fbpx
Таг: Ивица Дачиќ

таг: Ивица Дачиќ

Српскиот парламент треба да гласа за Ивица Дачиќ за нов парламентарен спикер

Српскиот парламент денеска треба да го одржи продолжението на конститутивната седница, на која што ќе се расправа за втората точка од дневниот ред - избор на претседател на законодавниот дом. Како што најави Александар Вучиќ, претседателот на Србија и на Српската напредна партија, која има апсолутно мнозинство во овој состав, лидерот на Социјалистичката партија на Србија, Ивица Дачиќ, ќе биде...

Дачиќ се дистанцира од предизборното видео со „зомби“ анимација и музика од Балашевиќ

Претседателот на Социјалистичката партија на Србија (СПС) Ивица Дачиќ се дистанцира од предизборниот спот кој на Твитер го објави Бранко Ружиќ, потпретседател на Главниот одбор на неговата партија. Обајцата политичари се и министри во коалиционата влада на Република Србија. Дачиќ е прв потпретседател на владата и министер за надворешни работи, додека Ружиќ е министер за јавна администрација и локална самоуправа. Видео-клипот...

Вучиќ за неуспехот на Косово во Интерпол: Србија победи, но да не се понижува Приштина

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека, одбивањето на барањето за членство на Косово во Интерпол е успех на Србија („мала, пркосна и горделива земја“), но дека поради тоа не треба да се биде еуфоричен и да се понижува Косово, јавува дописничката на „Мета“ од Белград. „Ние ја подобривме меѓународната позиција, но не смееме во оваа прилика тоа да го...

Дачиќ: Србија нема да го признае Косово поради „европскиот морков“

Реагирајќи на изјавата на германскиот пратеник Петер Бајер дека „Србија не може да биде дел од ЕУ додека не ја признае ,де јуре‘ независноста на Косово“, српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска порача дека „Србија нема да ги згази својот Устав и образ признавајќи ја лажната држава Косово поради некаков европски морков“. - Изјавата на германскиот пратеник секако...

Дачиќ: Нема потреба Србија да ги коментира одлуките на Собранието

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, денеска порача дека одлуката на македонското Собрание да го почне процесот на менување на Уставот е внатрешна работа на Македонија која што нема потреба Србија да ја коментира. -Ги почитуваме народот и државните органи. Им посакувам се најдобро на Грција и Македонија, но тоа се внатрешни прашања... Ние сакаме најдобри односи -...

Навршуваат 18 години од уривањето на Милошевиќ, „камарадите“ уште на позиции

Пред 18 години големите демонстрации во Белград на 5 октомври доведоа до уривање на режимот на Слободан Милошевиќ. Сепак, значителен дел од луѓето во неговата гарнитура денес се на високи позици во Србија. Демонстрациите почнаа кога Милошевиќ, тогашниот претседател на СР Југославија одби да ги признае резултатите од изборите на 24 септември 2000 година за претседател на државата, на кои...

Амбасадорот на САД во Србија: Лидерите на Македонија и Грција покажаа храброст

Според амбасадорот на САД во Србија, Кајл Скот, дијалогот на Белград и Приштина, спорот на Македонија и Грција околу името и опстанокот на БиХ како држава се „трите критични проблеми“ во регионот, но не се нерешливи. - Ја гледаме храброста на лидерите на Македонија и Грција во постигнувањето на спогодбата за името на Македонија, што донесе нова ера за напредок...

Дачиќ: Никогаш нема да го признаеме Косово и да му ги дадеме Прешево, Бујановац и Медвеѓе

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјави денеска изјави дека Србија никогаш нема да ја признае независноста на Косово, ниту ќе дозволи спојување на Прешево, Медвеѓе и Бујановац кон Косово. „Тие не сакаат да зборуваат за корекција на границите, а сакаат да зборуваат за Прешево и Бујановац. Знаете ли кога ќе ги признаеме, кога ќе им дозволиме право...

Дачиќ: Не и честитавме на Македонија бидејќи нема за што да се честита

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, вели дека официјален Белград не ѝ честитал на Македонија за договорот со Грција, бидејќи нема што да се честита, иако, како што вели Србија има позитивен став околу целиот договор. Според него, решението до кое дојдоа двете земји е билатерално прашање и Србија нема потреба да се вклучува. -Секако дека сакаме да се реши,...

Коѕиас по средбата со Дачиќ: Направен е чекор напред во преговорите на Грција и Македонија

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас по денешната средба со неговиот српски колега Ивица Дачиќ во Белград изјави дека во преговорите на Грција и Македонија за спорот за името е направен чекор напред, како и дека клучот за решавање на проблемот се „реализмот, прагматизмот и сфаќањето дека треба да се направат компромиси“, пренесуваат српските медиуми. - Треба да направиме...

Лавров: Русија ќе ги брани легитимните интереси на Србија

Русија е подготвена и понатаму на српските партнери да им дава поддршка во одбраната на легитимните национални интереси во однос на Косово, пред сè во меѓународните структури, му напишал шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров на својот српски колега Ивица Дачиќ. Во врска со акцијата на РОСУ на косовската полиција во Косовска Митровица и апсењето на директорот на Канцеларијата за...

Еди Рама нема намера да провоцира, Ивица Дачиќ не сака „трет играч“

Целта на заедничката седница на владите на Косово и на Албанија не е да се провоцираат другите, изјави албанскиот премиер Еди Рама во Корча, одговарајќи на новинарско прашање дали ќе има храброст да ја организира седницата во српскиот дел на Митровица. На заедничката прес- конференција со косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по седницата на двете влади, Рама најави дека следната таква...

Мадагаскар ја призна независноста на Косово, соопшти Пацоли на „Твитер“

Министерот за надворешни работи на Косово, Беџет Пацоли, изјави дека Мадагаскар ја признал независноста на Косово, на маргините на министерската конференција на Меѓународната организација на франкофонијата во Париз. Пацоли информацијата ја објави на својот твитер-профил. „Задоволство ми е да објавам дека Мадагаскар го призна Косово како независна и суверена држава“, напиша шефот на косовската дипломатија на „Твитер“. https://twitter.com/pacollibehgjet/status/934508081152708608 Заменик-министерот за надворешни работи, Петрит...

Дачиќ смета дека треба да има меѓународна конференција за Косово

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, смета дека е потребно да се организира нова меѓународна конференција за да се најде решение за Косово, што би спречило евентуална војна во иднина. На конференцијата, според Дачиќ, би учествувале ЕУ, САД и Русија. - Србија, која Косово и Метохија исторски ги смета за нејзин нераскинлив дел, треба да побара меѓународна конференција за...

Светот глув на прогласувањето независност на Каталонија

Србија, САД, Германија и Франција денеска соопштија дека ја поддржуваат владата на Шпанија и не го поддржуваат прогласувањето независност на Каталонија. Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, рече дека за Србија објавувањето на независноста на Каталонија нема правен легитимитет. - Србија го поддржува шпанскиот територијален интегритет и оваа акција не е во согласност со шпанскиот устав - рече тој. Министерот за...

Македонската Влада не била инволвирана во разузнавањето, утврдиле Димитров и Дачиќ

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Србија, Никола Димитров и Ивица Дачиќ денеска во Ниш разговараа за последните случувања на релација Белград – Скопје, по обвинувањата од српските власти за офанзивни разузнавачки активности против Србија. Министрите, како што соопштија на прес-конференцијата, детално ги разгледале доказите, по кои Белград го повлече персоналот на српската амбасада од Скопје и заклучиле,...

Димитров и Дачиќ денес во Ниш ќе ги затоплуваат односите

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Ниш ќе се сретне со својот српски колега Ивица Дачиќ, во рамките на обидите за затоплување на односите меѓу Македонија и Србија. По средбата, двајцата министри ќе одржат заедничка прес-конференција. Средбата во Ниш следи по телефонскиот разговор на премиерот Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ, на кој беше договорено прашањето да...

Димитров и Дачиќ задутре во Ниш ќе ги затоплуваат меѓусоседските односи

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров и неговиот српски колега Ивица Дачиќ денеска ги поздравија принципите за надминување на тензиите меѓу Србија и Македонија, договорени од македонскиот премиер Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ. Дачиќ во телефонскиот разговор со Димитров соопштил дека вработените во српската амбасада утре ќе се вратат во Скопје и дека амбасадорот наскоро исто така ќе...

Димитров: Владата не дала наредби за разузнавачки активности против Србија

Владата ниту имала намера, ниту пак дала наредби да се вршат разузнавачки активности против и на штета на некоја од соседните држави, вклучувајќи ја и Србија, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димотров, на денешната прес-конференција, одговарајќи на обвинувањата на неговиот српски колега Ивица Дачиќ дека српските дипломати во Скопје биле прислушувани, заплашувани и следени. Димитров истакна дека чекаат официјални...

Дачиќ: Порака за Македонија – знаеме што сте договарале

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ денеска изјави дека одлуката на Србија да го повлече персоналот од амбасадата во Македонија всушност преставува порака до Скопје дека Србија „знае што се договарале и што се договориле“. Тоа, како што истакна Дачиќ, не е нешто што им се прави на пријателите, но дека и покрај тоа Србија сака добри односи со сите...

„Ориентациска недела“ за подобро снаоѓање на бруцошите на ФИНКИ

Факултетското студентско собрание на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) втора година по ред организира „Ориентациска недела“ – настан кој има за цел да ги воведе студентите...