fbpx
Таг: Иво Лауренчиќ

таг: Иво Лауренчиќ

На конкурсот „Современи бајки од Македонија“ пријавени 442 бајки

На конкурсот „Современи бајки од Македонија“, кој започна на 1 јули и траеше до 17 август годинава, пријавени се 442 бајки од 316 автори од земјава. Нив ќе ги оценува стручно жири, кое ќе избере четири бајки што ќе бидат илустрирани и издадени како посебни сликовници до крајот на годината. Поединечната награда за откуп на авторските права на една...

Нова едиција „Басни од Македонија“ во модерно издание

Нова едиција „Басни од Македонија“ издадоа Движењето за поддршка на креативноста „Браво сине“ и издавачката куќа „Арс ламина“. Едицијата е составена од басните „Кучето и зајакот­“, „Лакомата мечка“, „Војската на лавот“ и „Жабата и глушецот“, кои произлегуваат од усното народно творештво, а се собрани од Марко Цепенков. Креативните илустрации за басните ги изработи Катерина Николовска, која работеше и на илустрациите за едицијата...

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...