fbpx
Таг: избор за песна на Евровизија

таг: избор за песна на Евровизија

Преку аудиција ќе се избира македонскиот претставник на Детска Евровизија

Македонската радиотелевизија (МРТ) го потврди учеството на Детска Евровизија 2023 година што во ноември ќе се одржи во Ница, Франција. Евровизискиот сајт „Eurovoix“ објави дека соопштението на македонскиот јавен сервис следува по состанокот на Програмскиот совет на МРТ, на кој се разговарало за учеството на земјава на Евровизија и Детска Евровизија. Македонскиот учесник во Ница ќе биде избран преку аудиција,...

Жирито пресуди – Андреа со песната „Circles“ е нашиот претставник на Евровизија 2022

Вчера, во емисијата „Стисни плеј“ во просториите на Македонската радио-телевизија, беше изгласана конечната одлука за нашиот евровизиски претставник, според гласовите на жирито, Андреа Коевска со песната „Circles“ ќе ја претставува Македонија на Евровизија во Торино. Годинава за прв пат по седум години, организаторот на Националниот избор, МРТ го врати натпреварувачкиот карактер на изборот за претставничка песна со што формираше онлајн...

Проблемите со кои се соочува ски-центарот Попова Шапка, тема на „Шорткат“ неделава

Проблемите со кои се соочуваат посетителите на зимскиот туристички центар Попова Шапка се главната тема во најновата епизода на емисијата „Шорткат“. Покрај репортажата од Попова Шапка, носиме информации за прогласувањето на Е-спортот за официјален спорт во Македонија, но и потсетуваме повторно на проблемот со загадувањето со арсен во селата Лојане и Табановце. https://youtu.be/5VpxK-mS4lM Во новата епизода на „Шорткат“ информираме за тоа...

Гласај онлајн за твојот фаворит во изборот за македонска евровизиска песна

Во тек е изборот на песна што ќе ја претставува Северна Македонија на годинешното 66-то издание на „Евровизија“ во Торино, Италија што ќе се одржи во мај. Во потесниот круг за најдобри песни од кои една ќе ја претставува земјава влегуваат шест млади талентирани македонски музичари и пеачи. Оваа година, Македонската радио телевизија преку онлајн платформа овозможува право на бесплатно...

Италија победи на 65. издание на „Евровизија“

Евровизија 2021 победници
Рок бендот „Манескин“ ја обезбеди победата за Италија на годинешниот избор за песна на „Евровизија“ кој се одржа во арената „Ахој“ во Ротердам, Холандија. Со енергичната изведба на песната „Тивко и добро“ (Zitti E Buoni), четиричлениот бенд собра вкупно 524 поени од публиката и стручното жири, кои беа доволни за Италија да се најде на врвот на табелата, веднаш...

Утревечер се одржува финалето на „Евровизија“, граѓаните на Северна Македонија ќе можат да гласаат

Евровизија 2021
Вчеравечер се одржа второто полуфинале од изборот за песна на „Евровизија“, на кое се претставија уште 17 земји, а десет од нив обезбедија пласман во големото финале, со што сега е познат редоследот и целосната листа финалисти на 65. издание на престижниот музички натпревар. На втората полуфинална вечер настапија сите соседни земји кои учествуваат во изборот – Србија, Албанија, Бугарија...

Моќниот и емотивен настап на Гарванлиев не беше доволен за влез во финале на „Евровизија“

Васил Гарванлиев Евровизија 2021
Македонскиот претставник Васил Гарванлиев не се пласираше во финалето на Изборот за песна на „Евровизија“ годинава. Десетмина од шеснаесетте земји кои вчеравечер се претставија во првата полуфинална вечер се квалификуваа за големото финале кое ќе се одржи во сабота. Помеѓу земјите кои продолжуваат во големата саботна вечер се Норвешка, Израел, Русија, Азербејџан, Малта, Литванија, Кипар, Шведска, Белгија и Украина. Покрај...

Вечерва почнува „Евровизија“, македонскиот претставник ќе настапи шести по ред

Евровизија 2021
После минатогодишното откажување на натпреварот поради пандемијата, Изборот за песна на „Евровизија“ повторно се одржува, но во поинакво издание од она на кое публиката и гледачите беа навикнати досега. Домаќин на претставниците од 39 земји годинава ќе биде „Ахој“ арената во холандскиот град Ротердам. Според програмата, вечерва ќе се одржи првото полуфинале на кое ќе настапат претставници на 16 земји,...

Најново од ЕБУ за „Евровизија 2018“: Македонија е „аут“, ама се работи да биде „ин“

По минатонеделната објава дека Македонија поради долгови не може да учествува на изборот на песна на „Евровизија 2018“, од ЕБУ (Европската радиодифузна унија) за „ЕСЦ Тудеј“, велат дека се надеваат дека ќе најдат заедничко решение со МРТ. - Се разбира дека се надеваме дека може да се најде решение за МРТ да може да биде вклучена во натпреварот за песна...

Организаторите со напори да спречат провокации на протестот „Србија против насилство“

Српските пратеници Мирослав Алексиќ, Славица Радовановиќ и Срѓан Миливојевиќ, коишто се меѓу организаторите на протестите „Србија против насилство“ утре ќе се координираат со Полициската управа за Белград за да...