси“. Затоа сме тука. Помеѓу граѓаните на Република...

Спасовски: Ќе докажеме дека Македонија има шанси

Се измени Изборниот законик пред изборите минатата година, имаше можности да се реагира на одредени работи што ни се случуваа во изборниот процес. Меѓутоа, силната партизација на државата, силната партизација на сите регулаторни и надзорни тела во Република Македонија, не создава можност. Едноставно, сè што доаѓа од страна на опозицијата е одбиено, истакна Оливер Спасовски, генерален секретар на СДСМ на синоќешната...

Втор круг од претседателските избори во Романија

Во Романија денеска се одржува вториот круг од претседателските избори, во кој силите ќе си ги измерат Клаус Јоханис, кој го поддржува сегашниот претседател Трајан Басеску, и премиерот Виктор Понта. Победата во првиот круг, на 2 ноември, ја однесе Виктор Понта, со 44 отсто од освоените гласови, додека Јоханис имаше 30,37 отсто. Сите останати кандидати имаа далеку помалку гласови, па така...

Јацењук победи на изборите во Украина

Народниот фронт на премиерот Арсениј Јацењук победи на парламентарните избори во Украина, освојувајќи 22,14 отсто од гласовите. Украинската Централна изборна комисија синоќа ги соопшти конечните резултати, откако ги избори сите гласови. Блок на Петро Порошенко освои 21,81 отсто од гласовите, јави ИТАР-ТАСС. Партијата Самопомош, на градоначалникот Лавов Андреј Садовиј, освои 10,97 отсто од гласовите, Опозицискиот блок освои 9,43 отсто од гласовите,...

Почна исплатата за избирачките одбори од минатите избори

Државната изборна комисија од вчера почна со исплатата на парите за предвремените парламентарни избори кои се одржаа во април годинава, дознава агенцијата „Мета“. Оваа информација ја потврдија и од Државата изборна комисија. - Од вчера попладне почнавме со исплата на парите за избирачките одбори за претходните избори. Исплатата треба да заврши до крајот на неделата - изјавија за „Мета“ од...

Илјада демонстранти на улиците на Хонг Конг

Околу илјада демонстранти маршираа денеска до кабинетот на кинеската влада во Хонг Конг, барајќи измена на регулативите за избор на лидер во тој град. Демонстрантите, меѓу кои најбројни се студентите, од 28 септември се на улици во Хонг Конг и блокираат три главни раскрсници во таа азиска финансиска престолнина. Тие бараат слободни избори за првиот човек на Хонг Конг во 2017 година и бараат...

Републиканците победија на меѓуизборите во САД

Републиканците однесоа победа во двата дома на американскиот Конгрес на вчерашните меѓуизбори, освојувајќи мнозинство во Сенатот, како и во претставничкиот дом. Републиканците освоија сенаторски места во Арканзас, Колорадо, Ајова, Монтана, Северна Каролина, Јужна Дакота и во Западна Вирџинија, кои досега ги држеа демократите, јавија светските агенции. Републиканците со тоа си обезбедија најмалку 52 гаса во сточлениот Сенат. Резултатите од изборите значат...

Оланд го повика Путин да не ги признае изборите во Источна Украина

Францускиот претседател, Франсоа Оланд, го повика претседателот на Русија, Владимир Путин да не ги признае изборите во источниот дел на Украина, бидејќи би можеле да го загрозат територијалниот интегритет на државата. - Го повикувам Путин да остане во рамките на договорот од Минск, со кој е отворен патот за потпишување примирје - изјави Оланд. Тој додаде дека нивна цел е да...

Русија не го прифаќа соопштението од ОН за изборите во Источна Украина

Европските лидери и посочија на Русија дека не ги признаваат резултатите од изборите
Јуриј Сергејев, украинскиот амбасадор во Обединети нации, изјави дека Русија се спротиставила на соопштението на Советот за безбедност при ОН, во кое се критикуваат изборите што се одржаа во Донецк и во Луганск на истокот на Украина. Во предлог-текстот на Литванија пишува дека изборите се одржани во спротивност на мировниот договор од Минск, што беше потпишан во септември. Европските лидери ù посочија на...

РУСИЈА: Киев да ги прекине воените операции во источна Украина

Русија го повика Киев да ја прекине воената офанзива на истокот на Украина и нагласи дека новоизбраните проруски лидери имаат доволно авторитет и овластувања за да преговараат со Киев. „Проруските лидери, кои вчера се избрани, имаат доволен авторитет да воспостават широко одржлив дијалог со киевските власти“, соопшти заменик шефот на руската дипломатија, Григориј Карасин, за ИТАР-ТАСС, откако официјална Москва го...

САД: Изборите за Конгресот се тест за политиката на Обама

Американците во вторник ќе го избираат новиот состав на Конгресот и една третина од Сенатот. Сегашната слаба популарност на актуелниот претседател Барак Обама им штети на демократите. Сепак, според последните анкети, Американците целосно ја губат вербата во политичарите, а и популарноста на Конгресот, со кој владеат републиканците, ја има најниската популарност во историјата. Во пресрет на избори, партиите се борат...

Европска Унија не ги признава изборите во Доњецк и во Лугањск

Федерика Могерини, високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европска Унија, изјави дека ЕУ не ги признава изборите во Источна Украина, јави дописникот на МИА од Брисел. - Сметам дека „претседателските и парламентарните избори“ во самопрогласените „народни републики“ на Доњецк и на Лугањск се нова пречка на патот кон мирот во Украина. Гласањето е нелегално и нелегитимно и Европската Унија...
Харисон Форд во најновиот филм за Индијана Џоунс- фотографија од Lucasfilm Ltd

Времето на целосно дигитализирани актери доаѓа со брзи чекори напред

Едно од предвидувањата на научната фантастика за сосема „дигитализирани“ актери,  коишто можат целосно да бидат репродуцирани од компјутер со своите глас и појава - најчесто во верзија од нивната...